نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۸کد خبر: ۱۱۷۰۸

در محیط کار نشاط به وجود آورید (بخش نخست)

جهان‌سهم_ هنگامی که کارها روی هم انباشته شده، تلفن‌ها زنگ می‌زنند و ضرب‌العجل‌ها نزدیک شده‌اند چطور می‌توانید با نشاط و به دور از استرس به فعالیت بپردازید؟ مسلما بسیار دشوار خواهد بود اما نگران نباشید. شما با تمرکز و انجام یک مجموعه اقدامات بسیار ساده می‌توانید احساس اشتیاق به کار را در خود زنده نگهداشته و در کارها موفق شوید چون تجربه نشان داده که افراد با دستور‌العمل‌های ساده، راحت‌تر هستند. در ادامه اقدامات عملی و ساده‌ای مطرح می‌شود که در این راه به شما کمک خواهد کرد. موفقیت در این راه بدون شک بر زندگی خانوادگی شما و نیز توازن بین کار و زندگی تاثیر خواهد داشت.

افراد در کنار مزایای مادی و دریافت حقوق، به دلایل دیگری نیز به محل کار می‌روند. برای مثال، حتماً شما هم افراد ثروتمندی را می‌شناسید که علیرغم داشتن پول برای تمام دوران عمر خود و فرزندان‌شان، باز هم هشت تا ده ساعت در روز کار می‌کنند. مسلما آنها به پول احتیاجی ندارند اما اگر از ایشان بپرسید  چرا کار می‌کنند اغلب به شما می‌گویند برای این که تغییری در جهان به وجود آورند.

در ادامه برخی استراتژی‌ها برای به حداقل رساندن استرس، قبل، طی و بعد از ساعات کاری ذکر می‌شود و عامل مهم خلاقیت در کار که همانا اشتیاق است مورد بررسی قرار می‌گیرد.

قبل از کار، به خود این انگیزه را بدهید که در برابر موانع و مشکلات روز استقامت داشته باشید.

1- فعالیت کاری را نوعی کمک قلمداد کنید. به جای آن که صبح پس از برخاستن از خواب غرغر کنید که چرا باید به محل کار بروید، از خود بپرسید چرا باید امروز را در محل کار به پیشرفت خود و دیگران بپردازم. بسیار بهتر خواهد بود اگر شما با هدفی والاتر روز را شروع کنید. صرفا فکر نکنید در ازای حقوق فعالیت می‌کنید. حتی اگر کار شما صرفا محکم کردن یک پیچ در کارخانه باشد به این فکر کنید که در مسیر استفاده از دستگاه چه کسانی از این فرایند و کار شما بهره خواهند برد. هر فعالیت هرچند کوچک، در جهان موثر است. از خود بپرسید امروز برای کمک به اعضای گروه و شرکت، برای رسیدن به سطح بالاتر سوددهی چه اقداماتی می‌توانم انجام دهم.

2- چارچوبی متعادل برای روز خود تدوین کنید. شاید این کار دشوار باشد اما اگر شما چارچوبی کلی از اهداف خود نداشته باشید، در پایان روز از خود خواهید پرسید امروز را صرف چه کردم؟ چارچوبی که تدوین می‌کنید نباید آنقدر خشک و شکننده باشد که هیچ تغییری نتوان در آن داد. همه می‌دانند که گاه اموری اضطراری  رخ می‌دهند که باعث تغییر مسیر کار یا روند امور می‌شوند.

3- با همکاران خود ارتباط برقرار کنید. برای موفقیت همکاران خود، هر روز اقدامی انجام دهید و قدمی بردارید. لازم نیست کار چندان بزرگی صورت گیرد. مثلا به آنها شیوه سازماندهی یک کار را نشان دهید یا بگویید در گزارش قبلی، کار مثبت برجسته‌ای انجام داده بودید. به جای آب و هوا درباره خانواده‌شان با آنها صحبت کنید. ایده‌ها و دیدگاه‌های خود را به آنها تحمیل نکنید. با این کارها، آنها به شدت مایل خواهند شد لطف‌های شما را جبران کنند و روحیه فعالیت گروهی تقویت خواهد شد. راه دیگر برای رفع تنش در محیط کار این است که با «رقیب» یا کسی که  معمولاً رابطه صمیمانه‌ای با او ندارید در دفتر خود صحبت کنید. جو حاکم بر این صحبت‌ها باید مثبت باشد. خواهید دید که چطور همه تنش‌ها در روابط شما از میان خواهد رفت و روند رشد احساس اشتیاق در محیط  آغاز خواهد شد.

ادامه دارد ...

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *