نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۳/۸/۱۹کد خبر: ۲۱۳۶۵

نکاتی درباره آغاز سرمایه‌گذاری در سهام

جهان سهم _ اکنون که تصمیم گرفته‌اید در سهام سرمایه‌گذاری کنید به شما یادآوری می‌کنیم که جرمی زیگل در کتاب خود «آینده‌ای برای سرمایه‌گذاران» می‌نویسد: «در بلندمدت سود سرمایه‌گذاری در سهام از هر نوع سرمایه‌گذاری دیگر بیشتر است. در کوتاه‌مدت ممکن است سود برخی سرمایه‌گذاری‌های دیگر بیشتر باشد اما سهام پیروز میدان سوددهی است.»

اما راه‌های بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاری در سهام وجود دارد. شما می‌توانید در سهام شرکت‌های موجود در شاخص‌های اصلی، در سهام شرکت‌های خارجی- سهام شرکت‌های کمتر معروف و... سرمایه‌گذاری کنید. اما چطور می‌توان درباره روش صحیح و نوع مناسب سرمایه‌گذاری تصمیم گرفت. در مقاله حاضر به چند نکته مهم در همین زمینه اشاره می‌شود. با در نظر گرفتن این نکات اضطراب کمتری خواهید داشت و سود بالاتری کسب خواهید کرد.

ریسک‌پذیر، ریسک گریز یا جایی میان این دو؟

ممکن است مشتاق باشید سرمایه‌گذاری را آغاز کنید تا سودی را که می‌شنوید دیگر سرمایه‌گذاران موفق به دست می‌آورند کسب کنید اما دست نگه دارید. ابتدا ضروری است به چند پرسش پاسخ دهید. زمانی که اکنون صرف پاسخ دادن به این پرسش‌ها می‌کنید در ادامه مسیر سرمایه‌گذاری سودی سرشار نصیب شما خواهد کرد و از هدر رفتن پول‌تان جلوگیری خواهد کرد.

از خود بپرسید چه نوع فردی هستید. آیا ریسک‌پذیر هستید یعنی مایلید مقدار زیادی از پول خود را صرف سرمایه‌گذاری پرریسک کنید که سودی بالقوه بالا در بر خواهد داشت یا سرمایه‌گذاری مطمئن را ترجیح می‌دهید؟ اگر در یک روز قیمت یکی از سهام شما کاهش یابد یا در چند هفته 35 درصد از قیمت سهام تحت تملک شما کاسته شود چه واکنشی نشان خواهید داد؟ آیا وحشت‌زده می‌شوید و به فروش آن سهام اقدام خواهید کرد؟

پاسخ این پرسش و پرسش‌های مشابه، نوع دارایی را برای سرمایه‌گذاری شما مشخص می‌کند. اگر چندان ریسک‌پذیر نیستید اما همچنان مایلید در سهام سرمایه‌گذاری کنید بهترین روش، انتخاب سهام موجود در شاخص‌های متنوع شده است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری معمولاً سبد دارایی بسیار متنوع دارند که شامل انواع مختلف سهام است. آنها همچنین از وجود مشاوران سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند. با این روش ریسک سرمایه‌گذاری شما کاهش می‌یابد و مشخصاً مجبور نیستید درباره تمام سهام موجود در بازار تحقیق کنید.

برای سرمایه‌گذاری چه میزان زمان و انرژی صرف می‌کنید؟

آیا باید در سهام یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا هر دو سرمایه‌گذاری کنید؟ پاسخ این پرسش به میزان زمانی که مایلید صرف تحقیق کنید بستگی دارد. با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های یاد شده عملاً مدیران و مشاوران این صندوق‌ها باید به جای شما به تحقیق درباره سهام و بازار بپردازند. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاری در سهام خارج از شاخص‌های اصلی، بیشترین زمان را از شما خواهد گرفت زیرا شخصاً باید به تحقیق و قضاوت درباره مدیریت، سود آتی و آینده شرکت‌های مورد نظر بپردازید. در نقش یک سرمایه‌گذار، باید تلاش کنید بین سهامی سودده و سهامی که با سرمایه‌گذاری در آن تمام دارایی‌تان را از دست خواهد داد تمایز قایل شوید. باید از آینده سهام مورد نظر خود، نحوه سوددهی، ریسک‌های آن و ... اطلاعات کسب کنید.

بنابراین از خود بپرسید چه میزان زمان مایلید به این فعالیت مالی اختصاص دهید. آیا مایلید دو ساعت در هفته یا بیشتر زمان صرف کنید و وضعیت شرکت‌های مختلف را مطالعه کنید یا آنقدر سرتان شلوغ است که همین اندازه هم فرصت ندارید. سرمایه‌گذاری در سهام یک مهارت است و شبیه هر مهارت دیگر، کسب آن مستلزم صرف زمان است.

تخم‌مرغ‌ها در یک سبد

هرگز تنها در یک نوع دارایی سرمایه‌گذاری نکنید. برای مثال، تمام دارایی خود را صرف خرید سهام شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی زیستی نکنید. بله سود بالقوه این نوع سهام بالاست اما اگر نهادهای دولتی تصمیم‌های خاصی درباره داروهای جدید اتخاذ کنند و سود شرکت‌های یاد شده به شدت کاهش یابد چه برسد پول شما خواهد آمد؟ مسلماً ارزش سبد دارایی شما کاهش خواهد یافت.

بهتر است پول خود را صرف سرمایه‌گذاری در طیفی از دارایی‌ها و سهام شرکت‌های فعال در صنایع مختلف کنید. همچنین غیر از سهام در اوراق قرضه و دیگر ابزارهای سرمایه‌گذاری نیز سرمایه‌گذاری کنید. درصد سرمایه‌گذاری در هر یک از این انواع دارایی به اهداف شما از سرمایه‌گذاری بستگی دارد. اما هرچه گستره سرمایه‌گذاری‌های شما وسیع‌تر باشد ریسک از میان رفتن دارایی‌ها کمتر است.

پایان بخش نخست

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *