نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۳/۱/۶کد خبر: ۱۳۰۷۶

افق بازار سنگ آهن تیره تر شده است؟

جهان سهم_ استرالیا، بزرگ ترین صادرکننده ..

سنگ آهن جهان با اشاره به افزایش تولید این ماده خام از سوی شرکت های بزرگ معدنی از جمله ریو تینتو و بی اچ پی بیلیتون، پیش بینی خود از متوسط قیمت هر تن سنگ آهن در سال جاری میلادی را کاهش داده است. از دید تحلیلگران دفتر منابع و اقتصاد انرژی استرالیا، امسال متوسط ..

قیمت هر تن سنگ آهن برای تحویل فوری 110 دلار و در سال 2015 ، 103 دلار خواهد بود. سال پیش متوسط قیمت هر تن سنگ آهن 126 دلار بود.

در ماه جاری میلادی بازار سنگ آهن وارد فاز رکود شد. پیش بینی کاهش نرخ رشد اقتصاد چین و محدودیت هایی که دولت این کشور در حوزه اعطاء اعتبارات اعمال کرده علل اصلی کاهش متوسط قیمت سنگ آهن هستند. از دید نهادهای تحلیلگر افق بازار سنگ آهن اصلا امیدبخش نیست. دو شرکت معدنی بزرگ یعنی بی اچ پی بیلیتون و ریو تینتو پیش بینی خود از متوسط قیمت سنگ آهن در سال جاری را کاهش داده اند.

بانک های سرمایه گذاری از جمله سیتی گروپ و استاندارد چارترد پیش بینی کرده اند بازار با مازاد عرضه نسبت به تقاضا مواجه خواهد شد و بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس سنگ آهن را در انتهای فهرست مواد خام سودده برای سرمایه گذاری قرار داده است.

در گزارش دفتر منابع و اقتصاد انرژی استرالیا آمده است، رشد عرضه از معادن جدید استرالیا که امسال در این کشور به بهره برداری می رسند سبب خواهد شد قیمت ها در سال جاری نتوانند به رقم هایی که سال پیش مشاهده شده برسند. امسال صادرات سنگ آهن استرالیا با 19 درصد افزایش به 687 میلیون تن خواهد رسید. سال آینده این میزان به 749 میلیون تن افزایش خواهد یافت.

روز گذشته قیمت هر تن سنگ آهن با عیار 62 درصد در شاخص استیل در بندر تیانجین چین با 1.2 درصد افزایش به 111.8 دلار رسید. در سال جاری میلادی تاکنون قیمت سنگ آهن 17 درصد کاهش یافته است. در دهم ماه جاری میلادی قیمت این ماده خام مورد استفاده در تولید فولاد به 104.7 دلار که پایین ترین میزان از اکتبر 2012 بود کاهش یافت.

امسال چین 872 میلیون تن سنگ آهن وارد خواهد کرد و در سال 2015 این رقم به 916 میلیون تن افزایش خواهد یافت. در سال جاری میلادی و سال 2015 تولید فولاد چین به ترتیب 802 میلیون تن و 819 میلیون تن خواهد بود.

دولت چین نرخ هدف برای رشد اقتصادی سال جاری را 7.5 درصد تعیین کرده است اما ضعف شاخص های اقتصادی این کشور در ماه های اخیر بویژه کاهش فعالیت های کارخانه ای سبب شده لی ککیانگ نخست وزیر چین برای اقدام در جهت حمایت از رشد اقتصادی تحت فشار روزافزودن قرار گیرد.

بانک سرمایه گذاری استاندارد چارترد در گزارش جدید خود با اشاره به افزایش 92 میلیون تنی عرضه سنگ آهن از استرالیا در سال جاری و افزایش فشار بر قیمت ها در نیمه دوم امسال پیش بینی کرده متوسط قیمت هر تن سنگ آهن در سه ماهه چهارم 108 دلار باشد. در سه ماهه کنونی این رقم 122 دلار است. به باور تحلیلگران این بانک، امسال و سال 2015 مازاد عرضه نسبت به تقاضا برای سنگ آهن به ترتیب 136 میلیون تن و 170 میلیون تن خواهد بود.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *