نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۳/۷/۲۶کد خبر: ۱۷۹۷۹

چگونه با حداقل استرس سرمایه گذاری کنیم؟

جهان سهم _ بسیاری از سرمایه‌گذاران در پی یافتن راه‌هایی برای سرمایه‌گذاری با سود مطمئن و حداقل ریسک هستند. از دید کارشناسان، استفاده از روش‌های علمی و صحیح بهترین راه سرمایه‌گذاری است. هنگامیکه برنامه صحیح تدوین شود، احتیاجی به مضطرب شدن نیست. در ادامه به برخی از مهمترین توصیه‌های کارشناسان برای سرمایه‌گذاری بی‌اضطراب اشاره می‌شود.

خاک خوب

سرمایه‌گذاری مانند پرورش گیاه در باغ است. همانطور که برای رویش گیاهان با طراوت به خاک خوب احتیاج است، در سرمایه‌گذاری نیز به استراتژی درست نیاز داریم. همچنین باید انتظار روزهای بارانی (دوره افول شاخص‌ها) و روزهای آفتابی (دوره رشد شاخص‌ها) را داشته باشیم زیرا هر دو برای رشد لازم هستند. هنگامیکه گیاهان باغ (پول) شروع به رشد می‌کند، آن را از خاک درنیاورید و جابجا نکنید (استراتژی خود را تغییر ندهید) زیرا از بین خواهد رفت. برنامه سرمایه‌گذاری خود را هوشمندانه تدوین کنید. سپس اجازه دهید بر سرمایه‌تان افزوده شود.

تحقیق آکادمیک، خاک خوب را برای شما فراهم خواهد کرد. هدف از کسب دانش درباره بازار، آگاه‌تر شدن است نه کسب سود. شما همواره در زندگی نیز برای تصمیم‌گیری‌های عاقلانه به دانش کافی نیازمند هستید. در ادامه به چند نکته درباره سرمایه‌گذاری در بازار سهام اشاره می‌کنیم.

ریسک و سود

در حوزه پول و سرمایه‌گذاری، اگر سود بالاتری می‌خواهید باید ریسک بالاتری را بپذیرید. بدین ترتیب قانون اعداد بزرگ در اینجا مصداق پیدا می‌کند زیرا سرمایه‌گذاری در شرکت‌های کوچک که سوددهی‌شان اثبات نشده ممکن است سود بالقوه بالاتری نصیب شما کند در حالی که سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بزرگ که قیمت سهام‌شان از پیش تا حد ممکن بالا رفته ممکن است سود مورد انتظار شما را در برنداشته باشد.

کارایی بازار

طبق نظریه کارایی بازار، همه سرمایه‌گذاران حاضر در بازار دارای یک میزان اطلاعات هستند. بنابراین غیر ممکن است شما اطلاعاتی بدست آورید که دیگر سرمایه‌گذارها در اختیار نداشته باشند. طبق این نظریه، تلاش برای یافتن سهامی که قیمت آن از میزان واقعی پایین‌تر باشد بیهوده است و قیمت کنونی سهام در بازار همان قیمتی است که ارزش واقعی سهام را نشان می‌دهد.

نظریه سبد دارایی مدرن (MPT)

نظریه سبد دارایی مدرن می‌گوید شما به هدف رهایی از ریسک سهام، تا جایی که ممکن است سرمایه‌گذاری‌های خود را متنوع می‌کنید. در واقع شما برای به حداکثر رساندن سود و به حداقل رساندن ریسک از قانون اعداد بزرگ استفاده می‌کنید.

حال موضوع جالب را مطرح می‌کنیم. به این نتیجه رسیده‌ایم که ایجاد تنوع کافی در سرمایه‌گذاری‌ها توازن بهینه را بین ریسک و سود برای سطحی معین از ریسک بازار بوجود می‌آورد. اگر مایلید ریسک بالاتر و در نتیجه سود بالاتری داشته باشید می‌توانید سهم سهام را در سبد سرمایه گذاری خود بالا ببرید و اگر ترجیح می‌دهید ریسک خود را کم کنید بخشی از پول خود را صرف سرمایه‌گذاری‌های بدون ریسک کنید.

بهترین سبد بازار

متخصصان الگوهایی از سبد بازار حاوی مجموعه ای از انواع دارایی‌های بازار معرفی کرده‌اند. برخی سرمایه‌گذارها تصور می‌کنند سبد بازار از سهام برخی از شرکت‌ها در شاخص اس اند پی 500 تشکیل شده است اما این شاخص تنها شامل سهام پانصد شرکت از بزرگترین شرکت‌های ایالت متحده است. در عوض بهتر است به کل بازار و نیز بازارهای دیگر کشورها فکر کنید.

آغاز اقدام

اکنون زمان آن فرا رسیده که طمع خود برای سود بالاتر را در برابر ترس‌تان از ضرر را ارزیابی کنید. این بدان معناست که باید بدانید قصد دارید چه میزان از سرمایه‌گذاری‌تان را صرف خرید سهام و چه میزان را صرف خرید اوراق‌ قرضه کنید.

هنگام ارزیابی میزان طمع، یکی از مهمترین عوامل، پتانسیل بازده است. به عنوان یک قاعده عام، برای سبد بازار، ده درصد سود متوسط و بیست درصد بالاتر یا پایین‌تر را در نظر بگیرید. حال این ارقام را با سود سه تا چهار درصد اوراق‌قرضه مقایسه کنید. آیا دانستن تفاوت بازده در برابر ریسک، میزان ترس، طمع یا تحمل شما در برابر ریسک را تغییر می‌دهد؟

برای آنکه بدانید چه میزان ریسک‌پذیر هستید قدم نخست ارزیابی توان مالی شماست. یعنی توانایی شما در از سر گذراندن یک ضرر مالی چقدر است و چه میزان از سبد سرمایه‌گذاری خود را می‌توانید در معرض ریسک قرار دهید. از آنجا که ارزش بازار به مرور زمان افزایش پیدا می‌کند، توان مالی به افق زمانی بستگی دارد. اگر سرمایه‌گذاری کوتاه مدت کرده‌اید می‌توان گفت افت و خیزهای بازار ریسک بزرگی برای شما محسوب می‌شود. بر عکس اگر افقی بلندمدت را در نظر دارید کمتر در معرض ریسک افت و خیزهای کوتاه‌مدت بازار هستید.

نکته دوم اینکه شما باید توان روحی خود را نیز ارزیابی کنید. اگر جزء کسانی هستید که هر روز با نگرانی تحولات بازار سهام را پیگیری می‌کنید باید ریسک سبد دارایی خود را پایین نگه دارید اما اگر چندان نگران نیستید و سرتان شلوغ‌تر از آن است که دائما اخبار سهام را دنبال کنید، روحیه شما برای سرمایه‌گذاری با ریسک بالاتر مناسب است.

نتیجه‌گیری

همواره به شیوه‌ای سرمایه‌گذاری کنید که حداقل نگرانی را تحمل کنید. از سرمایه‌گذاری لذت ببرید. اگر جز این است استراتژی‌های کم‌ریسک را که امتحان خود را پس داده‌اند برای فعالیت در بازار اوراق‌بهادار انتخاب کنید.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *