نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۰:۱۲ - ۱۳۹۳/۶/۱۹کد خبر: ۱۷۲۳۱

پنج جمله اشتباه در توصیف سرمایه‌گذاری و بازار (قسمت پایانی)

جهان سهم _ در قیمت نخست آمد بعضی افراد از صحبت کردن درباره سهام و بازار مالی لذت می‌برند و بعضی نیز دوست دارند به کسانی که وانمود می‌کنند با هوش و مهم هستند اما نمی‌دانند درباره چه چیز صحبت می‌کنند بخندند. اگر مایلید واقعا جزء گروه نخست باشید مطالعه مقاله حاضر کمک زیادی به شما خواهد کرد. در این مقاله پنج جمله‌ای که نباید بگویید، علت آن و جمله‌ای که سرمایه‌گذاران با تجربه به زبان می‌آورند ذکر شده است.

جمله سوم: «به تازگی کارگزار جدید و موفقی را استخدام کرده‌ام و مطمئن هستم که از این پس سودی بالاتر از سود متوسط بازار کسب خواهم کرد.»

تصور اشتباه: سرمایه گذاری‌های مکرر نسبت به سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت سود بالاتری دارند.

توضیح: به چند دلیل معمولا تغییر مکرر ترکیب دارایی‌ها در سبد سرمایه‌گذاری باعث کسب سودی پایین‌تر از سود متوسط بازار می‌شود. در اینجا به سه دلیل این امر اشاره می‌شود:

  1. هر بار معامله مستلزم پرداخت وجهی در قالب کمیسیون است. اگر کارگزاری برای انجام معاملات خود استخدام کرده‌اید هزینه‌های خرید و فروش سهام بالاتر خواهد بود و احتمالا شامل حق مشاوره نیز می‌شود. این هزینه‌ها با گذشت زمان روی هم جمع می‌شود و از سود سرمایه‌گذاری شما می‌کاهد.
  2. این خطر وجود دارد که کارگزار یاد شده سبد دارایی شما را غلط مدیریت کند. در برخی موارد او بدون آنکه لازم باشد بارها معاملاتی را برای شما انجام می‌دهد تا کمیسیون بیشتری دریافت کند یا دست به انتخاب‌هایی می‌زند که با اهداف مالی شما سازگار نیست.
  3. اگر سرمایه شما بسیار بالا نیست احتمال اینکه یک کارگزار بتواند سودی بالاتر از سود متوسط بازار نصیب شما کند بسیار کم است.

به جای انتخاب یک کارگزار که ممکن است تصمیم‌هایش کاملا به نفع شما نباشد، از مشاورانی استفاده کنید که بر مبنای زمان مشاوره پول دریافت می‌کنند.

جمله‌ای که سرمایه‌گذار با تجربه می‌گوید: «اکنون که از خدمات یک مشاور مالی استفاده می‌کنم، سود سرمایه‌گذاری‌هایم افزایش می‌یابد زیرا متخصصی بی‌طرف در تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری به من کمک خواهد کرد.»

جمله چهارم: «سرمایه‌گذاری‌های من کاملا متنوع است زیرا اندوخته خود را در صندوق سرمایه‌گذاری قرار داده‌ام که سهام شرکت های موجود در شاخص استاندارد اند پورز 500 را خریداری می‌کند.»

تصور اشتباه: سرمایه‌گذاری در تعداد زیادی سهام به معنای تنوع سبد سرمایه‌گذاری است.

توضیح: این برای آغاز بد نیست- در تملک داشتن سهام تعداد زیادی از شرکت‌های موجود در شاخص S&P500 بهتر از سرمایه‌گذاری در تعداد محدودی سهام است اما برای ایجاد تنوع واقعی در سبد دارایی‌ها باید از انواع دارایی نظیر سهام، اوراق‌قرضه و ... در آن بگنجانید. از آنجا که شرکت‌های موجود در شاخص S&P500 همگی ارزش بسیار بالایی در بازار دارند، برای افزایش تنوع سبد سرمایه‌گذاری بهتر است در سهام شرکت‌هایی که ارزش سرمایه‌شان در بازار کوچک و متوسط است نیز سرمایه‌گذاری کنید. با این کار بخش سهام در سبد دارایی شما متنوع می‌شود اما برای تنوع مناسب در کل سبد سرمایه‌گذاری‌تان بهتر است از انواع دارایی‌ها در آن بگنجانید.

جمله‌ای که سرمایه‌گذار با تجربه می‌گوید: «بخش سهام را در سبد دارایی‌هایم از طریق خرید انواع سهام از شاخص S&P500 متنوع کرده‌ام اما سهام تنها یک بخش از سبد سرمایه‌گذاری من است.»

جمله پنجم: «امروز هزار دلار در بازار سهام سود بردم.»

تصور اشتباه: هنگامیکه ارزش سهام‌تان بالا می‌رود سود کسب می‌کنید و هنگامیکه این ارزش پایین می‌آید دچار ضرر می‌شوید.

توضیح: اگر سود شما تنها روی کاغذ ثبت شده، پولی در نیاورده اید. تا سهام خود را نفروخته‌اید هیچ چیز معلوم نیست. این یکی دیگر از دلائلی است که از کاهش‌های دوره‌ای شاخص‌های بازار نباید نگران باشید. اگر به اهداف بلندمدت خود پایبند باقی بمانید به احتمال بسیار زیاد ارزش سهام شما پس از مدتی بار دیگر بالا خواهد رفت. همچنین اگر جزء سرمایه‌گذارهایی هستید که در پی کسب سود فوری نیستند در آینده فرصت‌های بسیار مناسبی برای کسب سود در اختیار شما قرار خواهد داشت. ارزش سبد دارایی‌ها افت و اخیز پیدا می‌کند اما تا به خرید یا فروش اقدام نکنید، سود و زیان شما معلوم نمی‌شود.

جمله‌ای که سرمایه‌گذار با تجربه می‌گوید: «امروز ارزش سبد دارایی من هزار دلار بالا رفت. احتمالا امروز روز خوبی در بازار بوده اما چون قصد ندارم سهامی را بفروشم، این تغییر تاثیر چندان زیادی بر من ندارد.»

نتیجه‌گیری

تصورات اشتباهی که در این مقاله مطرح شد آنقدر فراگیر هستند که حتی با هوش‌ترین دوستان شما نیز ممکن است گاه مرتکب آن شوند. حتی ممکن است هنگامی که قصد دارید مفهوم درست را برایشان بگویید، دیدگاه شما را غلط توصیف کنند. مسلما در نهایت مهمترین چیز در حوزه سرمایه‌گذاری باهوش به نظر رسیدن نیست بلکه واقعا هوشمند بودن است. از اشتباهاتی که ذکر شد اجتناب کنید تا در راه درست کسب سود از سرمایه‌گذاری خود قرار بگیرید.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *