پايگاه خبري جهان سهم
کد خبر: ۶۵۱۲۸ - تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۱۷
با توجه به نتایج انتخابات میان دوره ای آمریکا
»

وضعیت بازار مواد خام بهتر خواهد شد؟

جهان سهم _ از چند هفته قبل یعنی در آستانه برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا، پرسش های متعدد درباره تاثیرات این انتخابات بر بازارهای مختلف مطرح بود. سه شنبه این انتخابات برگزار شد و در آن دموکرات ها توانستند اکثریت را در مجلس نمایندگان ..

کسب کنند. در ۸ سال اخیر جمهوری‌خواهان در این مجلس اکثریت را در اختیار داشتند. همچنین در انتخابات اخیر جمهوری‌خواهان اکثریت را در مجلس سنا حفظ کردند.

از پیش تحلیلگران این نتیجه را پیش بینی کرده بودند. پس از اعلام نتیجه انتخابات، ارزش دلار در برابر یورو و پوند کاهش یافت و شاخص های مالی در بورس های بزرگ جهان رشد کردند. حال این سوال مطرح است که در هفته ها و ماه های آینده چه تحولاتی در بازارهای مختلف رخ خواهد داد؟

یکی از عوامل اصلی نگرانی سرمایه گذاران، تنش های تجاری بین آمریکا و چین است. کسب اکثریت از سوی دموکرات ها در مجلس نمایندگان بدون تردید موانعی در برابر ترامپ در حوزه مسایل داخلی آمریکا ایجاد خواهد کرد اما مقامات چین نباید تصور کنند از این پس فشار آمریکا بر این کشور کاهش خواهد یافت.

واقعیت این است که سیاست دولت آمریکا در قبال چین مورد تایید هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه است و دموکرات ها مانند جمهوریخواهان معتقدند آمریکا باید در حوزه‌های مختلف از تجارت و توان نظامی تا مسائل سیاسی و فناوری مواضع تند در قبال چین اتخاذ کند.

در ماه های اخیر تنش های تجاری بین چین و آمریکا افزایش یافته و انتظار می رود این تنش ها ادامه پیدا کند. برخی شاخص های اقتصادی در چین اخیرا وضعیت مناسب نداشته و اگر راه حلی برای کاهش تنش ها پیدا نشود شاهد شدت پیدا کردن آنها خواهیم بود. البته تنش های تجاری بر اقتصاد آمریکا نیز اثرات منفی داشته است اما تحلیلگران می گویند چینی ها نباید تصور کنند شرایط آنها اکنون یعنی پس از انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا بهتر خواهد شد زیرا دموکرات ها بیش از جمهوری‌خواهان هوادار اتحادیه‌های کارگری و کمتر از جمهوری‌خواهان هوادار تجارت آزاد نامحدود هستند در نتیجه بعید است دموکرات‌ها خواستار نرمش در برابر چین شوند.

و نیز باید به این نکته اشاره شود که حتی اگر دموکرات‌ها بخواهند تنش های تجاری کاهش یابد اختیار اعمال تعرفه بر کالاهای صادراتی چین در اختیار ترامپ است. اگر ترامپ در حوزه رفتار با چین از کنگره درخواست کمک کند به احتمال زیاد دموکرات‌ها به او کمک خواهند کرد.

ترامپ تاکنون بر بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای صادراتی چین تعرفه تعیین کرده و قصد دارد بر تمامی ۵۷۰ میلیارد دلار کالای صادراتی این کشور تعرفه اعمال کند. همچنین در صورتی که تنش ها شدت پیدا کند احتمال افزایش فشار بر اقتصاد چین، آمریکا و جهان وجود دارد. صندوق بین‌المللی پول با اشاره به این تنش ها پیش بینی خود از نرخ رشد اقتصادهای بزرگ در سال جاری و سال آینده میلادی را کاهش داده است.

البته دولت چین قصد دارد با استفاده از ابزارهای مختلف ثبات اقتصاد این کشور را حفظ کند و تحلیلگران معتقدند ابزارهای لازم برای این منظور در اختیار دولت چین قرار دارد اما همانطور که بیان شد دموکراتها مانند جمهوریخواهان با افزایش قدرت اقتصادی و نظامی چین مخالف هستند و در سیاست هایی که ترامپ علیه چین اتخاذ می کند همراه او خواهند بود.