نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۳/۷/۷کد خبر: ۱۷۶۲۰

سه اصل همیشگی برای سرمایه‌گذاری موفق (بخش پایانی)

جهان سهم _ در بخش نخست خواندیم بسیاری معتقدند وارن بافت بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار تمام دوران‌هاست اما اگر از او بپرسید به عقیده وی بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار کیست به شما پاسخ خواهد داد: "معلم من بنیامین گراهام." گراهام یک سرمایه‌گذار و یک آموزگار سرمایه‌گذاری بود که وی را پدر تحلیل اوراق بهادار و سرمایه گذاری پرسود می دانند. در ادامه بخش دوم مقاله را بخوانید:

اصل سوم: دقت کنید چه نوع سرمایه‌گذاری هستید

گراهام توصیه می‌کرد سرمایه‌گذارها ویژگی های شخصیتی خود را در حوزه سرمایه‌گذاری شناسایی کنند. به همین منظور او تمایزی روشن بین گروه‌های مختلف سرمایه‌گذاران که در بازار فعالیت می‌کنند قایل شده است. در ادامه به چهار گروه از سرمایه‌گذارها اشاره می‌شود:

فعال در برابر منفعل

از دید گراهام، سرمایه‌گذارها تنها دو گزینه برای انتخاب پیش روی دارند: گزینه نخست، تبدیل شدن به یک سرمایه‌گذار خوب و صرف انرژی و زمان کافی برای تحقیق و کسب سود مورد انتظار است. اگر این گزینه را انتخاب نمی‌کنید، عملاً گزینه دوم یعنی سرمایه‌گذاری منفعلانه را که سود پایین‌تری در پی خواهد داشت انتخاب کرده‌اید. در این حالت احتیاج به صرف زمان و انرژی زیاد ندارید. گراهام این مفهوم آکادمیک یعنی «ریسک برابر است با سود» را از ذهن خود حذف و به جای آن ایده «فعالیت برابر است با سود» را جایگزین کرد. از دید او هرچه تلاش بیشتری صرف سرمایه‌گذاری بهینه کنید، بازده و سود سرمایه‌گذاری شما بیشتر خواهد بود.

در بازار سهام شیوه‌هایی وجود دارد که از طریق آنها می‌توانید سودی مناسب کسب کنید. اگر زمان و انرژی و تمایل لازم برای تحقیق گسترده درباره ابزارهای سرمایه‌گذاری و شرکت‌های حاضر در بورس را ندارید، سرمایه‌گذاری در یک صندوق مشترک سرمایه گذاری وابسته به شاخص، گزینه خوبی محسوب می‌شود.

گراهام معتقد بود سرمایه‌گذاران منفعل صرفاً با خرید بخشی از سهام سی شرکت در شاخص متوسط صنعتی داوجونز به مقدارهای مساوی می‌تواند سودی متوسط از سرمایه‌گذاری خود کسب کنند. هم گراهام و هم بافت معتقد بودند حتی کسب سودی متوسط – برای مثال سودی معادل سود استاندارد اند پورز 500 (S&P500)، بیش از آنچه به نظر می‌رسد یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شود. ایده غلطی که بسیاری از سرمایه‌گذارها دارند این است که حال که بدون تلاش می‌توان سودی متوسط کسب کرد پس با اندکی تلاش می‌توان سودی بسیار بالاتر به دست آورد اما واقعیت این است که اکثر کسانی که این روش را انتخاب کردند در نهایت سودی بسیار پایین‌تر از حد متوسط به دست آوردند.

در حقیقت سرمایه‌گذار منفعل، سرمایه‌گذاری است که هم در سهام و هم در اوراق قرضه یا مشارکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این گروه‌ سرمایه‌گذارها از تمام ابزارهای سرمایه‌گذاری موجود در بازار در سبد دارایی‌های خود می‌گنجانند، از حوزه‌هایی که بهترین عملکرد را دارند سود می‌برند بدون آنکه مجبور باشند آینده این حوزه‌ها را پیش‌بینی کنند. یک سرمایه‌گذار با انجام این کار کسب سود بازار را برای خود تضمین می‌کند و ترتیبی می‌دهد که کمتر از حد متوسط بازار سود کسب نکند به این معنا که او صرفاً اجازه می‌دهد وضعیت کلی بازار، سود بلندمدت او را در سرمایه‌گذاری‌هایش تعیین کند. به اعتقاد گراهام کسب سود بالاتر از حد متوسط بازار بسیار دشوار است و بسیاری از سرمایه‌گذارها موفق به چنین کاری نمی‌شوند.

سرمایه‌گذار در برابر بورس باز

غیر از سرمایه‌گذارها، افراد دیگری نیز در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. گراهام معتقد بود افرادی که وارد بازار اوراق بهادار می‌شوند باید مشخص کنند که می‌خواهند سرمایه‌گذار باشند یا بورس باز. تفاوت این دو گروه چندان پیچیده نیست: سرمایه‌گذار، سهام را بخشی از یک شرکت و سهام‌دار را مالک بخشی از شرکت می‌داند در حالی که بورس باز خود را فردی می‌داند که مشغول دادوستد اوراق ارزشمند است بدون آنکه این اوراق ارزش واقعی داشته باشند. از دید بورس باز، ارزش تنها بر مبنای مقدار پولی که خریدار حاضر است در برابر آنها بدهد تعیین می‌شود. از دید گراهام، هم بورس بازی هوشمندانه و هم سرمایه‌گذاری هوشمندانه وجود دارد و شما باید مشخص کنید جزء کدام گروه هستید.

نتیجه

ایده‌های اصلی گراهام در هر زمان صادق هستند و رعایت آنها برای موفقیت بلندمدت ضروری است. او معتقد بود سهام شرکت‌ها را باید بر مبنای ارزش واقعی آنها خرید و این اعتقاد خود را در زمانی که تقریباً همه سرمایه‌گذارها نگاهی سوداگرانه به سهام داشتند، به یک علم تبدیل کرد. به اعتراف تمام کسانی که دیدگاه‌های گراهام را توسعه دادند، او نخستین معلم بزرگ حوزه سرمایه‌گذاری است. اگر مایلید مهارت‌های سرمایه‌گذاری خود را ارتقا بخشید، بهترین کار آموختن از بهترین‌هاست. ایده‌های گراهام همچنان ارزشمندی خود را در حوزه سرمایه‌گذاری حفظ کرده‌اند. وارن بافت با پیروی از گراهام اغلب اوقات توانسته سودی بیش از حد متوسط بازار کسب کند.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *