نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۹:۲۷ - ۱۳۹۳/۹/۸کد خبر: ۲۲۶۹۲

آیا روند افول قیمت ها ادامه پیدا خواهد کرد؟

کاهش شدید قیمت محصولات اصلی پتروشیمی

جهان سهم ـ در ماه اکتبر، قیمت محصولات پتروشیمی در بازار ۳ هزار میلیارد دلاری این محصولات ۴ درصد کاهش یافت و عامل اصلی این کاهش افول قیمت نفت خام و نفتا در بازارهای جهان است. اما آیا این روند کاهش ادامه پیدا خواهد کرد؟ در ادامه ضمن پاسخ به این سوال، به بررسی شرایط کنونی بازار و علل کاهش قیمت ها اشاره می کنیم.

بنا به گزارش ماهانه PGPI متوسط قیمت هفت محصول اصلی پتروشیمی از 1384 دلار در ماه سپتامبر به 1324 دلار در ماه اکتبر کاهش یافته است. این گزارش از سوی موسسه پلاتس که در حوزه بازار انرژی، محصولات پتروشیمی و فلزات اطلاع رسانی می کند منتشر شده است.

شاخص قیمت هفت محصول پتروشیمی در ماه اکتبر 60 دلار کاهش یافت. در مقیاس سالانه یعنی در مقایسه با اکتبر سال 2013 قیمت ها 2 درصد کاهش یافته اند. در ماه اکتبر قیمت نفت برنت 10 درصد و قیمت نفتا 15 درصد کاهش یافت.

در ماه اکتبر قیمت اولفین ها کاهش یافت. قیمت اتیلن با 6 درصد کاهش به هر تن 1324 دلار رسیده است. قیمت پروپیلن با یک درصد کاهش به 1311 دلار رسیده و قیمت پلی اتیلن که یک پلاستیک تولید شده از اتیلن است با 2 درصد کاهش مواجه شده است. قیمت پلی پروپیلن نیز یک درصد کاهش یافته است.

قیمت محصولات آروماتیک در ماه اکتبر به شدت کاهش یافت. قیمت بنزن با 7 درصد کاهش به هر تن 1181 دلار رسید. قیمت تولوئن نیز با 8 درصد کاهش به 991 دلار رسید. بیشترین کاهش قیمت در بین هفت محصول اصلی پتروشیمی در شاخص PGPI در قیمت پارازایلن رخ داد. قیمت این محصول 12 درصد کاهش یافت و هر تن آن به قیمت 1063 دلار معامله شد.

کاهش قیمت محصولات پتروشیمی در بازارهای جهان طی ماه اکتبر همزمان با رشد 2 درصدی شاخص های نیکی 225 بورس ژاپن و شاخص متوسط صنعتی داوجونز رخ داده است. در ماه اکتبر شاخص بورس لندن 2 درصد کاهش یافت.

در ماه جاری میلادی روند کاهش قیمت نفت خام ادامه یافته و همین امر سبب خواهد شد قیمت محصولات پتروشیمی نیز کاهش بیشتری پیدا کند. اعضاء اوپک در نشست هفته گذشته خود تغییری در سقف تولید نفت این سازمان ندادند و این درحالیستکه قیمت نفت در ماه های اخیر به شدت کاهش یافته است.

از دید تحلیلگران، ضعف اقتصاد جهان، رشد ارزش دلار و اقدام عربستان به کاستن از قیمت نفت صادراتی که به آمریکا در کنار رشد تولید نفت در آمریکا علل اصلی کاهش قیمت نفت خام در بازارهای جهان هستند. عده ای معتقدند قیمت نفت در بلندکدت افزایش خواهد یافت اما تا آن زمان فرابرسد افول قیمت نفت بر قیمت محصولات پتروشیمی موثر خواهد بود. بدین ترتیب رونق خاصی در بازار این محصولات پیش بینی نمی شود.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *