نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱:۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۱کد خبر: ۱۱۰۶۲

پیش‌بینی وضعیت بازارهای مالی در سال ۲۰۱۴

جهان‌سهم_ امروز اول ژانویه نخستین روز سال ۲۰۱۴ است و ..

بررسی وضعیت بازارهای مالی جهان طی سال 2013 برای پیش‌بینی وضعیت آنها در سال جاری مفید خواهد بود. در سال 2013 شاخص‌های مالی در تمام بازارهای بزرگ رشدی قابل‌ملاحظه داشتند و به بالاترین میزان در شش سال اخیر رسیدند. بهبود شرایط اقتصاد جهان و سیاست‌های انبساطی بانک‌های مرکزی عوامل اصلی عملکرد بسیار خوب این بازارها هستند. در بورس آمریکا شاخص‌های بهترین عملکرد را از سال 1997 ثبت کردند و در مجموع 29 درصد افزایش یافتند. شاخص بورس توکیو و شاخص FTEU3 در اروپا به ترتیب 56.7 درصد و 16 درصد رشد کردند.

روز گذشته شاخص MSCI سهام جهان با 0.14 درصد رشد به 407.57 واحد رسید. روز دوشنبه این شاخص به 407.65 یعنی بالاترین میزان از سال 2007 رسیده بود. طی سال 2013 دارایی‌هایی که در دوران بحران و رکود اقتصادی جذابیت پیدا می‌کنند نظیر اوراق قرضه آمریکا و آلمان وضعیت خوبی نداشتند زیرا شاخص‌های اقتصادی در مسیر بهبود قرار گرفتند. قیمت بسیاری از مواد خام بویژه طلا کاهش یافت.

برای سال 2014 تحلیلگران در نظرسنجی‌های مختلف پیش‌بینی کرده‌اند روند بهبود شرایط ادامه پیدا خواهد کرد یعنی در ایالات متحده به رغم آغاز برنامه محدود کردن سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی از ماه دسامبر، وضعیت کلی اقتصاد بویژه در بازار کار امیدبخش است و در سال جاری این بهبود ادامه پیدا خواهد کرد. یک دلیل این خوش‌بینی آن است که طی سه ماه پایانی سال 2013 به رغم مشکلات مالی دولت و بن بست بر سر افزایش سقف بدهی‌های دولت، کارفرماها به ایجاد تعداد قابل‌ملاحظه فرصت شغلی اقدام کردند و بر اعتماد مدیران و مصرف کنندگان افزوده شد.

در منطقه یورو تولید ناخالص داخلی طی سال 2013 کاهش یافت اما اقتصاد از رکود خارج شده و در سال جاری تولید ناخالص داخلی افزایش پیدا خواهد کرد. تراز تجاری نیز وضعیت بهتری دارد و بهبود شرایط اقتصاد جهان به رونق اقتصادهای این منطقه کمک خواهد کرد.

در چین رشد اقتصادی در سال گذشته میلادی بالاتر از نرخ هدف تعیین شده از سوی دولت بود و در سال جاری میلادی همزمان با اجرای اصلاحات اقتصادی انتظار می‌رود رشد اقتصادی سازگار با اهداف دولت باشد یعنی دیگر در باره کاهش شدید نرخ رشد نگرانی خاصی وجود ندارد.

اما تاثیر سیاست‌های انبساطی بانک‌های مرکزی بر وضعیت اقتصادی ممکن است خطرناک باشد. در این زمینه دو دیدگاه وجود دارد. عده‌ای از تحلیلگران معتقدند اجرای سیاست‌های انبساطی طی دو سال اخیر به رشد قیمت‌ها در سال 2014 منجر خواهد شد و بویژه در اقتصادهای نوظهور دولت‌ها مجبور هستند تدابیری برای جلوگیری از افزایش نرخ تورم اتخاذ کنند. در این حالت آهنگ رشد اقتصاد جهان کندتر خواهد شد.

اما گروهی از تحلیلگران دیدگاهی مخالف گروه اول دارند و معتقدند در سال 2014 نرخ‌های تورم بسیار پایین خواهد ماند و بانک‌های مرکزی برای جلوگیری از افول بیش از پیش قیمت‌ها به اجرای سیاست‌های انبساطی جدید اقدام خواهند کرد. بدین ترتیب نوعی ابهام در باره افق سیاست‌های حمایتی بانک‌های مرکزی در سال جاری میلادی وجود دارد.

حتی در آمریکا که برنامه محدود شدن سیاست‌های انبساطی آغاز شده اگر وضعیت اقتصادی خوب نباشد روند کاستن از خرید اوراق قرضه دولت، کند یا متوقف خواهد شد. یعنی همه چیز به وضعیت شاخص‌های اقتصادی بستگی خواهد داشت. در منطقه یورو نیز احتمالا بانک مرکزی اروپا اقداماتی برای حمایت از یورو انجام خواهد داد. در این میان تنها در باره سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی ژاپن اطمینان نسبی وجود دارد یعنی این نهاد به حمایت از اقتصاد از طریق اجرای سیاست‌های انبساطی افراطی ادامه خواهد داد.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *