نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۱/۵/۱۷کد خبر: ۱۲۲۵

پس از 3 ماه به دلیل رشد قیمت نفت و نفتا

قیمت جهانی محصولات پتروشیمی افزایش یافت

جهان‌سهم_ قیمت‌ها در بازار سه هزار میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی در ماه ژوییه نسبت به ماه ژوئن ۶ درصد افزیش یافت و به طور متوسط به ۱۱۷۵ دلار رسید. رشد قیمت نفت و نفتا و نیز محدودیت عرضه مهمترین دلایل رشد قیمت‌ها بوده‌اند اما این پرسش مطرح است که وضعیت بازار در آینده چطور خواهد بود؟

در ماه ژوئن متوسط قیمت هر تن از محصولات پتروشیمی 1104 دلار بود که 14 درصد نسبت به رقم مربوط به ماه می پایین‌تر بود. به رغم رشد قیمت‌ها در ماه گذشته میلادی، قیمت‌ها اکنون 13 درصد نسبت به ماه ژوییه سال 2011 پایین‌تر هستند. از محصولات پتروشیمی در طیفی بسیار گسترده از کالاها و صنایع از جمله بسته بندی، داروسازی، هوانوردی، ساخت و ساز، محصولات الکترونیک، پلاستیک‌ها و .... استفاده می‌شود.

طی ماه ژوییه قیمت نفت برنت 12 درصد افزایش یافت و بالای 100 دلار باقی ماند. در ماه ژوئن قیمت این نوع نفت به زیر 90 دلار در هر بشکه کاهش یافته بود. در ماه ژوییه قیمت نفتا نیز با 13 درصد افزایش به هر تن 572 دلار رسید.

در ماه ژوییه قیمت هر هفت محصول اصلی پتروشیمی یعنی اتیلن، پروپیلن، تولوئن، بنزن، پاراکسیلن، پلی اتیلن با دانسیته پایین و پلی پروپیلن افزایش یافت اما بیشترین افزایش قیمت با 13 درصد در اتیلن مشاهده شد. قیمت این محصول به هر تن 1069 دلار رسید. قیمت بنزن نیز 11 درصد افزایش یافت و به هر تن 1289 دلار رسید. کمترین افزایش قیمت در پروپیلن مشاهده شد. قیمت این محصول با یک درصد افزایش به هر تن 1061 دلار رسید.

تحلیلگران بازار محصولات پتروشیمی معتقدند در صورت بالا باقی ماندن قیمت نفت و انتشار اخبار مثبت از اقتصاد جهان می‌توان به ادامه رشد قیمت این محصولات امیدوار بود. فعلا بانک‌های مرکزی از اقدام اجتناب کرده‌اند اما سرمایه‌گذاران بسیار امیدوار هستند طی هفته‌های آینده اقداماتی برای حمایت از اقتصادها صورت گیرد.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:پتروشیمی، بازار، قیمت، نفت
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *