نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۹:۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۶کد خبر: ۱۳۰۱۹

فصول زندگی مالی یک سرمایه‌گذار

جهان‌سهم_ زندگی سرمایه‌گذار، روندی یکنواخت ندارد. با فرض اینکه شما درآمدهایی غیر از درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری دارید، برای مثال از محل حقوق ماهانه یا کسب و کار مستقلی که دارید، این درآمد همزمان با گذشت زمان تغییر می‌کند. می‌توان گفت درآمد شما هر چه سن‌تان بالا می‌رود افزایش می‌یابد. این بدان معناست که به عنوان یک سرمایه‌گذار شما حداکثر پول را در دورانی دارید که حداقل زمان را برای سرمایه‌گذاری در اختیار دارید. در مقاله حاضر به فصل‌های مختلف زندگی شما در نقش یک سرمایه‌گذار و اقداماتی که باید در هر دوره انجام دهید اشاره می‌کنیم.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر چه فصول زندگی شما در نقش سرمایه‌گذار تا اندازه‌ای شبیه فصول یک سال در نظر گرفته شده است، شما باید هر چه زودتر سرمایه‌گذاری را آغاز کنید.

بهار

هنگامیکه جوان هستید و به تازگی سرمایه‌گذاری را آغاز کرده‌اید، احتمالا میزان درآمد قابل تصاحب‌تان یعنی پولی که پس از صرف هزینه‌های ضروری، برایتان باقی می‌ماند چندان زیاد نیست که بتوانید برای مثال هر ماه دویست هزار تومان را به سرمایه‌گذاری اختصاص دهید. احتمالا می‌توانید فقط پنجاه تا صد هزار توان را به این امر اختصاص دهید. اما نکته مهم این است که این مقدار اندک را هر ماه بطور مرتب و بدون وقفه سرمایه‌گذاری کنید. با توجه به هزینه‌های سرمایه‌گذاری و درآمد کم شما در بهار زندگی سرمایه‌گذاری، احتمالا گزینه‌های متعددی در برابر شما وجود ندارد. برای شناسایی حوزه‌هایی از سرمایه‌گذاری که هزینه پایین دارند با مشاوران مالی یا شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری مشورت کنید.

بهار زندگی سرمایه‌گذاری، دوران کشف و آموختن است. در همین دوره است که باید شرکت‌های حاضر در بورس را بشناسید و نحوه کسب اطلاعات از ترازنامه‌ها را یاد بگیرید. با مطالعه مقالات و کتاب‌های مربوط به سرمایه‌گذاری و پیگیری اخبار شرکت‌ها و بازار به تدریج برای ورود به دوره بعد یعنی تابستان زندگی سرمایه‌گذاری خود آماده می‌شوید.

تابستان

دوران کسب تجربه ادامه پیدا می‌کند و شما درآمد بیشتری دارید در نتیجه می‌توانید بخش بزرگ‌تری از آن را صرف سرمایه‌گذاری کنید. از همین دوره باید صرفه‌جویی در هزینه‌ها را بیاموزید. طوری که هر ماه حداکثر میزان پول برای سرمایه‌گذاری برایتان باقی بماند. دوره تابستان زندگی سرمایه‌گذاری، زمان فکر کردن به افزایش حجم سرمایه‌گذاری در بورس، تدوین برنامه برای دوران بازنشستگی و شناخت ابزارهای گوناگون سرمایه‌گذاری در بازار است. تابستان تا ابد ادامه پیدا نمی‌کند اما اگر از همین دوره پس‌انداز برای دوره بازنشستگی را آغاز کنید، در آن دوران زندگی بسیار راحت و آرامی خواهید داشت.

اگر شما هم مثل اکثر سرمایه‌گذاران باشید، تابستان دوران سرمایه‌گذاری‌های پرریسک و افزایش موجودی خود در بازار سرمایه است.

پاییز

پاییز دوره‌ای از زندگی سرمایه‌گذاری است که در آن درآمدها و بازده سرمایه‌گذاری‌ها بسیار بالاست. اما در این دوره شما باید اقساط گوناگون برای وام‌هایی که گرفته‌اید پرداخت کنید. همچنین به احتمال زیاد همسر و فرزند دارید بنابراین هزینه‌های شما نیز مثل درآمدتان بالاست.

در پاییز نیز صرفه‌جویی در هزینه‌ها و آموختن باید ادامه پیدا کند. به یاد داشته باشید که اگر چه درآمد شما بالاست اما زمستان در پیش است و باید برای آن دوره آماده شوید. در پاییز مجموعه‌ای از تغییرات در روش‌های سرمایه‌گذاری شما پدید می‌آید که سازگار با استراتژی‌ سرمایه‌گذاری شماست. خوشبختانه برخی از سرمایه‌گذاری‌های پرریسک که در تابستان انجام دادید اکنون به ثمر نشسته و شما غیر از درآمدی که از شغل خود کسب می‌کنید از سرمایه‌گذاری‌هایتان نیز سود می‌برید. از این پول بخشی را باید به سرمایه‌گذاری‌ها با درآمد ثابت اختصاص دهید. در پاییز، تحمل ریسک به اندازه تابستان نیست اما تجربه‌ای که تاکنون کسب کرده‌اید و پولی که اکنون در اختیار دارید سودی بالا از سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک‌تر نصیب شما خواهد کرد. در پاییز عمدتا در سه حوزه یعنی سهام، اوراق قرضه و سهام صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اید.

زمستان

حال دیگر بازنشسته شده‌اید و درآمد ماهانه‌ای که در سه فصل گذشته داشتید، از میان رفته است. اما اکنون سود سرمایه‌گذاری‌های شما وارد حساب‌تان می‌شود و به سبب در اختیار داشتن اوراق قرضه مطمئن هستید که هزینه‌هایتان پوشش داده می‌شود. در دوران بازنشستگی هزینه‌های متعددی وجود دارد و نباید تصور کنید حال که فرزندان مستقل شده و دیگر با شما زندگی نمی‌کنند هزینه‌ها کاهش می‌یابد. در این دوران انواع هزینه های نظیر هزینه های درمان و .... افزایش پیدا می‌کنند. در این دوره نیز نباید صرفه جویی را فراموش کنید. موفق باشید.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *