نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۳/۹/۴کد خبر: ۲۲۶۳۹

گزارش "چشم انداز اقتصادی" منتشر شد

جهان سهم ـ سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در گزارش امروز خود آورده است، منطقه یورو خطری بزرگ ..

برای اقتصاد جهان محسوب می شود. نرخ بالای بیکاری و پایین باقی ماندن نرخ تورم در این منطقه 18 عضوی دو عامل ضعف اقتصادی این منطقه هستند.

اقتصاد منطقه یورو در سه ماهه دوم سال گذشته میلادی از رکود خارج شد اما از همان زمان تاکنون نرخ رشد آن بسیار پایین بوده و در ماه های اخیر شرایط اقتصادی این منطقه نگران کننده تر شده است. در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، اقتصاد منطقه یورو رشد نکرد و در سه ماهه سوم رشد این شاخص 0.2 درصد بود.

در حال حاضر بانک مرکزی اروپا و رهبران کشورهای عضو این منطقه در حال تلاش هستند تا از کاهش نرخ تورم جلوگیری کرده و به رونق اقتصاد منطقه یورو کمک کنند. در حال حاضر حدود 25 درصد جمعیت در سن کار در اسپانیا و یونان بیکار هستند.

سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در گزارش امروز خود پیش بینی کرده اقتصاد منطقه یورو امسال 0.8 درصد رشد کند. این نرخ نسبت به کاهش تولید ناخالص داخلی که در سال های 2012 و 2013 مشاهده شد بهتر است اما پایین تر از متوسط نرخ رشد اقتصاد در سال های 2002 تا 2011 یعنی 1.1 درصد است.

در سال جاری میلادی اقتصاد جهان 3.3 درصد رشد خواهد کرد. درست مانند منطقه یورو، نرخ رشد اقتصاد جهان در سال جاری بهتر از سال های 2012 و 2013 است اما نسبت به متوسط نرخ رشد در سال های 2002 تا 2011 یعنی 3.8 درصد پایین تر است.

در بخش دیگری از گزارش "چشم انداز اقتصادی" سازمان توسعه و همکاری اقتصادی آمده است، "انتظار می رود طی دو سال آینده بهبود نسبی در نرخ رشد اقتصاد جهان مشاهده شود اما روند بهتر شدن شرایط در تمام اقتصادهای بزرگ یکسان نیست و ریسک ها و نقاط ضعف و آسیب پذیری متعدد وجود دارد. نقص های بنیادی منطقه یورو هزینه های زیادی به اقتصاد جهان تحمیل می کند و بر همین مبنا بانک مرکزی اروپا و دولت های عضو این منطقه باید در مسیر رفع این موانع سریع تر حرکت کنند."

اقتصادهای بزرگ در سال جاری میلادی رشدی مناسب خواهند داشت. پیش بینی می شود اقتصاد آمریکا در سال جاری میلادی و سال آینده به ترتیب 2.2 درصد و 3.1 درصد رشد کند. این ارقام برای چین به ترتیب 7.3 درصد و 7.1 درصد است.

شرایط اقتصاد جهان طی ماه های اخیر نگرانی هایی در بین مصرف کنندگان، سرمایه گذاران و تحلیلگران پدید آورده است. کند شدن نرخ رشد اقتصادی در چین، منطقه یورو و ژاپن و محدود شدن سیاست های انبساطی در آمریکا می تواند به کاهش نرخ رشد اقتصادی در جهان منجر شود.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *