نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۳/۸/۱۵کد خبر: ۲۱۲۸۴

گزارش جدید سازمان خواربار ملل متحد منتشر شد

کاهش قیمت ها برای هفتمین ماه پی در پی

جهان سهم _ قیمت محصولات کشاوزی و مواد غذایی در ماه اکتبر برای هفتمین ماه پی در پی کاهش یافته و این طولانی ترین کاهش مستمر قیمت ها از سال ۲۰۰۹ است. کاهش قیمت محصولات لبنی و گوشت، به دلیل پیش بینی رشد تولید، عامل اصلی کاهش شاخص قیمت هاست. فائو در گزارش امروز خود اعلام کرد، شاخص قیمت ۵۵ ماده ..

غذایی و محصول کشاورزی در ماه گذشته میلادی نسبت به ماه سپتامبر با 0.2 واحد کاهش به 192.3 رسیده که پایین ترین میزان از سال 2010 است. در این گزرش به تثبیت شدن قیمت ها اشاره شده است.

کاهش قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی حاصل پیش بینی رشد تولید محصولات کشاورزی، شیر و گوشت است و باعث افول نرخ تورم جهان خواهد شد. بانک گلدمن ساکس پیش بینی کرده است متوسط قیمت ها در جهان سال آینده نسبت به امسال 3.3 درصد افزایش خواهد یافت.

اقتصاددان ارشد فائو می گوید: "در حوزه مصرف، رشد قابل ملاحظه ای مشاهده نمی شود و با توجه به رشد ذخیره انواع محصولات کشاورزی می توان کاهش تولید در سال آینده را از سرگذارند بدون آنکه شاهد رشد شدید قیمت ها باشیم."

شاخص قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی در ماه اکتبر نسبت به اکتبر سال گذشته میلادی 6.9 درصد کاهش یافته است. این شاخص در سال 2008 به اوج خود رسیده بود و افزایش قیمت ها سبب ناآرامی های اجتماعی در بسیاری از کشورها شد. قیمت ها در سال 2009 کاهش یافت اما در سال 2011 بار دیگر افزایش پیدا کرد.

در گزارش فائو آمده است، در ماه اکتبر نسبت به ماه سپتامبر شاخص قیمت محصولات لبنی 1.9 درصد کاهش یافته است. شاخص قیمت گوشت 1.1 درصد کاهش یافته و به 208.9 رسیده است اما شاخص قیمت غلات 0.2 واحد رشد کرده و به 178.4 رسیده است.

قیمت جهانی گندم و علات دیگر پس از پنج ماه کاهش مستمر، در ماه گذشته میلادی تثبیت شده و این امر حاصل تعویق در برداشت این محصولات در آمریکا و پیش بینی وضعیت نامساعد آب و هوایی در استرالیاست.

در بخش دیگری از گزارش امروز فائو آمده است، تولید جهانی گندم امسال 722.6 میلیون تن خواهد بود. این رقم نسبت به پیش بینی قبلی این نهاد 4 میلیون تن بالاتر است. ذخیره جهانی غلات در پایان سال زراعی 2015-2014 به 624.7 میلیون تن افزایش خواهد یافت که بالاترین میزان در 15 سال اخیر است. سال پیش این رقم 578.1 میلیون تن بود. بدین ترتیب، نسبت ذخیره به مصرف از 23.5 درصد به 25.1 افزایش می یابد که بالاترین میزان در 12 سال اخیر است.

شاخص قیمت سبزیجات به دلیل کاهش تولید روغن پالم در مالزی و برزیل با یک درصد افزایش به 163.7 رسیده است. شاخص قیمت شکر به دلیل محصول کمتر از انتظار نیشکر در برزیل 4.2 درصد افزایش یافته است.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *