پايگاه خبري جهان سهم
کد خبر: ۴۶۵۵۲ - تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
گزارش سازمان توسعه و همکاری اقتصاد منتشر شد
»

هشدارهای جدی درباره افق اقتصاد جهان

جهان سهم ـ سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در گزارش جدید خود به ریسک هایی که رونق اقتصاد جهان را تهدید می کنند اشاره کرده است. در گزارش "چشم انداز اقتصاد جهان" نرخ رشد اقتصاد جهان در سال جاری و سال آینده میلادی ..

به ترتیب 3.3 درصد و 3.5 درصد پیش بینی شده است. نرخ رشد اقتصاد جهان در سال گذشته میلادی 3 درصد بود. در گزارش سازمان توسعه و همکاری اقتصادی آمده است، اقتصاد جهان به اندازه ای قدرتمند نیست که بتواند ریسک هایی نظیر افزایش موانع تجاری، حباب بازارهای مالی یا نوسان های شدید نرخ برابری ارزهای معتبر را تحمل کند و لطمه ای از آنها نبیند.

از دید تحلیلگران این سازمان، سرعت رشد اقتصاد جهان به اندازه ای نیست که بتوان گفت هیچ عاملی نمی تواند سبب کاهش آن شود. ضعف سرمایه گذاری و کند شدن رشد بهره وری دو عامل پایین باقی ماندن نرخ رشد اقتصاد جهان هستند.

حمایت گرایی

اگرچه در گزارش این سازمان مستقیما اشاره ای به سیاست رییس جمهوری جدید آمریکا نشده اما برخی ریسک ها از جمله احتمال اعمال تعرفه بر واردات کالا به این کشور از تصمیم های ترامپ نشات می گیرد. ترامپ وعده داده علیه واردات کالا از چین به آمریکا تعرفه های بالا وضع خواهد کرد زیرا به باور او، چین در حال سوء استفاده از شرایط موجود علیه آمریکاست.

از سوی دیگر واکنش به افزایش حمایت گرایی فوری و زیانبار خواهد بود. در نتیجه اگر دولت جدید آمریکا در مسیر حمایت گرایی حرکت کند نرخ رشد اقتصاد این کشور و جهان کاهش خواهد یافت.

حباب در بازارهای مالی

نکته نگران کننده دیگر فقدان ارتباط منطقی بین شرایط اقتصاد جهان و رونق شدید بازارهای مالی است. در واقع بخشی بزرگ از رشد شاخص های مالی در ماه های اخیر حاصل پیش بینی رونق در اقتصاد آمریکاست که البته درباره تحقق آن تردیدهایی وجود دارد. اگر این رونق تحقق نیابد یا به تعویق افتد، شاهد سرخوردگی سرمایه گذاران و افول نرخ رشد اقتصاد جهان خواهیم بود.

تضاد در سیاست های پولی بانک های مرکزی

عامل دیگر نگرانی، نوسان شدید نرخ های برابری ارزهای معتبر است. انتظار می رود بانک مرکزی آمریکا هفته آینده نرخ های بهره را برای سومین بار در یک دهه اخیر بالا ببرد. این درحالیستکه بانک مرکزی اروپا، ژاپن و انگلستان در حال اجرای برنامه های حمایتی هستند و بر تداوم اجرای این برنامه ها تاکید دارند. اجرای برنامه های حمایتی به کاهش ارزش پول ملی منجر می شود و برعکس کاهش این تدابیر به رشد ارزش پول ملی آن کشور کمک می کند.

ترکیه یکی از کشورهایی است که بیشترین زیان را از رشد ارزش دلار متحمل می شود زیرا بدهی های خارجی این کشور بیش از 50 درصد تولید ناخالص داخلی آن است و نیمی از این بدهی ها به دلار است. مکزیک نیز از رشد ارزش دلار لطمه خواهد دید زیرا بخشی از بدهی های این کشور نیز به دلار است.

ریسک های سیاسی

ریسک های سیاسی بویژه در اروپا عامل دیگر نگرانی است. در ماه های آینده در فرانسه، آلمان، هلند و احتمالا در ایتالیا انتخابات برگزار می شود. بویژه در فرانسه، آمریکا و یونان اعتماد به دولت کاهش یافته و این امر سبب می شود دولت ها برای اجرای برنامه های ضروری برای رونق اقتصاد با موانعی مواجه شوند.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm