نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱:۳۵ - ۱۳۹۳/۶/۲۳کد خبر: ۱۷۲۹۳

نگاهی به سبک‌های اصلی سرمایه‌گذاری (بخش پایانی)

جهان سهم _ در بخش نخست خواندید که یکی از نخستین درس‌های عملی در سرمایه‌گذاری این است که سبد سرمایه‌گذاری با ساختار مناسب، سبدی است که به درستی متنوع شده باشد. شکل استاندارد متنوع‌سازی گنجاندن انواع دارایی‌ها نظیر اوراق قرضه و سهام و... است. با این حال تشکیل چنین ساختاری لزوماً برای کاهش یا بهینه‌سازی میزان ریسک در سبد دارایی‌ها کافی نیست. در اغلب موارد متنوع‌سازی از طریق سبک مدیریتی همان حلقه مفقوده در ایجاد ترکیب صحیح دارایی در سبد دارایی‌هاست. در ادامه به دیگر سبک های سرمایه گذاری اشاره شده است:

ارزش بازار

یکی دیگر از سبک‌ها، تاکید نسبی بر ارزش سرمایه در بازار شرکت است. سرمایه گذار با انتقال سرمایه خود از شرکت‌ها با ارزش بازار خاص به سوی شرکت‌های با ارزش دیگر می‌تواند نتایج بسیار متفاوتی در زمینه کسب سود به دست آورد. برخی اوقات سهام شرکت‌هایی با ارزش اندک سرمایه در بازار در مجموع سود بالاتری نسبت به شرکت‌ها با ارزش بالا در بازار نصیب سرمایه‌گذار می‌کنند. تنوع در سبد دارایی‌ها دقیقاً به همین معناست.

تصویر بزرگ و تصویر کوچک

دو استراتژی دیگر در انتخاب سهام، استراتژی تصویر بزرگ و استراتژی تصویر کوچک است. در استراتژی نخست، روند کلی اقتصاد و بازار کشور و جهان مبنا قرار می‌گیرد و سپس سرمایه‌گذار به خرید سهام شرکت‌هایی می‌پردازد که با توجه به روند یاد شده سودآورتر خواهند بود. روش یا رویکرد تصویر کوچک درست عکس روش قبل است یعنی تاکید اصلی و نخست بر سهام مختلف است. در این جا فرض اصلی این است که سهام سودده به رشد خود ادامه می‌دهد حتی اگر شرایط بازار کاملاً مساعد نباشد.

رویکرد کمی

رویکرد کمی یکی دیگر از روش‌های انتخاب نوع سرمایه‌گذاری است که در آن برای مدل‌سازی آماری و ریاضی از رایانه‌ها استفاده می‌شود. ایده اصلی حذف تمام احساسات از روند انتخاب و پردازش حجم عظیم از داده‌ها به هدف کشف پتانسیل پنهان سوددهی سهام است. به این ترتیب این روش انتخاب سهم، بر تکنولوژی مبتنی است. روش‌های متنوعی در این حوزه وجود دارد اما در بازارهایی که هنوز هم تحولات‌شان به شدت به تصمیم‌گیری‌های احساسی سرمایه‌گذاران مبتنی است، رایانه‌ها محدودیت‌های خاص خود را دارند.

نگاهی به سبک‌ها

تغییر توازن بین سبک‌های سرمایه‌گذاری بر مبنای شرایط موجود بازار بسیار مفید است. ضروری است در فواصل زمانی معین، از بهینه بودن ترکیب سبک‌هایی که استفاده می‌کنید مطمئن شوید و هرگاه ضروری بود ترکیب سبک‌ها را تغییر دهید. به عبارت دیگر باید سبک‌ها را نیز مانند دیگر دارایی‌ها هرچند وقت یکبار ارزیابی کرد و از مفید و سودده بودنشان اطمینان حاصل کرد.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری همواره به سبکی که انتخاب کرده‌اند پایبند باقی نمی‌مانند به همین دلیل لازم است بررسی شود این مدیران تا چه حد به سبک‌هایی که ادعا می‌کنند دارند پایبند هستند.

نتیجهگیری

شیوه‌های گوناگون برای تنوع بخشیدن به دارایی‌ها در سبد سرمایه‌گذاری وجود دارد. هدف از متنوع کردن دارایی‌ها، دستیابی به نرخی مناسب از سود و نیز میزانی قابل تحمل از ریسک است. برای تحقق این هدف باید این واقعیت بنیادین را پذیرفت که مدیریت دارایی در وسیع‌‌ترین مفهوم آن و نه صرفاً انتخاب انواع مختلف دارایی، ضروری است. از طرف دیگر، صرف‌نظر از رویکرد یا سبکی که انتخاب می‌کنید، به یاد داشته باشید که میزان سوددهی سبک‌های مختلف در زمان‌های گوناگون، در بازارهای مختلف و با مدیران متفاوت، یکسان نیست. برای بهینه‌سازی ساختار سبد دارایی‌ها باید از این تفاوت‌ها استفاده کرد. نظارت مداوم و ترکیب سبک‌ها با توجه به وضعیت بازار بهترین راه استفاده از تفاوت‌های یاد شده است.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *