نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۳/۶/۲۱کد خبر: ۱۷۲۷۳

نگاهی به سبک‌های اصلی سرمایه‌گذاری (بخش نخست)

جهان سهم _ یکی از نخستین درس‌های عملی در سرمایه‌گذاری این است که سبد سرمایه‌گذاری با ساختار مناسب، سبدی است که به درستی متنوع شده باشد. شکل استاندارد متنوع‌سازی گنجاندن انواع دارایی‌ها نظیر اوراق قرضه و سهام و... است. با این حال تشکیل چنین ساختاری لزوماً برای کاهش یا بهینه‌سازی میزان ریسک در سبد دارایی‌ها کافی نیست. در اغلب موارد متنوع‌سازی از طریق سبک مدیریتی همان حلقه مفقوده در ایجاد ترکیب صحیح دارایی در سبد دارایی‌هاست.

سبک سرمایه‌گذاری دقیقاً چیست؟

در سرمایه‌گذاری، سبک، روشی است که مدیران برای خرید سهام یا دیگر دارایی‌ها از آن استفاده می‌کنند. کسانی که به تازگی وارد حوزه سرمایه‌گذاری شده‌اند از کثرت قابل ملاحظه سبک‌ها و تاثیر عظیم آن بر عملکرد یا سود سرمایه‌گذاری در یک زمان خاص یا طی یک دوره زمانی متعجب می‌شوند.

شاون منارد در مقاله‌ای تحت عنوان مدیریت ریسک: روندی پویا (2000) که در نشریه کانادایی سرمایه‌گذاری چاپ شد آورده است: سبک‌های سرمایه‌گذاری ابزاری بسیار مفید اما نادیده گرفته شده برای کاستن از ریسک سرمایه‌گذاری در سبد دارایی است. استفاده آگاهانه از گونه‌های مختلف سبک‌های سرمایه‌گذاری به هدف کاستن از ریسک هر روز مقبولیت بیشتری در دنیای سرمایه‌گذاری پیدا می‌کند. بسیاری معتقدند استفاده از سبک‌های مدیریتی، بخشی مهم از روند متنوع‌سازی سبد دارایی‌هاست.

در هزاره جدید استفاده گردشی از سبک‌ها اهمیت بیشتری پیدا کرده است زیرا به سبب ادغام و در هم تنیدگی بازارهای سرمایه جهان، شکاف پیشین بین ابزارهای سرمایه‌گذاری تاثیر خود را از دست داده است. تفاوت بین شرکت‌های سرمایه‌گذاری از لحاظ سبک کاری‌شان باعث کاهش همبستگی بین و در درون انواع دارایی‌ها شده است. در حال حاضر که جهانی شدن به از میان رفتن تفاوت‌ها بین انواع دارایی‌ها منجر شده و بسیاری از بازارهای بین‌المللی هماهنگ با هم حرکت می‌کنند بر اهمیت سبک‌های سرمایه‌گذاری افزوده شده است.

پیشنهادها و تضمین‌ها در تنوع سبک

‌تعدادی از شرکت‌های مشاوره‌ای سرمایه‌گذاری در گوشه و کنار جهان برنامه‌هایی برای متنوع کردن سبد دارایی مشتریان خود و گنجاندن انواع دارایی در آن و استفاده از سبک‌های مختلف تدوین کرده‌اند. همان طور که انواع مختلف دارایی در زمان‌های مختلف عملکرد خوب یا بد دارند، رویکردهای متفاوت به مدیریت این دارایی‌ها نیز همواره یک تاثیر ندارند و هر زمان عملکرد خاص از آنها ناشی می‌شود. برخی صندق‌های سرمایه‌گذاری به مشتری‌های خود تضمین می‌دهند که از تعداد خاصی مدیر سرمایه‌گذاری با سبک‌های گوناگون استفاده کنند و میزانی خاص از تنوع را در سرمایه‌گذاری‌ها در نظر بگیرند. هدف از این برنامه‌ها، جلوگیری از تاکید بیش از حد بر یک سبک یا استفاده نکردن از سبک‌های بسیار زیاد و مضر در سرمایه‌گذاری‌هاست.

سبک‌های اصلی

ارزش و رشد

دو سبک کلاسیک انتخاب سهام، سبک مبتنی بر ارزش و سبک مبتنی بر رشد هستند. در سبک ارزش، خرید سهامی توصیه می‌شود که ارزان محسوب می‌شود در حالی که در سبک رشد خرید سهامی سودده تلقی می‌شود که سرعت رشد قیمت آن بیشتر از دیگر سهام موجود در بازار است. این دو روش اصلی کاملاً متفاوت هستند و سرمایه‌گذارها با داشتن منابع مالی کافی می‌توانند از هر دو سبک همزمان استفاده کنند. به ویژه در بلندمدت، سرمایه‌گذارها متوجه می‌شوند که افت و خیزهای سود سبد سرمایه‌گذاری را می‌توان از طریق ترکیب کردن سبک‌ها کاهش داد.

شتاب

غیر از این دو نوع سبک یعنی ارزش و رشد، تعداد دیگری رویکرد یا سبک بکلی متفاوت برای انتخاب سهام وجود دارد. یکی از آنها استراتژی شتاب است. ایده اصلی در این استراتژی این است که سرمایه‌گذاری‌هایی که قبلاً سودده بوده‌اند و شتاب گرفته‌اند، به احتمال بسیار زیاد در آینده نیز این ویژگی را حفظ خواهند کرد. مسلماً لازم است سرمایه‌گذار بداند چه وقت این شتاب کند و متوقف می‌شود.

پایان بخش نخست

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *