پايگاه خبري جهان سهم
کد خبر: ۵۷۵۰۹ - تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱۷
بر سهم اوپک در تامین نفت جهان افزوده می شود
»

افق بازار نفت در بلندمدت مثبت است؟

جهان سهم _ اوپک در گزارشی جدید، پیش بینی خود از تقاضا برای نفت در جهان در دهه های آینده را بالا برده و این درحالیستکه حرکت به سمت تولید خودروهای برقی با هدف کاستن از آلودگی هوا سرعت پیدا کرده است. در این گزارش آمده است، میزان ..

تقاضای جهان برای نفت از 95.4 میلیون بشکه در روز در سال گذشته میلادی به 102.3 میلیون بشکه در سال 2022 افزایش خواهد یافت. قبلا این رقم 100 میلیون بشکه پیش بینی شده بود. همچنین تقاضا تا سال 2040 به 111.1 میلیون بشکه در روز افزایش می یابد. این رقم 1.7 میلیون بشکه بالاتر از پیش بینی قبلی اوپک است.

در گزارش چشم انداز جهانی بازار نفت، اوپک اعلام کرده رشد تقاضا برای نفت در چین، هند و دیگر اقتصادهای نوظهور عامل اصلی رشد سریع تر مصرف است. افزایش جمعیت طبقه متوسط، رشد بالاتر جمعیت و نرخ بالاتر رشد اقتصادی سبب می شود اقتصادهای در حال توسعه مصرف انرژی بالاتری داشته باشند.

در کوتاه مدت قیمت پایین نفت و رشد اقتصادی دو عامل تقاضا برای نفت در اقتصادهای صنعتی است. بنا به پیش بینی اوپک، انتظار می رود تقاضا برای نفت در اقتصادهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی برای دو سال دیگر رشد کند. قبلا تصور می شد رشد مصرف نفت در این اقتصادها امسال متوقف می شود.

گزارش چشم انداز جهانی بازار نفت چند هفته قبل از نشست اوپک و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت که برای بررسی وضعیت بازار نفت و تمدید برنامه کاهش عرضه نفت برگزار می شود منتشر شده است. تولیدکنندگان نفت تلاش کرده اند از طریق کاهش عرضه، زمینه را برای بالا بردن قیمت ها فراهم کنند. این برنامه که از آغاز سال جاری میلادی اجرا شده موفق بوده و انتظار می رود مدت اجرای آن تا پایان سال آینده میلادی تمدید شود.

دبیرکل اوپک می گوید، هیچیک از کشورها با تمدید این برنامه مخالف نیستند. در حال حاضر بحث بر سر میزان کاهش و شرایط اجرای برنامه است.

در بخشی از گزارش اوپک آمده است، با آنکه مصرف نفت رشد خواهد کرد اما سرعت رشد مصرف کند خواهد شد. امسال مصرف جهانی نفت نسبت به سال گذشته 1.5 میلیون بشکه بالاتر است. در سال 2022 افزایش مصرف 810 هزار بشکه در روز است و در سال 2040 رشد مصرف 300 هزار بشکه خواهد بود.

افزایش قیمت نفت و کمتر شدن بهره وری نیروی کار عوامل هستند که سبب کند شدن رشد تقاضا برای نفت خواهند شد. از سوی دیگر در اقتصادهای درحال توسعه کاهش تاکید بر بخش صنایع سنگین که مصرف کننده بزرگ نفت هستند، تغییر سوخت در حمل و نقل جاده ای و توسه استفاده از خودروهای برقی نیز از سرعت رشد مصرف نفت خواهد کاست. اگر سرعت فراگیر شدن خودروهای برقی زیاد باشد ممکن است در سال 2040 تقاضای جهانی برای نفت 108 میلیون بشکه در روز باشد.

با آنکه انتظار می رود سهم نفت در انرژی های مورد استفاده بشر کاهش یابد اما این ماده خام همچنان بزرگ ترین سهم را در بین انرژی های مصرفی خواهد داشت.

در حوزه عرضه نفت، میزان عرضه از سوی تولیدکنندگان غیرعضو اوپک از 57 میلیون بشکه در روز در سال گذشته میلادی به 62 میلیون بشکه در سال 2022 افزایش خواهد یافت. پیش بینی شده 65 درصد افزایش تولید در آمریکا صورت گیرد.

بنا به پیش بینی اوپک، تقاضای جهانی برای نفت این سازمان در سال 2019 حدود 33.1 میلیون بشکه در روز خواهد بود. این رقم کمتر از پیش بینی مطرح شده در گزارش قبلی اوپک است البته پس از سال 2022 افزایش تولید نفت در کشورهای غیرعضو اوپک کند می شود طوری که در سال 2027 رقم تولید نفت در این کشورها 63.8 میلیون بشکه و در سال 2040 حدود 60.4 میلیون بشکه خواهد بود. در سال 2040 تقاضا برای نفت اوپک به 41.4 میلیون بشکه افزایش می یابد و در صورت تحقق این پیش بینی سهم اوپک در تامین نفت مورد نیاز جهان از 34 درصد در سال گذشته به 37 درصد افزایش می یابد.

در زیر نمودار تغییرات قیمت هر بشکه نفت برنت در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm