پايگاه خبري جهان سهم
کد خبر: ۵۹۱۲۵ - تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۳
دیدگاه تحلیلگران در باره وضعیت کنونی بازارهای مالی
»

موج سوم سقوط بازارها در پیش است؟

جهان سهم _ سه هفته پیش شاخص های مالی در بازارهای بزرگ جهان به میزان قابل ملاحظه کاهش یافتند و این رویداد به هراس سرمایه گذاران منجر شد. با آن که در دو هفته گذشته بازارهای مالی در شرایط بهتری قرار داشته اند و شاهد رشد ..

شاخص ها هستیم اما عده ای از کارشناسان می گویند آنچه رخ داد مقدمه سقوط بعدی است که احتمالاً بزرگ تر خواهد بود.

پنجشنبه دو هفته پیش، شاخص متوسط صنعتی داوجونز، نزدک و استاندارد اند پورز ۱۰ درصد پایین تر از اوج امسال خود که ۲۶ ژانویه مشاهده شد قرار گرفتند. تحلیلگران بانک مورگان استنلی می گویند: این تازه مقدمه بود. اصل اصلاح شاخص ها در آینده رخ خواهد داد. الگوی ما از دوره های بازار مالی نشان می دهد بازارها در اقتصادهای توسعه یافته در مراحل پایانی رونق هستند. قیمت بالای سهام، افزایش نرخ تورم، محدود شدن سیاست های حمایتی، قیمت بالای مواد خام و افزایش نوسان ها از ویژگی های این دوران است."

هفته گذشته بازده اوراق ۱۰ ساله خزانه آمریکا به بالاترین میزان در چهار سال اخیر رسید و بازده اوراق دو ساله به بالاترین میزان از سال ۲۰۰۸ افزایش یافت. هراس از رشد نرخ تورم و نگرانی از کاهش برنامه های حمایتی بانک مرکزی آمریکا به رشد این بازده ها و کاهش قیمت سهام منجر شد. هفته گذشته وزارت کار آمریکا اعلام کرد نرخ تورم در این کشور ماه پیش نیم درصد بالاتر بوده است. این رقم بیش از تخمین خبرگزاری رویترز بود.

در حال حاضر گزارش های مثبت از عملکرد شرکت های بورسی تاثیر هراس از رشد نرخ تورم را خنثی کرده است. عملکردهایی که تاکنون منتشر شده بهتر از تخمین ها بوده است اما پس از سه ماهه اول امسال، شرایط نگران کننده خواهد شد. در واقع پس از ماه مارس، رشد تورم بر رفتار سرمایه گذاران تاثیر خواهد داشت. همچنین احتمال تجدید نظر شرکت ها درباره بازده و کاهش فعالیت ها در بخش تولید وجود دارد.

کارشناسان برخی موسسات مشاوره سرمایه گذاری معتقدند بازارها در آستانه سومین موج اصلاح قرار دارند به این معنا که نوسان شدید شاخص های مالی در بازارهای بزرگ هنوز پایان نیافته است و ایده پایان اصلاح حاصل غلبه امیدواری و خوش‌بینی بر واقعیت است.

تحلیل ها و تجربه تاریخی نشان می دهد اصلاح بازار معمولاً در سه موج رخ می دهد. موج نخست کاهش شدید شاخص ها بود که سه هفته پیش مشاهده شد و در آن ارزش بازارهای مالی جهان ۴ هزار میلیارد دلار کاهش یافت. موج بعدی رشد شاخص ها در هفته گذشته بود که در آن شاخص استاندارد اند پورز ۶ درصد رشد کرد. این بهترین عملکرد هفتگی این شاخص از سال ۲۰۱۱ بود. معمولاً موج سوم هم رخ می دهد یعنی شاخص ها یه سطوح پایین جدید کاهش می یابند یا به سطوح پایین موج اول باز می گردند.

سخنان این کارشناسان در حالی بیان شده که سرمایه گذاران همچنان تحت تاثیر سقوط شاخص های مالی، با احتیاط رفتار می کنند. هراس از افزایش سریع تر نرخ های بهره و رشد نرخ تورم معمولا سبب کاهش جذابیت بازار سهام می شود. حال همه توجهات به دیدگاه بانک مرکزی آمریکا درباره برنامه های حمایتی و افق نرخ تورم معطوف شده است.

حرکت بانک های مرکزی بزرگ به سمت کاهش برنامه های حمایتی این سوال مهم را در ذهن سرمایه گذاران ایجاد کرده که وقتی سیاست های حمایتی به طور کامل متوقف شود چه روی خواهد داد؟ کاهش نقدینگی یک ریسک بزرگ برای رونق بازارهای مالی است. رونق سال های اخیر بازارهای مالی بیشترین وابستگی را به سیاست های حمایتی بانک های مرکزی داشته بنابراین هر اقدام برای کاستن از سیاست های یاد شده سبب وحشت سرمایه‌گذاران می شود.

در زیر نمودار تغییرات شاخص متوسط صنعتی داوجونز در بورس آمریکا در شش ماه اخیر نشان داده شده است: