نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۳/۸/۹کد خبر: ۱۸۲۱۲

چگونه بهترین مشاور مالی را انتخاب کنیم؟ (بخش پایانی)

جهان سهم _ در بخش نخست گفته شد، گاهی اوقات به کمک دیگران احتیاج پیدا می‌کنیم. این واقعیت زندگی است و در مورد تصمیم‌گیری‌های مالی نیز صادق است. به همین دلیل است که بعضی از ما برای گرفتن توصیه‌های مالی نزد مشاور مالی می‌رویم. چه کمبود وقت برای تحقیق درباره سهام مختلف باشد، چه احساس نیاز به دیدگاه‌های تخصصی، توصیه‌های مشاوران مالی اغلب مفید و موثر است. در ادامه به چند نکته دیگر در همین زمینه اشاره می کنیم:

روابط

خریدن یک ماشین تصمیمی مهم است و شما مایلید شخص یا شرکتی که به شما اتومبیل می‌فروشد این را بداند. رویه ارائه خدمات پس از فروش و تمایل شرکت فروشنده خودرو به پاسخ دادن به سوالات شما، از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر روابط شما و فروشنده است. همین موضوع در مورد روابط شما و مشاور مالی‌تان صادق است. او باید نشان دهد به ارائه خدمات مورد توجه شما تمایل دارد. هنگام بررسی روابط خود با مشاور مالی‌تان پرسش‌های زیر را از خود بپرسید:

  1. آیا او برای ملاقات یا صحبت با شما بطور مرتب برنامه‌ای دارد؟
  2. آیا او هر گاه اتفاق نامطلوبی رخ می‌دهد با شما تماس می‌گیرد یا در فواصل زمانی مشخص با هم در ارتباط هستید؟
  3. در چه فواصل زمانی سبد دارایی شما مورد بازبینی و بررسی مشاور مالی قرار می‌گیرد؟
  4. آیا او برای درک اهداف مالی شما تمایل جدی نشان می‌دهد و آیا بطور مفصل رویکرد ضروری برای تحقق این اهداف را برای شما توضیح می‌دهد؟

نوع دارایی‌هایی هم که مشاور مالی برای خرید به شما پیشنهاد می‌کند مهم است. ممکن است یک مشاور مالی طیفی وسیع از دارایی‌ها را پیشنهاد کند اما یکی از معیارهای شما برای انتخاب مشاور مالی باید این باشد که در همه حال پیشنهادهای او در جهت منافع شما باشد. برای اینکه این امر قابل انجام باشد وی باید از منافع صندوق سرمایه‌گذاری یا شرکتی که در آن کار می‌کند صرفنظر کرده و پیشنهادهایی بدهد که اهداف شما را تحقق بخشد. قبل از انتخاب مشاور مالی از اینکه او چنین رویه‌ای دارد مطمئن شوید.

گزینه‌ها

هنگامیکه درباره یک اتومبیل تصمیم می‌گیرید انتخاب گزینه‌هایی که این اتومبیل در اختیار شما قرار می‌دهد مستقیما به نیازهای شما بستگی دارد. مسلما تمایلی ندارید برای امکانی گران‌قیمت که سودی برای شما ندارد پول پرداخت کنید. برای مثال، اگر در آلاسکا زندگی می‌کنید آیا وجود تهویه مطبوع برای خودرو یک ضرورت است؟

در هنگام انتخاب مشاور مالی، اگر درکی صحیح از نیازها و اهداف خود داشته باشید، با دقت بالا مشاور خود را انتخاب خواهید کرد. توانایی‌های او باید متناسب با نیازهای شما باشد. اگر چه اساس برنامه‌ریزی مالی در همه جا یکی است، تفاوت‌ها در خدمات اضافه و نیز گزینه‌ها و امکان‌هایی نهفته است که وی می‌تواند در اختیار شما قرار دهد. برای شروع فهرستی از نیازهای خود در حوزه سرمایه‌گذاری تهیه کنید و بررسی کنید آیا مشاور مالی مورد نظر شما توان تامین این نیازها را دارد یا نه؟ نکته دیگر اینکه بررسی کنید آیا او با بهایی که برای شما مناسب است این خدمات را ارائه می‌دهد یا نه؟

نتیجه‌گیری

تصمیم‌گیری درباره مشاور مالی، شبیه انتخاب اتومبیل، قدمی مهم در فرایند سرمایه‌گذاری است. انتخاب صحیح مستلزم داشتن درکی صحیح از نیازهای مشاوره‌ای و اهداف و نیز جستجو برای یافتن مشاوری است که با نیازها و اهداف شما تناسب داشته باشد. به یاد داشته باشید که در این مقاله تنها مبانی تصمیم‌گیری درباره انتخاب مشاور مالی مطرح شده است. بنابراین برای افزایش دقت در این انتخاب مهم وقت کافی صرف مطالعه مقالات مرتبط کنید. درست شبیه تاسفی که از خرید اتومبیل نامناسب و نامطمئن خواهید خورد، تصمیم نادرست درباره برنامه‌ریزی مالی مانعی بزرگ در راه تحقق اهداف مالی و سرمایه‌گذاری شما خواهد بود. مشاور نامناسب نه تنها پول شما را هدر خواهد داد بلکه از کسب سودی که انتظار دارید از سرمایه‌گذاری نصیب شما شود جلوگیری می‌کند.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *