نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۲/۸/۷کد خبر: ۱۰۱۲۳

در صورت اقدام چین، احتمال افزایش فشار بر بازار وجود دارد

تداوم رشد قیمت جهانی محصولات پتروشیمی

جهان‌سهم_ در ماه سپتامبر متوسط قیمت محصولات پتروشیمی در بازار سه هزار میلیارد دلاری این محصولات با ۱.۹ درصد افزایش به هر تن ۱۳۸۸ دلار رسیده است. سپتامبر چهارمین ماه پی در پی رشد قیمت این محصولات است. در مقیاس سالانه یعنی در مقایسه با سپتامبر سال ۲۰۱۲ قیمت‌ها ۲.۳ درصد افزایش یافته است. سپتامبر سال ..

2012 متوسط قیمت هر تن محصولات پتروشیمی 1357 دلار بود. در ادامه به تغییرات قیمت برخی از این محصولات اشاره می‌کنیم. در بازار اولفین‌ها، قیمت برخی محصولات افزایش و قیمت برخی کاهش یافته است. برای مثال قیمت اتیلن نسبت به سال پیش 4 درصد کاهش یافته است در حالیکه قیمت پروپیلن 13 درصد رشد کرده است.

طی چهار ماه اخیر قیمت جهانی پروپیلن 141 دلار در هر تن افزایش یافته و این امر حاصل افزایش تقاضا برای پلی پروپیلن، توقف فعالیت در برخی مجتمع‌ها و قیمت بالای نفتاست. البته گزارش‌های مربوط به تغییرات قیمتی در ماه جاری میلادی نشان می‌دهد قیمت پروپیلن احتمالا به اوج خود رسیده و ممکن است از این پس کاهش یابد.

قیمت اتیلن در ماه سپتامبر با 31 دلار افزایش به هر تن 1282 دلار رسید. نسبت به ماه ژوییه رشد قیمت‌ها 2 درصد بوده است. متوسط قیمت پروپیلن در ماه سپتامبر 1367 دلار بوده است که رشد یک درصدی را نسبت به آگوست نشان می‌دهد. در ماه سپتامبرقیمت پلیمرها که ماده خام اصلی برای تولید پلاستیک‌ها هستند، رشدی نسبی داشت. عامل اصلی این افزایش، اقدام خریداران چینی به افزودن بر موجودی انبارها در آستانه تعطیلات یک هفته‌ای در ماه اکتبر بود.

قیمت پلی اتیلن با دانسیته پایین در ماه گذشته میلادی با 2 درصد رشد نسبت به آگوست به 1663 دلار رسیده است. قیمت پلی پروپیلن نیز با 2 درصد افزایش به 1618 دلار رسیده است.

در ماه سپتامبر عملکرد قیمت محصولات پتروشیمی شبیه شاخص‌های مالی بوده است. ماه پیش شاخص متوسط صنعتی داوجونز دو درصد افزایش یافت. شاخص بورس لندن و شاخص نیکی 225 به ترتیب 0.2 درصد و 8 درصد افزایش یافتند.

در حوزه قیمت محصولات پتروشیمی، بازار از وضعیت اقتصاد چین تاثیر می‌پذیرد. پیش‌بینی شده دولت چین برای مهار تورم و جلوگیری از تشکیل حباب در بخش مسکن تدابیری اتخاذ کند. در ماه سپتامبر قیمت مسکن در چهار شهر بزرگ چین به شدت افزایش یافته است. اگر چنین تدابیری اتخاذ شود بازار محصولات پتروشیمی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. اقتصاد چین در سه ماهه سوم سال جاری میلادی 7.8 درصد رشد کرده اما با توجه به ضعف تقاضای خارجی برای کالاهای صادراتی این کشور و وابستگی رشد اقتصادی به صادرات، پیش‌بینی شده در سه ماهه چهارم نرخ رشد کمتر از سه ماهه سوم باشد.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *