نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۳/۶/۱۴کد خبر: ۱۷۱۵۷

هفت درس افول بازار برای سرمایه‌گذاران (بخش پایانی)

جهان سهم _ در بخش نخست خواندیم که تا زمانی که یک دوره افول بازار سهام را از سر نگذرانده باشید هرگز نمی‌توانید درکی درست از سرمایه‌گذاری پیدا کنید. پندهای ارزشمندی که می‌آموزید به شما در دوران‌های سختی کمک می‌کنند و هنگامی که اوضاع اقتصاد بهبود می‌یابد می‌توانید از این پندها برای اصلاح ساختار سبد دارای‌های خود استفاده کنید. در ادامه بخش دوم این مقاله ذکر می شود.

درس پنجم: صبر

تراز حساب شما پایین‌تر از فصل گذشته است بنابراین قبل از آنکه از سرمایه‌گذاری‌های کنونی‌تان سود ببرید استراتژی سرمایه‌گذاری خود را به کلی تغییر می‌دهید. درسی که می‌توان از این امر گرفت این است که گاهی اوقات روند بهبود وضعیت بازار بیشتر طول می‌کشد بنابراین شتابزده عمل نکنید.

تراز سبد دارایی‌های شما در یک زمان مشخص در مقایسه با جهت حرکت قیمت دارایی‌ها و سودهای مورد انتظار که در آینده نصیب شما خواهد شد، از اهمیت پایین‌تری برخوردار است. مهم‌ترین موضوع آمادگی برای رونق بازار بر مبنای تخمین دوره افول است. استراتژی خود را ارزیابی کنید اما به یاد داشته باشید که گاه صبر راه‌حل اصلی است.

درس ششم: مشاور خود باشید

اخبار مربوط به بازار هر روز بدتر می‌شود و شما از شدت وحشت توان حرکت را از دست داده‌اید! درسی که از این وضعیت می‌توان گرفت این است که اخبار بازار باید نسبت به وضعیت شما تفسیر شود.

گاهی اوقات سرمایه‌گذاران واکنشی بیش از حد شدید نشان می‌دهند. زیرا خبرهای بد بارها از رسانه‌های مختلف منتشر می‌شود. در ادامه به چند اقدام اشاره می‌شود که به شما کمک می‌کند در این دوران‌ها کنترل خود را حفظ کنید.

1- اخبار را به دقت بررسی کرده سپس شخصاً به تحلیل وضعیت سرمایه‌گذاری‌تان بپردازید.

2- مشخص کنید آیا این اطلاعات حاکی از آغاز یک روند افول مالی، یک تغییر بزرگ منفی در کسب و کار شرکت هاست یا یک روند کوتاه‌مدت و کم‌اهمیت.

3- خبرها را دنبال کنید تا متوجه شوید آیا شرکتی که در سهام آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید خود در حال کاستن از سود مورد انتظارش هست یا نه. بررسی کنید آیا این کاهش مربوط به یک فصل یا یک سال است یا آنقدر مبهم است که نمی‌توان زمان آن را مشخص کرد.

4- وضعیت رقبای شرکت یاد شده را در صنعتی که در آن فعالیت مالی می‌کنید بررسی کنید.

پس از ارزیابی کامل می‌توانید درباره ضروری بودن یا نبودن تغییر ساختار سبد دارایی‌هایتان تصمیم بگیرید.

درس هفتم: چه وقت بفروشیم؟ چه وقت بخریم؟

تحولات بازار چندان خوشایند نیست. درسی که از این وضعیت می‌گیریم این است که باید بدانیم چه وقت دارایی‌های خود ار بفروشیم و تا چه وقت آنها را حفظ کنیم. اگر ارزش کنونی سبد دارایی‌های شما پایین‌تر از ارزش اولیه آنهاست و نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه روند کاهش ادامه می‌یابد در فروختن دارایی‌های خود عجله نکنید.

البته در بسیاری از موارد سرمایه‌گذارها تعدادی از دارایی‌های خود را می‌فروشند تا نقدینگی لازم برای خرید دارایی‌ها با پتانسیل سوددهی بالاتر بخرند. از سوی دیگر، آن دسته از دارایی‌های خود را که واقعاً با ارزش هستند اما بر مبنای نسبت‌های قیمت به بازده، قیمت‌شان در حال تصحیح شدن است حفظ کنید. درباره تک‌تک دارایی‌های خود تصمیم بگیرید اما ارزیابی ساختار کلی تخصیص دارایی‌های خود را فراموش نکنید.

نتیجه‌گیری

افت و خیزها در بازار سرمایه اجتناب‌ناپذیر هستند. هرچه آمادگی بیشتری برای مدیریت این روندها داشته باشید، لطمات آنها بر سبد دارایی‌های شما کمتر خواهد بود. احتمالاً قبلاً بعضی از این درس‌ها را با تحمل رنج فراوان فراگرفته‌اید. اگر اینطور نیست، از اشتباهات دیگران پند بگیرید قبل از اینکه مرتکب آنها شوید.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *