نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۸/۹کد خبر: ۱۸۲۲۰

چرا بهای نفت به سرعت و شدیدا افول کرد؟

جهان سهم _ علت کاهش قیمت نفت در ماه ژوئن کاملا مشخص است: افزایش تولید نفت در آمریکا، ضعف تقاضا در منطقه یورو و چین و بی تاثیر بودن ..

تنش های ژئوپولیتیک در خاور میانه بر عرضه نفت خام. پس از سه ماه و نیم کاهش تدریجی قیمت نفت، در اول اکتبر یعنی یک ماه پیش عاملی مهم سبب شد روند کاهش قیمت ها سریع تر شود. عربستان قیمت نفت صادراتی خود را برای مصرف کنندگان بزرگ کاهش داد. این اقدام نشان داد بزرگ ترین صادرکننده نفت جهان ترجیح می دهد به جای کمک به افزایش قیمت ها، از سهم خود در بازار دفاع کند. هنگامی که تحت تاثیر این اقدام کاهش سریع قیمت ها آغاز شد دیگر می محابا ادامه پیدا کرد.

کاهش 29 درصدی قیمت جهانی نفت از ماه ژوئن تاکنون، سبب تعجب معامله گران و کارشناسان شده است. پس از رشد مداوم عرضه و ضعف تقاضا، بروز جنگ قیمت در بین اعضاء اوپک سبب شده درباره سرمایه گذاری در میادین جدید نفت تردیدهایی پدید آید. کاهش قیمت نفت به رونق اقتصاد جهان کمک کرده و سبب پایین باقی ماندن نرخ تورم و افول قیمت بنزین شده است.

شانزدهم اکتبر قیمت نفت برنت به 82.6 دلار در هر بشکه کاهش یافت که پایین ترین میزان در حدود چهار سال اخیر بود. در 19 ژوئن قیمت این نوع نفت 115.71 دلار بود. در 27 اکتبر قیمت هر بشکه نفت آمریکا به 79.44 دلار یعنی پایین ترین میزان از ژوئن 2012 رسید.

دبیرکل اوپک وجود جنگ قیمت در این سازمان را انکار کرده است. او می گوید: "اعضاء اوپک شرایط بازار را دنبال می کنند و با قیمت بازار در حال فروش نفت خام هستند."

در ابتدای سال جاری میلادی قیمت نفت به دلیل تنش های ژئوپولیتیک در لیبی، عراق و اوکراین بالا باقی ماند اما این تنش ها هیچ تاثیری بر عرضه نفت خام نداشتند و به همین دلیل، بسیاری از تحلیلگران به این نتیجه رسیده اند که اساسا قیمت نفت نباید به بالای 100 دلار می رسید.

از ماه ژوئن تاکنون، تولید نفت لیبی سه برابر شده و به 900 هزر بشکه در روز رسیده است. این رقم 40 درصد نسبت به دو سال پیش پایین تر است. از سوی دیگر، جنگ در عراق از تولید نفت این کشور نکاسته است. عراق اکنون روزانه 3.1 میلیون بشکه نفت تولید می کند و این رقم تنها 10 درصد با اوج تولید این کشور در ماه فوریه فاصله دارد. کشورهای عضو اوپک در ماه سپتامبر تولید نفت خود را به بالاترین میزان در 11 ماه اخیر رساندند و بطور متوسط هر روز 30.9 میلیون بشکه نفت تولید کردند.

بانک بارکلیز چند روز پیش برای دومین بار در ماه اکتبر، پیش بینی خود از قیمت نفت را کاهش داد و علت این اقدام را مازاد عرضه نسبت به تقاضا برای نفت اعلام کرد. در گزارش بارکلیز آمده است، متوسط قیمت هر بشکه نفت برنت و نفت آمریکا در سال آینده میلادی به ترتیب 93 دلار و 85 دلار خواهد بود. در گزارش قبلی این بانک دو رقم یاد شده 96 دلار و 89 دلار ذکر شده بودند.

بانک گلدمن ساکس نیز پیش بینی خود از قیمت نفت برنت و نفت آمریکا را به ترتیب از 100 دلار و 90 دلار به 85 دلار و 75 دلار کاهش داده است. در نظرسنجی خبرگزاری بلومبرگ کارشناسان پیش بینی کردند متوسط قیمت نفت برنت سال آینده میلادی 99.65 دلار خواهد بود. در ماه سپتامبر این رقم 105.5 دلار پیش بینی شده بود.

رقابت شدید

اوپک با رقابتی سخت از سوی آمریکا مواجه است. در این کشور، فناوری های پیشرفته، حفاری افقی را ممکن ساخته و تولید داخلی جایگزین بخشی از واردات نفت شده است. سال گذشته در آمریکا تولید نفت 14 درصد افزایش یافت اما طی سال های اخیر میزان تولید نفت در این کشور پیوسته افزایش یافته و ما شاهد سقوط قیمت جهانی نفت نبوده ایم.

آنچه تابستان امسال را متفاوت کرد شرایط اقتصاد جهان یعنی ضعف اقتصاد منطقه یورو و چین بود. صندوق بین المللی پول در گزارش اخیر خود پیش بینی رشد اقتصاد جهان در سال 2015 را از 4 درصد به 3.8 درصد کاهش داد. آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده که مصرف جهانی نفت کندترین رشد را از سال 2009 خواهد داشت. در زیر نمودار تغییرات قیمت نفت برنت در یک سال اخیر نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *