نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۶/۱۷کد خبر: ۱۷۲۰۹

پنج جمله اشتباه در توصیف سرمایه‌گذاری و بازار (بخش نخست)

جهان سهم _ بعضی افراد از صحبت کردن درباره سهام و بازار مالی لذت می‌برند و بعضی نیز دوست دارند به کسانی که وانمود می‌کنند با هوش و مهم هستند اما نمی‌دانند درباره چه چیز صحبت می‌کنند بخندند. اگر مایلید واقعا جزء گروه نخست باشید مطالعه مقاله حاضر کمک زیادی به شما خواهد کرد. در این مقاله پنج جمله‌ای که نباید بگویید، علت آن و جمله‌ای که سرمایه‌گذاران با تجربه به زبان می‌آورند ذکر شده است.

جمله نخست: «سرمایه‌گذاری من در شرکت الف مطمئنا سودده خواهد بود.»

تصور اشتباه: اگر سهام یک شرکت رو به رشد است مطمئنا سود بالایی از سرمایه‌گذاری در آن کسب خواهم کرد.

توضیح: هیچ نوع سرمایه‌گذاری عاری از ریسک نیست. هر شرکتی ممکن است دچار مشکلاتی باشد که از دید سرمایه‌گذاران دور مانده است. سهام بسیاری از شرکت‌های معروف نظیر انرون، ورلدکام، آدلفیا و ... سقوط کرد. حتی با ثبات ترین شرکت‌ها که بهترین تیم مدیریتی آنها را هدایت می کنند نیز ممکن است دچار فاجعه‌ای غیرقابل کنترل یا تغییری بزرگ در بازار شوند. ظهور یک رقیب قدرتمند یا پدید آمدن فناوری های انقلاب‌گونه جز مواردی است که خود شرکت در آن نقشی ندارد اما تاثیر بسیار بزرگی بر آن می‌گذارد. از سوی دیگر، هنگامیکه سهامی پرطرفدار با قیمت رو به رشد را می‌خرید احتمال اینکه قیمت فعلی آن بیش از حد بالا باشد بسیار زیاد است. در این حالت کسب سود بالا تقریبا محال است.

برای مصون ماندن از چنین وضعیت‌هایی یکی از بهترین روش ها متنوع کردن دارایی‌ها در سبد سرمایه گذاری است. این روش بویژه هنگامی مفید و ضروری است که شما به جای سپردن سرمایه خود به صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شخصا به انتخاب سهام یا دیگر ابزارهای سرمایه‌گذاری اقدام می‌کنید. (صندوق‌های سرمایه‌گذاری از پیش سبدی متنوع از دارایی‌ها دارند.) از سوی دیگر اگر مایلید سودی بالاتر کسب کنید و ریسک کمتری بپذیرید، بیاموزید چطور شرکت هایی را بیابید که ممکن است اکنون چندان پرطرفدار نباشند اما در بلند مدت سود بالایی نصیب سرمایه‌گذارها خواهند کرد.

جمله‌ای که سرمایه گذار با تجربه می‌گوید: «شرط می‌بندم سرمایه‌گذاری من در شرکت الف سودده خواهد بود اما برای مصون ماندن از ریسک‌ها، تنها 5 درصد پس‌انداز خود را صرف خرید سهام آن کردم.»

جمله دوم: «در حال حاضر هرگز به خرید سهام اقدام نمی‌کنم زیرا وضعیت بازار بسیار بد است.»

تصور اشتباه: درست نیست در سهامی سرمایه‌گذاری کنیم که قیمت آن رو به کاهش است.

توضیح: اگر سهامی که قصد خرید آن را دارید از لحاظ ویژگی‌های بنیادی مناسب است اما در حال حاضر قیمت آن کاهش یافته، علت احتمالا ترس کوتاه مدت سرمایه‌گذاران است. در این حالت فرض کنید سهام مورد نظر شما را برای فروش عرضه کرده‌اند. از فرصت پیش آمده یعنی قیمت پایین این سهام استفاده کرده و آن را بخرید. اما قبل از این کار حداکثر تلاش خود را صرف یافتن دلیل کاهش اخیر قیمت آن کنید. مراقب باشید مشکلی جدی مربوط به ویژگی‌های بنیادی باعث این کاهش نباشد. به یاد داشته باشید که بازار سهام ماهیتی دوره‌ای دارد و صرفا به این دلیل که عده‌ای از سرمایه‌گذارها دچار وحشت شده و به فروش دارایی‌های خود اقدام کرده‌اند شما نباید چنین کنید.

جمله‌ای که سرمایه‌گذار با تجربه می‌گوید: «خریدهای خوبی انجام دادم زیرا بازار با افول روبه‌رو است. در بلند مدت هنگامیکه اوضاع بازار بهبود یافت و قیمت ها بار دیگر افزایش یافت از اینکه اکنون به خرید سهام پرداختم به خود تبریک خواهم گفت.»

پایان بخش نخست

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *