نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۹:۵۴ - ۱۳۹۳/۷/۸کد خبر: ۱۷۶۲۵

نقش آفرینی قیمت نفت در بازار محصولات پتروشیمی

کاهش قیمت محصولات اصلی پتروشیمی

جهان سهم _ در ماه گذشته میلادی (آگوست)، متوسط قیمت هفت محصول اصلی پتروشیمی در بازار سه هزار میلیارد دلاری این محصولات، یک درصد کاهش یافت. کاهش قیمت انرژی عامل اصلی افول قیمت محصولات پتروشیمی بوده است. بنا به گزارش موسسه تحقیقاتی پلاتس، متوسط قیمت ها در ماه آگوست با ۱۹ دلار کاهش به ۱۴۰۶ دلار ..

رسیده است. در مقایس سالانه، قیمت ها 5 درصد نسبت به ماه آگوست سال 2013 افزایش یافته است. جیم فاستر از تحلیلگران پلاتس می گوید، طی دو ماه اخیر تولید محصولات پتروشیمی به دلیل به تعویق افتادن آغاز به کار مجدد مجتمع های پتروشیمی کاهش یافت و این عاملی برای رشد قیمت ها بود اما در ماه آگوست با رفع شدن این مشکل قیمت ها افول کردند. در این زمینه کاهش قیمت نفت و نفتا نیز موثر بوده است.

در حوزه اولفین ها، قیمت اتیلن در ماه آگوست نسبت به ماه ژوییه یک درصد افزایش یافت در حالیکه قیمت پروپیلن 2 درصد کاهش یافت.

قیمت پلی اتیلن که پلیمری است که برای تولید آن از اتیلن استفاده می شود یک درصد کاهش یافت. قیمت پلی پروپیلن نیز که پلیمری است که برای تولید آن از پروپلین استفاده می شود یک درصد افول کرده است.

در حوزه محصولات آروماتیک، قیمت ها به دلیل کاهش قیمت انرزی و تقاضای ضعیف برای مشتقات، افول کرده است. قیمت تولوئن، یک محصول پتروشیمی که از آن برای تولید بنزین استفاده می شود یا می توان آن را به بنزن و زایلن ها تبدیل کرد، بیشترین کاهش را داشته است. قیمت این محصول نسبت به ماه ژوییه 6 درصد کاهش یافته است. در ماه آگوست قیمت بنزن و پارازایلن 4 درصد افول کرده است.

کاهش قیمت محصولات پتروشیمی در حالی رخ داده که در بازارهای مالی عملکردهای گوناگونی در ماه آگوست مشاهده شده است. در ماه گذشته میلادی، شاخص نیکی 225 یک درصد کاهش یافت و شاخص متوسط صنعتی داوجونز 3 درصد رشد کرد. شاخص بورس لندن نیز یک درصد افزایش یافته است.

قیمت نفت طی هفته های اخیر به دلیل عرضه کافی و ضعف اقتصاد چین و منطقه یورو کاهش یافته است. رشد ارزش دلار به دلیل محدود شدن سیاست های انبساطی بانک مرکزی آمریکا نیز در این زمینه موثر بوده است. در ماه سپتامبر نیز اگر تغییر خاصی در شرایط دیگر رخ نداده باشد کاهش قیمت نفت به افول قیمت محصولات پتروشیمی منجر شده است.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *