پايگاه خبري جهان سهم
کد خبر: ۴۵۳۴۴ - تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۱
هیجان سبب رشد قابل ملاحظه شاخص ها شده است
»

توصیه تحلیلگران به سرمایه گذاران چیست؟

جهان سهم _ وضعیت بازارهای مالی در هفته های اخیر بد نبوده اما سرمایه گذاران در این بازارهای همچنان درباره افق اقتصاد آمریکا و جهان نگرانی هایی دارند. هفته گذشته رییس بانک مرکزی آمریکا در سخنان خود در دو کمیته بانکداری و ..

خدمات مالی کنگره، درباره وضعیت اقتصاد این کشور ابراز خوشبینی کرده و بر لزوم افزایش نرخ های بهره در آینده نزدیک تاکید کرد. البته او اعلام کرد هنوز نمی تواند در باره وضعیت اقتصادی راضی بود اما شرایط در بازار کار همچنان رو به بهبود است و نرخ تورم به نرخ هدف یعنی دو درصد نزدیک شده است. و نیز سطح دستمزدها در حال افزایش است.

شاخص های مالی در بازارهای بزرگ آسیا، منطقه یورو و آمریکا در چند ماه اخیر یعنی از زمان اعلام پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رشد کرده اما اخیرا شاهد توقف رشد شاخص ها هستیم و این وضعیت تحت تاثیر عللی رخ داده که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

مهمترین عامل رونق بازارهای مالی، خوشبینی سرمایه گذاران درباره تاثیر برنامه هایی است که ترامپ وعده داده برای رونق اقتصاد انجام خواهد داد. او قصد دارد از سطح مالیات ها بکاهد، مقررات دست و پاگیر را حذف کند و 1000 میلیارد دلار در زیرساخت های آمریکا سرمایه گذاری کند.

در یک ماهی که او در کاخ سفید مستقر شده اقداماتی در مسیر اجرای وعده های خود انجام داده اما برخی از این اقدامات سبب شده سرمایه گذاران دچار نگرانی و هراس شوند. واقعیت این است که در چین، منطقه یورو و آمریکا شرایط اقتصادی خیلی خوب نیست در نتیجه اقدامات نسنجیده ترامپ تاثیر منفی بر اقتصادی های یاد شده خواهد داشت.

نرخ رشد اقتصادی در منطقه یورو اندک است و امسال در قاره اروپا چند انتخابات برگزار خواهد شد که ریسک هایی متوجه اقتصاد این قاره خواهد کرد. به همین دلیل مقامات بانک مرکزی اروپا معتقدند نباید در باره وضعیت کنونی اقتصاد منطقه یورو رضایت داشت و ضروری است حمایت های بانک مرکزی اروپا حداقل تا پایان سال جاری میلادی ادامه پیدا کند.

برنامه حمایتی بانک مرکزی اروپا شامل تزریق نقدینگی به اقتصادهای عضو منطقه یورو به میزان 80 میلیارد یورو در ماه است. این برنامه که از سال 2014 آغاز شده تا ماه آینده میلادی ادامه دارد و اکنون اعضاء شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا می گویند برنامه باید تا پایان سال جاری ادامه یابد البته میزان خرید اوراق قرضه به 60 میلیارد یورو کاهش خواهد یافت.

اقتصاد چین امسال رشدی در محدوده 6.5 درصد خواهد داشت و احتمال دارد دولت این کشور تدابیری برای اصلاح ساختارهای مالی و بانکی اتخاذ کند. البته حمایت ها از رونق اقتصاد ادامه پیدا خواهد کرد اما سرمایه گذاران نباید انتظار داشته باشند اقتصاد چین مانند سال های 2008 و 2009 موتور خروج اقتصاد جهان از رکود خواهد بود.

و در آمریکا، اگر سیاست های ترامپ به زیان اقتصاد باشد شاهد کاهش نرخ رشد خواهیم بود. سرمایه گذاران نباید درباره سرمایه گذاری هزار میلیارد دلاری در زیرساخت ها خیلی هیجان زده شوند زیرا این سرمایه گذاری طی 10 سال انجام خواهد شد و بودجه آن باید به تصویب کنگره برسد.

بدین ترتیب هیجان های قبلی درباره آینده به تدریج کاهش پیدا می کند. البته عده زیادی از سرمایه گذاران همچنان تسلیم این هیجان هستند و سبب رشد شاخص های مالی شده اند.

در زیر نمودار تغییرات شاخص استاندارد اند پورز در بورس آمریکا طی شش ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm