نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۰:۵۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲کد خبر: ۱۱۳۲۳

هنوز برای پیش‌بینی افق وضعیت این بازار زود است

رشد قیمت محصولات پتروشیمی در ماه دسامبر

جهان‌سهم_ در ماه نوامبر متوسط قیمت هفت محصول اصلی پتروشیمی در بازار ۳ هزار میلیارد دلاری این محصولات، با ۴ درصد رشد به هر تن ۱۴۰۶ دلار رسید. این رشد همزمان با افزایش قیمت جهانی نفتا و نفت خام صورت گرفته است. در ماه گذشته میلادی قیمت نفت خام و نفتا به ترتیب ۳ درصد و ۴ درصد افزایش یافت. قیمت ..

اولفین‌ها در ماه دسامبر به دلیل رشد قیمت نفتا افزایش پیدا کرد. اولفین‌ها معمولا با استفاده از نفتا یا مایعات گاز طبیعی نظیر اتان تولید می‌شوند. با این حال قیمت نقد بازار از قیمت نفتا تاثیر می‌پذیرد که با 4 درصد رشد به هر تن 643 دلار رسیده است.

در ماه دسامبر متوسط قیمت اتیلن به 1313 دلار افزایش یافت. قیمت‌ها در ماه نوامبر 1264 دلار بود. قیمت جهانی پلی‌اتیلن نیز با رشدی مشابه از 1648 دلار در ماه نوامبر به 1704 دلار در ماه دسامبر رسید.

از سوی دیگر قیمت پروپیلن، دومین مولفه اولفین در شاخص PGPI پلاتس، با 5 درصد افزایش نسبت به ماه نوامبر به 1396 دلار رسید. در ماه نوامبر این رقم 1332 دلار بود. متوسط قیمت پلی‌پروپیلن با 3 درصد رشد به 1632 دلار رسید. در ماه نوامبر این رقم 1581 دلار بود.

اما قیمت محصولات آروماتیک نیز در ماه گذشته میلادی افزایش یافت و بیشترین رشد در قیمت بنزن مشاهده شد. عرضه محدود سبب شد قیمت این محصول در ماه دسامبر به 1367 دلار برسد که نسبت به ماه نوامبر رشد 10 درصدی داشت. تحت تاثیر این محدودیت عرضه، قیمت دیگر محصولات آروماتیک نیز افزایش یافت. در ماه جاری میلادی نیز قیمت‌ها در حال رشد هستند. شنیده شده قیمت استایرن در آمریکا به بالاترین میزان در پنج سال اخیر رسیده است و در حال نیدیک شدن به بالاترین میزان هاست.

قیمت جهانی تولوئن در ماه دسامبر با 2 درصد رشد نسبت به ماه نوامبر به هر تن 1133 دلار رسید. از طرف دیگر قیمت پارازایلن با یک درصد افزایش نسبت به ماه نوامبر به 1353 دلار رسیده است. در ماه نوامبر متوسط قیمت‌ها 1336 دلار در هر تن بود.

در ماه نوامبر قیمت محصولات اصلی پتروشیمی رشدی مشابه شاخص‌های مالی داشت. در ماه گذشته میلادی شاخص متوسط صنعتی داوجونز و شاخص نیکی 225 به ترتیب 3 درصد و 4 درصد رشد کردند. شاخص FTSE بورس لندن نیز 1.5 درصد افزایش یافت.

بنا به پیش‌بینی بانک جهانی، در سال جاری میلادی رشد اقتصاد جهان بالاتر از سال 2013 است و اگر قیمت نفت خام و تقاضا برای محصولات پتروشیمی افزایش یابد می‌توان انتظار داشت قیمت این محصولات نیز افزایش پیدا کند. البته گزارش‌هایی که تاکنون در باره وضعیت شاخص‌های مهم اقتصادی در آمریکا و چین منتشر شده پیش‌بینی میزان رونق بازار محصولات پتروشیمی را دشوار کرده است زیرا برخی گزارش‌ها مثبت و برخی دیگر منفی هستند.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *