نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۱کد خبر: ۱۱۵۸۵

مدیریت بحران در زندگی و شغل

جهان‌سهم_ آمادگی برای اتفاقات غیرمترقبه در زندگی و کار ضروری است. در فضای پر تلاطم، متغیر و رقابتی کسب و کار خود چند وقت یکبار با یک نوع بحران مواجه می‌شویم. همچنین به همین میزان ممکن است با مشکلات مالی، خانوادگی و یا سلامتی دست به گریبان شویم. برای مقابله با بحران، روش‌های گوناگونی وجود دارد که در مقاله حاضر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

سریع دست بکار شوید

وقتی با بحرانی مواجه می‌شوید چهار مورد است که سریعاً باید به آنها عمل کنید:

  1. خونریزی را متوقف کنید! سعی کنید خرابی را کنترل کرده و ضرر را با هر هزینه‌ای به حداقل برسانید.
  2. اطلاعات جمع کنید! با حقیقت مواجه شوید. با افراد موثر صحبت کنبد تا بفهمید دقیقاً با چه مشکلی روبه رو هستید.
  3. مشکل را حل کنید. ذهن خود را تنها بر روی راه حل ها متمرکز کنید تا اقدامی سریع برای به حداقل رساندن لطمات و حل کردن مشکل پیدا کنید.
  4. جهت دار حرکت کنید! بدانید قدم بعدی چیست. هر تصمیمی بهتر از نداشتن هیچ ایده‌ای است.

جلوتر فکر کنید

یکی از کلیدهای موفقیت در کسب و کار و خانواده پیش‌بینی بحران است. این استراتژی همواره توسط افراد مطرح همانند مدیران و رهبران خصوصاً ‌رهبران نظامی، در زمینه‌های مختلف اجرا می‌شود. شما می‌توانید این استراتژی را با نگاه کردن به سه، شش و یا دوازده ماه جلوتر و پرسیدن این سوال که چه چیز در این زمان زندگی خصوصی و یا کار من را تحت تاثیر قرار خواهد داد، اجرا کنید. اگر بتوانید بحران را پیش‌بینی کنید مقابله با آن بسیار آسان تر خواهد بود.

یک نقشه احتمالی را تدوین کنید

شما به یک نقشه احتمالی برای بحران‌های غیر مترقبه احتیاج دارید. چه مراحلی را طی خواهید کرد اگر شرایط به طور جدی بحرانی شود؟ در ابتدا چه کاری انجام خواهید داد؟ بعد از آن چه خواهید کرد؟ چه واکنشی خواهید داشت؟ یک سناریو تدوین کنید. توصیف کنید چگونه در شرایط سخت عمل خواهید کرد. برای مثال اگر شغل خود را از دست بدهید چه خواهید کرد؟

از تکرار بحران جلوگیری کنید

بحران طبق تعریف یک اتفاق ناگوار است که تنها یکبار اتفاق می‌افتد. اگر بحران‌ها در زندگی شخصی یا کاری‌تان تکرار می‌شوند آنگاه شما با مشکل عمیق تری مواجه هستید. خصوصاً بحران‌های مالی می‌توانند ناشی از برنامه ریزی های ضعیف و نامناسب باشند. برای اینکه مطمئن شوید بحرانی که برای اولین بار آن را حل کرده‌اید دوباره تکرار نخواهد شد، مشکل را به طور کامل بررسی کنید. چه چیز دقیقاً ‌اتفاق افتاد؟ چگونه اتفاق افتاد؟ چه چیزی یاد گرفتید؟ چه کار می‌توانید انجام دهید تا دیگر این اتفاق تکرار نشود؟

تمرین کنید!

  1. سه اتفاق ناگوار را که ممکن است طی یک سال آینده در کار شما رخ دهد شناسایی کنید. چه کاری امروز می‌توانید انجام دهید تا ضرر حاصل از این بحران‌ها را به حداقل برسانید؟

سه اتفاق ناگوار را که ممکن است طی یک سال آینده در زندگی خصوصی شما رخ دهد مشخص کنید و سپس اقدامات لازم را انجام دهید تا مطمئن شوید این اتفاقات رخ نخواهند داد.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *