پايگاه خبري جهان سهم
کد خبر: ۶۵۸۱۵ - تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
بررسی تحولات هفته های اخیر در اقتصاد جهان
»

ریسک ها به تدریج کمتر می شود اما ..

جهان سهم _ در آستانه سال جدید میلادی سه پرسش مهم برای فعالان در بازارهای مالی، شرکت‌ها و مصرف کنندگان مطرح بود و اکنون تنها یک پرسش باقی مانده است. هفته گذشته تعطیلی دولت آمریکا که طولانی‌ترین تعطیلی در تاریخ این کشور بود پایان یافت البته این پایان فعلا ..

سه هفته ادامه پیدا خواهد کرد اما نگرانی ها تا اندازه زیادی کاهش یافته است. از سوی دیگر روز چهارشنبه در پایان نشست کمیته سیاست گذاری بانک مرکزی آمریکا مشخص شد این نهاد قصد ندارد نرخ‌های بهره را بالا ببرد و این یک خبر خوب برای سرمایه‌گذاران است زیرا اگر سیاست‌های حمایتی کم نشود کاهش نرخ رشد اقتصادی جهان در سال جاری کمتر خواهد بود.

سال گذشته بانک مرکزی آمریکا ۴ نرخ های بهره را بالا برد و نگرانی‌ها درباره محدود شدن برنامه‌های حمایتی یک عامل عملکرد منفی بازارهای مالی بود. تا چند هفته پیش سیاست های بانک مرکزی آمریکا یک عامل منفی برای بازارها بود زیرا در آن زمان تصور می‌شد بانک مرکزی قصد دارد امسال نیز نرخ های بهره را بالا ببرد اما این نهاد با توجه به وضعیت شاخص های اقتصادی آمریکا و جهان دیگر تصمیم ندارد چنین اقدامی انجام دهد.

اما سومین پرسش یا عامل نگرانی، افق روابط چین و آمریکا است. تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا اواخر سال گذشته شدت پیدا کرد و اثرات منفی آن بر هر دو اقتصاد و جهان مشاهده شده است. ترامپ و رئیس جمهوری چین در حاشیه نشست گروه ۲۰ توافق کردند برای مدت سه ماه تعرفه جدید بر کالاهای صادراتی طرف مقابل اعمال نکنند و به مذاکره بپردازند. کارشناسان می‌گویند طی یک ماه آینده یعنی تا پایان دوره ۳ ماهه مذاکرات تجاری چین و آمریکا، اخبار مربوط به آن بر بازارها تاثیرات بزرگ خواهد داشت.

با آن که شش هفته دیگر بانک مرکزی آمریکا نشست سیاست‌گذاری خواهد داشت و نیز موضوع تعطیلی مجدد دولت آمریکا مطرح است اما بیشترین تاثیر بر بازارها از روابط چین و آمریکا حاصل خواهد شد. وضعیت دو اقتصاد بزرگ جهان بر کل اقتصاد دنیا اثر می‌گذارد و اکنون همه معتقدند نرخ رشد اقتصادهای بزرگ و اقتصاد جهان در سال جاری میلادی کاهش خواهد یافت.

در ایالات متحده، ترامپ دیگر قادر نخواهد بود دومین برنامه کاهش مالیات‌ها را اجرا کند زیرا دموکرات ها با آن مخالفت خواهند کرد و تنها توقف برنامه افزایش نرخ های بهره، یک عامل مثبت است. در چین دولت و بانک مرکزی تدابیر حمایتی اتخاذ کرده‌اند اما اگر تنش های تجاری از میان نرود تدابیر یاد شده تاثیر قابل ملاحظه نخواهند داشت.

به باور تحلیل گران، احتمال بسته شدن دوباره نهادهای دولت و موضوع سقف بدهی های دولت آمریکا ریسک هایی برای بازار محسوب می شود اما عده ای می گویند ترامپ اجازه نخواهد داد نهادهای دولتی بار دیگر تعطیل شود زیرا این تعطیلی به اقتصاد آمریکا لطمه وارد می‌کند و از محبوبیت وی می کاهد. امیدواری هایی درباره اصول توافق تجاری بین چین و آمریکا تا قبل از دوم ماه مارس یعنی حدود یک ماه دیگر وجود دارد. ترامپ تهدید کرده اگر توافقی حاصل نشود تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای صادراتی چین را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش خواهد داد. اکثر کارشناسان معتقدند مذاکرات برای مدتی طولانی ادامه پیدا خواهد کرد اما به تدریج اختلافات رفع خواهد شد.

چین وعده داده طی ۶ سال، واردات از آمریکا را بالا ببرد تا کسری تجاری به میزان قابل ملاحظه کاهش پیدا کند. چین و آمریکا از اثرات منفی تنش های تجاری آگاه هستند بنابراین اقدامی انجام نمی‌دهند که اخبار منفی منتشر شود و وضعیت بازارهای مالی و اقتصاد بد شود. همچنین ترامپ در داخل آمریکا با فشارهای مختلف رو به روست بنابراین نرمش نشان خواهد داد. دولت چین مایل است نرخ رشد اقتصاد به شکل تدریجی و کنترل شده کاهش یابد و به این احتمال فکر می کند که ترامپ در انتخابات سال 2020 آمریکا شکست بخورد. همچنین هنوز فشار بر اقتصاد چین به اندازه ای نشده که رییس جمهوری این کشور حاضر باشد امتیاز های بزرگ بدهد. تاکنون طرف چینی حاضر نشده در زمینه‌های اصلی که سبب نگرانی طرف مقابل شده امتیازهایی ارائه کند.