نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۳/۸/۲۱کد خبر: ۲۱۳۹۷

نکاتی درباره آغاز سرمایه‌گذاری در سهام (بخش پایانی)

جهان سهم _ در بخش نخست گفته شد اکنون که تصمیم گرفته‌اید در سهام سرمایه‌گذاری کنید به شما یادآوری می‌کنیم که جرمی زیگل در کتاب خود «آینده‌ای برای سرمایه‌گذاران» می‌نویسد: «در بلندمدت سود سرمایه‌گذاری در سهام از هر نوع سرمایه‌گذاری دیگر بیشتر است. در کوتاه‌مدت ممکن است سود برخی سرمایه‌گذاری‌های دیگر بیشتر باشد اما سهام پیروز میدان سوددهی است.» در ادامه بخش دوم مطلب حاضر از نظرتان می گذرد:

سبد دارایی برای تازه‌واردها

اگر به تازگی سرمایه‌گذاری را آغاز کرده‌اید بهتر است بخش عمده سرمایه خود را صرف خرید سه نوع سهام در بازار کنید. 1- سهام شرکت‌های موجود در شاخص S&P500 2- سهام شرکت‌های خارجی و 3- سهام شرکت‌های کوچک حاضر در بازار. با این روش تنوع کافی در سبد دارایی‌های شما ایجاد خواهد شد. تشکیل سبد دارایی با سهام یاد شده، کسب سود متعادل در بازار را میسر خواهد کرد.

سبد دارایی متشکل از سهام شرکت‌های متوسط

اگر مایلید در سهام شرکت‌های متوسط سرمایه‌گذاری کنید، انتخاب دوازده تا بیست سهام که با دقت بررسی شده‌اند، تنوع مورد نظر را پدید خواهد آورد. از سوی دیگر تعداد آنها آنقدر زیاد نیست که نتوانید تحولات‌شان را پیگیری کنید. اما شرط اصلی این است که به دقت شرکت‌های یاد شده را بررسی کنید و ریسک آنها را ارزیابی نمایید در اینجا نیز بسیار ضروری است سهام شرکت‌های فعال در صنایع مختلف انتخاب شود.

اگر زمان یا تمایل کافی برای پیگیری این تعداد سهام را ندارید مخلوط از سهام شرکت‌های متوسط و سهام شرکت‌های موجود در شاخص‌های اصلی نظیر شاخص S&P500 را برای سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید. یکی دیگر از نکات به خصوص اگر میزان سرمایه شما محدود است و نمی‌توانید در دوازده تا بیست نوع سهام مختلف سرمایه‌گذاری کنید، اختصاص بخش عمده سرمایه‌تان به خرید سهام موجود در شاخص‌های مهم و اصلی است. با این روش سود مورد انتظار نصیب‌تان خواهد شد و ریسک کمتری را متحمل می‌شوید.

زمان سرمایه‌گذاری فرا می‌رسد

هنگامی‌که ساختار سبد دارایی‌تان را مشخص کردید زمان سرمایه‌گذاری فرارسیده است. اکنون با مشورت با یک کارگزار مطمئن یا مشاور مالی و توضیح دادن برنامه و اولویت‌هایتان خرید سهام را آغاز کنید. البته یک‌باره تمام پول خود را خرج نکنید. آرام و به آهستگی وارد بازار شوید زیرا با این کار اگر زمان ورود شما دقیقاً قبل از آغاز یک رکود یا سقوط شاخص‌ها باشد کمتر ضرر خواهید کرد. بهتر است کل سرمایه خود را طی چند ماه وارد بازار مالی کنید. نکته آخر اینکه از پیش چند ساعت در هفته را برای پیگیری بازار و سهام در نظر بگیرید.

بر حجم سرمایه‌گذاری خود بیفزایید

با گذشت زمان تجربه شما بیشتر می‌شود و در تخصیص دارایی‌هایتان تبحر بیشتری پیدا می‌کنید. همچنین شرایط بازار نیز تغییر می‌کند. بنابراین لازم است ترکیب یا ساختار سبد دارایی‌های خود را متناسب با شرایط جدید تغییر دهید. کارشناسان معتقدند در شرایط عادی فواصل زمانی یک سال برای این منظور مناسب است.

تغییر ساختار سبد سرمایه‌گذاری با خرید چند نوع دارایی جدید و فروش چند نوع دارایی موجود انجام می‌شود. راه دیگر، افزایش سرمایه‌گذاری در آن دسته از دارایی‌هاست که سود مناسب‌تری نصیب شما کرده‌اند یا سود آتی‌شان بسیار خوب خواهد بود. هر از چندگاه این اقدام را انجام دهید. پس از مدتی، سبدی بسیار متنوع و متناسب با اهداف مالی‌تان در اختیار خواهید داشت.

سخن پایانی

قبل از ورود به بازار سرمایه زمانی را صرف فکر کردن درباره اهداف خود با در نظر گرفتن ریسک‌پذیری خود کنید. همچنین محاسبه کنید چه میزان زمان می‌توانید صرف پیگیری سرمایه‌گذاری‌های خود کنید. با این روش منابع مالی شما تا حد زیادی حفظ خواهد شد و به احتمال زیاد سود مناسبی از سرمایه‌گذاری‌تان کسب خواهید کرد. بررسی‌های دقیق قبل و طی دوران سرمایه‌گذاری ضرورتی است که بدون آن نه تنها اهداف شما تحقق نمی‌یابد بلکه ممکن است تمام دارایی‌تان را از دست بدهید.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *