نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۳/۸/۶کد خبر: ۱۸۱۶۸

چگونه بهترین مشاور مالی را انتخاب کنیم؟ (بخش نخست)

جهان سهم _ گاهی اوقات به کمک دیگران احتیاج پیدا می‌کنیم. این واقعیت زندگی است و در مورد تصمیم‌گیری‌های مالی نیز صادق است. به همین دلیل است که بعضی از ما برای گرفتن توصیه‌های مالی نزد مشاور مالی می‌رویم. چه کمبود وقت برای تحقیق درباره سهام مختلف باشد، چه احساس نیاز به دیدگاه‌های تخصصی، توصیه‌های مشاوران مالی اغلب مفید و موثر است.

اما انتخاب مشاور مالی مستلزم رعایت برخی شرایط است زیرا این تصمیم تاثیری بزرگ بر دارایی‌های شما دارد و می تواند موجب موفقیت یا شکست سرمایه‌گذاری‌های شما شود. استخدام مشاور مالی شبیه خریدن اتومبیل است، تصمیمی بزرگ که قبل از اتخاذ آن باید بسیاری از جوانب را مورد توجه قرار دهید. در ادامه مقاله حاضر با استفاده از مثال خرید اتومبیل، توصیه‌هایی درباره انتخاب مشاور مالی ذکر می‌کنیم.

طراحی

تاثیرات اولیه بسیار مهم هستند و هنگام خرید اتومبیل نخستین تاثیری که می‌پذیرید از شکل ظاهری و طراحی آن است. شکل ظاهری اتومبیل‌ها مبنای شناختن آنهاست و همین شکل است که نشان می‌دهد اتومبیل چطور و برای چه منظوری ساخته شده است. همین گفته درباره مشاوران مالی نیز صادق است. نخستین تاثیری که مشاوران مالی بر شما می‌گذارند از اهمیت خاصی برخوردار است و تجربه نشان داده جایگاه تخصصی و علمی آنها نقش شکل ظاهری را برای ایشان بازی می‌کند.

نوع تحصیلات  آنها و تبحری که در حوزه کار خود دارند و مدارج علمی که گذرانده‌اند بیشترین تاثیر اولیه را بر کسی که قصد دارد از توصیه‌های ایشان استفاده کند خواهد داشت. البته درست شبیه اتومبیل‌هایی که ظاهری فریبنده دارند اما از استحکام و قدرت کافی برخوردار نیستند، گاه عناوین و القاب مشاور مالی زیاد است اما تخصص و تجربه او برای شما سودی ندارد. در حال حاضر انواع بسیار زیادی مدارک آموزشی وجود دارد که افراد می‌توانند با گذراندن دوره‌هایی آنها را دریافت کنند اما اینکه محتوای این دوره‌ها تا چه حد عملا می‌تواند به شما در کسب بهترین توصیه‌ها کمک کند پرسشی است که باید هنگام انتخاب مشاور مالی به آن توجه داشته باشید.

شهرت و عملکرد

اکثر ما هنگام انتخاب اتومبیل، به نام تجاری شرکت سازنده و شهرت آن بسیار توجه می‌کنیم. بعضی از ما همان اتومبیل‌هایی را می‌خریم که پدر و مادرمان خریده‌اند و بعضی نیز ریسک کرده و اتومبیل‌های کارخانه‌ها و شرکت‌های دیگر را می‌خریم. بطور مشابه، ممکن است شما به دنبال مشاوری باشید که سابقه طولانی‌تری در کار خود دارد یا ترجیح دهید شانس خود را امتحان کرده و مشاوری بگیرید که تازه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده است.

معمولا استفاده از توصیه‌های مشاورانی که سالهاست با موفقیت به کار خود ادامه داده‌اند، هزینه بالاتری برای شما دارد. از طرف دیگر نمی‌توان گفت مشاوران کم تجربه نمی‌توانند به شما در امر سرمایه‌گذاری و کسب سود کمک کنند. اما قطعیت سودمندی توصیه‌های این گروه کمتر از مشاوران مالی پرسابقه است.

تجربه همواره یک دارایی باارزش است اما سابقه طولانی اگر با موفقیت همراه نبوده باشد فی‌نفسه مثبت محسوب نمی‌شود.  قبل از انتخاب نهایی یک مشاور مالی، مطمئن شوید تعداد زیادی مشتری از او ناراضی نبوده‌اند. اگر چنین بوده تحقیق کنید وی چطور این شکایات و نارضایتی‌ها را حل کرده است. برای آگاه شدن از سابقه کاری مشاور مورد نظرتان می‌توانید از خود او در این باره سئوال کنید.

پایان بخش نخست

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *