نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۳/۷/۱۹کد خبر: ۱۷۸۴۹

سه ریسک بزرگ برای اقتصاد جهان

جهان سهم ـ اولیویر بلانکارد، اقتصاددان ارشد صندوق بین المللی پول، سه ریسک بزرگ را که می تواند به اقتصاد جهان لطمات جدی وارد کند شناسایی کرده است.

به باور او، نرخ های پایین بهره، جنگ و شرایط اقتصادی در اروپا عواملی هستند که به ضعف اقتصاد جهان منجر خواهند شد. در ادامه به هر یک از این عوامل اشاره می کنیم.

1. دوران طولانی نرخ های بهره پایین، سبب شده شاخص ها در بازارهای مالی بیش از حد رشد کنند و اکنون خطر شکل گیری حباب وجود دارد. ابزارهای پولی مفید هستند اما اثرات منفی خاص خود را نیز در بر خواهند داشت. به عبارت دیگر سرمایه گذاران اکنون دارایی های پرریسکی در تملک دارند که اگر در نرخ های بهره تغییری پدید آید یا اقتصاد جهان دچار رکود شود لطمات بزرگ به سرمایه گذاران وارد خواهد شد.

عامل اصلی این رشد، اجرای سیاست های انبساطی طی چند سال اخیر از سوی بانک های مرکزی بزرگ است. اما طی سه ماه اخیر وضعیت اقتصادی در چین و منطقه یورو نگران کننده شده است و رفع موانع رشد اقتصاد چندان ساده نیست. در این میان بانک مرکزی آمریکا در حال محدود کردن سیاست های انبساطی است.

2. ریسک های ژئوپولیتیک اهمیت بیشتری پیدا کرده اند. تاکنون شواهد اندکی از تاثیر قابل اندازه گیری بحران اوکراین بر اقتصاد جهان مشاهده شده است. همچنین بحران در خاورمیانه بر قیمت یا نوسانات قیمت انرژی تاثیر بزرگی نداشته اما ریسک تاثیرگذاری این دو بحران در آینده وجود دارد و می تواند به اقتصاد جهان لطمه جدی وارد کند.

3. سومین ریسک، توقف روند بهبود شرایط اقتصادی در منطقه یورو، کاهش تقاضا و کاهش نرخ تورم در این منطقه است. احتمال رخ دادن این رویدادها اندک است اما صفر نیست و اگر چنین شود اقتصاد جهان با مشکلات بزرگ مواجه خواهد شد.

اقتصاد منطقه یورو در سه ماهه دوم سال جاری میلادی رشدی نداشته و بانک مرکزی اروپا در واکنش به این وضعیت سیاست های فراگیر اقتصادی اتخاذ کرده است اما ضعف شاخص های اقتصادی در آلمان، فرانسه و ایتالیا طی ماه های اخیر نشان می دهد اقدامات این نهاد چندان موثر نبوده است. بدین ترتیب لازم است اقدامات بیشتری انجام شود.

در ماه های اولیه سال جاری میلادی وضعیت اقتصادی در آمریکا نگران کننده و در اروپا و چین امیدبخش بود اما اکنون شرایط معکوس شده است. بانک مرکزی آمریکا در واکنش به بهبود شرایط اقتصادی خرید اوراق قرضه دولت را کاهش داده و در ماه جاری میلادی خرید این اوراق را متوقف خواهد کرد. همچنین سال آینده نرخ های بهره را بالا خواهد برد. این اقدامات در شرایطی که اوضاع اقتصادی در اروپا، ژاپن و چین خوب نیست می تواند مشکلاتی برای بهبود اوضاع اقتصاد جهان پدید آورد.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *