نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۱:۳ - ۱۳۹۳/۵/۸کد خبر: ۱۶۶۰۹

افق بازار نیکل، روی، مس و پالادیوم

جهان سهم ـ بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس در گزارش جدید خود از افق بازار مواد خام اعلام کرد طی 12 ماه آینده نیکل و پالادیوم ..

 عملکرد قیمتی بهتری نسبت به سنگ آهن و سویا خواهد داشت زیرا عرضه دو ماده خام اول با محدودیت هایی مواجه است در حالی که برای سنگ  آهن و سویا شرایط کاملا متفاوت است.

گلدمن ساکس چشم انداز دوازده ماهه قیمت مواد خام را خنثی توصیف کرده زیرا پیش بینی می شود بازده کلی برای شاخص GSCI استاندارد اند پورز از قیمت 24 ماده خام طی 12 ماه آینده 0.1 درصد خواهد بود.

بانک سیتی گروپ ماه گذشته اعلام کرد سرمایه گذاران بار دیگر به مواد خام علاقمند شده اند و بانک سوسیته جنرال پیش بینی کرد شرایط بازار مواد خام یکسان نخواهد بود و هر یک از این مواد ویژگی های خاص خود را دارد. برای مثال ممنوعیت صادرات سنگ نیکل از اندونزی به رشد قابل ملاحظه قیمت این ماد خام منجر شده است در حالی که پیش بینی رشد عرضه و افزایش مازاد عرضه سنگ آهن سبب شده بازار این ماده خام مورد استفاده در تولید فولاد در ماه مارس وارد فاز رکود شود. قیمت این ماده خام در سال جاری میلادی تا کنون حدود 30 درصد کاهش یافته است.

در تحلیل بانک گلدمن ساکس آمده است، با آنکه بهبود دوره ای وضعیت بازار مواد خام به رشد نسبی قیمت اکثر این مواد منجر شده اما قیمت ها عمدتا تحت تاثیر عواملی نظیر عرضه تعیین خواهند شد. به همین دلیل اصلا نمی توان انتظار داشت تحت تاثیر بهبود وضعیت اقتصاد جهان قیمت همه این مواد رشد کند.

قیمت مواد خام بر مبنای شاخص GSCI استاندارد اند پورز در سال جاری میلادی تاکنون 2.4 درصد رشد کرده در حالی که شاخص های مالی 5.6 درصد افزایش یافته اند و شاخص بلومبرگ از ارزش دلار 3.5 درصد افزایش یافته است. بیشترین کمبود عرضه در نیکل، روی، آلومینیم و پالادیوم مشاهده می شود در حالی که در دیگر مواد خام از جمله مس، سنگ آهن، نفت و سویا شاهد مازاد عرضه نسبت به تقاضا خواهیم بود.

طی ماه های آینده قیمت مواد خام تحت تاثیر ارزش دلار نیز قرار خواهد داشت. بانک مرکزی آمریکا طی ماه های اخیر بعنی از ماه دسامبر تا کنون 50 میلیارد دلار از خرید اوراق قرضه دولت کاسته و به این برنامه ادامه خواهد داد. همچنین با توجه به بهبود شرایط بازار کار و دیگر شاخص های اقتصادی، پیش بینی شده نرخ های بهره از اواسط سال 2015 بالا برده شود.

این پیش بینی در کنار وضعیت نه چندان مثبت اقتصاد منطقه یورو به افزایش ارزش دلار در برابر یورو منجر شده و فشارهایی بر قیمت مواد خام وارد می کند. بانک مورگان استنلی نیز پیش بینی کرده قیمت نیکل، روی و پالادیوم افزایش می یابد. با آنکه قیمت نیکل خیلی رشد کرده اما کسری عرضه در سال آینده سبب حفظ شدن روند رشد قیمت آن می شود در مورد روی نیز میزان کسری عرضه افزایش خواهد یافت و از این جهت قیمت ها مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *