نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۷کد خبر: ۱۱۶۹۱

افزایش قابل‌ملاحظه قیمت بنزن به دلیل محدودیت عرضه

رشد قیمت محصولات پتروشیمی کند شد

جهان‌سهم_ در ماه گذشته میلادی متوسط قیمت محصولات اصلی پتروشیمی در بازار سه هزار میلیارد دلاری این محصولات، با یک درصد افزایش نسبت به ماه دسامبر به هر تن ۱۴۲۴ دلار رسید. رشد قیمت‌ها عمدتا حاصل افزایش قیمت مواد اولیه بویژه در بازار اولفین‌ها بود. البته عرضه محدود بنزن نیز به رشد قیمت این محصولات ..

پتروشیمی کمک کرده است. در ادامه به بررسی تغییرات قیمتی هفت محصول اصلی پتروشیمی می‌پردازیم.

در ماه ژانویه قیمت اولفین‌ها افزایش یافت زیرا قیمت مایعات گاز طبیعی نظیر اتان و پروپان افزایش پیدا کرد. سرمای هوا در آمریکا در ماه گذشته میلادی سبب افزایش قیمت گاز طبیعی شد و قیمت پروپیلن را بالا برد. در ماه ژانویه متوسط قیمت پروپیلن با 2 درصد رشد به هر تن 1422 دلار رسید.

از سوی دیگر متوسط قیمت هر تن اتیلن در ماه ژانویه 1351 دلار بود. در ماه دسامبر متوسط قیمت این محصول پتروشمی 1313 دلار بود. اما رشد قیمت اتیلن به افزایش قیمت پلی‌اتیلن منجر نشد یعنی در ماه گذشته میلادی، متوسط قیمت پلی‌تیلن با یک درصد کاهش به 1700 دلار رسید.

قیمت محصولات آروماتیک در ماه ژانویه عموما کاهش یافتند. برای مثال قیمت تولوئن و پارازایلن اندکی افول کرد اما قیمت بنزن بیشترین رشد را در بین هفت محصول اصلی پتروشیمی در شاخص PGPI داشت. عرضه محدود این محصول سبب شد متوسط قیمت آن در ماه ژانویه به 1424 دلار افزایش یابد که رشدی 4 درصدی را نسبت به ماه دسامبر نشان می‌دهد. در ماه دسامبر قیمت هر تن بنزن 10 درصد افزایش یافته بود.

قیمت تولوئن در ماه گذشته با 2 درصد کاهش نسبت به ماه دسامبر به هر تن 1109 دلار رسید. قیمت پارازایلن با 5 درصد کاهش نسبت به ماه دسامبر به 1285 دلار رسید. در ماه دسامبر این رقم 1353 دلار بود.

در ماه ژانویه به رغم کاهش شاخص‌های مالی در برخی بازارهای بزرگ، قیمت محصولات پتروشیمی افزایشی اندک داشتند. در ماه گذشته شاخص متوسط صنعتی داوجونز و شاخص نیکی 225 بورس ژاپن به ترتیب 5 درصد و 8 درصد کاهش یافتند. شاخص بورس لندن نیز 4 درصد کاهش یافت.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *