نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۳/۶/۱۹کد خبر: ۱۷۲۴۵

سرمایه گذاران درباره عرضه کافی اطمینان دارند

کاهش قیمت محصولات اصلی کشاورزی

جهان سهم _ قیمت ذرت و سویا در بورس محصولات کشاورزی شیکاگو به پایین ترین میزان در چهار سال اخیر رسیده است زیرا سرمایه گذاران معتقدند در گزارش وزارت کشاورزی آمریکا که فردا منتشر می شود میزان تولید این محصولات بیش از پیش بینی قبلی اعلام خواهد شد. در نظرسنجی خبرگزاری بلومبرگ از تحلیلگران مشخص شد آنها معتقدند ..

کشاورزان آمریکایی 14.276 میلیارد بوشل ذرت و 3.894 میلیارد بوشل سویا تولید کرده اند. پیشتر این ارقام از سوی وزارت کشاورزی آمریکا 14.032 میلیارد بوشل و 3.816 میلیارد بوشل پیش بینی شده بود. به باور تحلیلگران، پیش بینی افزایش تولید گندم، سویا و ذرت سبب می شود در میان مدت فشار بر قیمت این محصولات اصلی کشاورزی بالا باشد.

امروز قیمت هر بوشل ذرت برای تحویل در ماه دسامبر با 0.3 درصد کاهش به 3.4325 دلار رسیده است. قیمت هر بوشل سویا برای تحویل در ماه نوامبر امروز تغییری نداشته و 9.9275 دلار است. قیمت ذرت و سویا طی سال گذشته 27 درصد کاهش یافته زیرا شرایط مناسب آب و هوایی به افزایش محصول منجر شده است. قیمت هر بوشل گندم برای تحویل در ماه دسامبر با 0.6 درصد کاهش به 5.245 دلار رسیده است.

در ماه های اخیر شاخص فائو از قیمت مواد غذایی و محصولات کشاورزی پی در پی کاهش یافته و عامل اصلی این کاهش، پایین رفتن قیمت گندم، ذرت و برخی روغن های گیاهی است.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد اعلام کرده عرضه کافی محصولات کشاورزی علت اصلی این کاهش است. شاخص فائو از قیمت سبدی از محصولات کشاورزی و مواد غذایی در ماه ژوییه به 203.9 کاهش یافته است. این رقم نسبت به رقم مربوط به ماه ژوئن 4.4 واحد، معادل 2.1 درصد، پایین تر است.

درگزارش فائو آمده است، کاهش قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی از ماه مارس نشان دهنده انتظار رشد عرضه در فصل زراعی کنونی و فصول آینده است و این افزایش به بالا رفتن ذخیره محصولات کشاورزی منجر خواهد شد. در نتیجه می توان انتظار داشت کاهش قیمت ها پساز مدتی متوقف شود و قیمت ها تثبیت شوند.

در حوزه شکر به نظر می رسد وضعیت بازار متفاوت است. پیش بینی می شود تولید شکر در برزیل از 37.5 میلیون تن در سال جاری، طی 12 ماه آینده به 37 میلیون تن کاهش یابد. اما در استرالیا تولید از 4.4 میلیون تن به 4.6 میلیون تن افزایش خواهد یافت. همچنین پیش بینی می شود تقاضا در واردکنندگان بزرگ شکر از جمله اندونزی افزایش یابد. این کشور سال آینده 3.6 میلیون تن شکر خواهد خرید که 29 درصد بالاتر از رقم مربوط به سال جاری میلادی است.

تولید جهانی شکر در سال 2014 – 2015 با 0.6 درصد افزایش به 183.8 میلیون تن خواهد رسید. میزان مصرف نیز با 2.1 درصد افزایش به 183.4 میلیون تن می رسد. تقاضا برای واردات با 1.8 درصد کاهش به 56.6 میلیون تن خواهد رسید.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *