نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۰:۳۷ - ۱۳۹۳/۹/۲۰کد خبر: ۲۲۹۱۶

پیش بینی رشد تولید و ذخیره محصولات اصلی کشاورزی

افول قیمت سویا و ذرت در بورس شیکاگو

جهان سهم _ قیمت فروش آتی سویا و ذرت کاهش یافته است. گزارش وزارت کشاورزی آمریکا نشان می دهد میزان تولید جهانی این دو محصول اصلی کشاورزی بالاتر از میزانی است که پیشتر تصور می شد. در این گزارش آمده است، ذخیره جهانی ذرت ۱۹۲.۲ میلیون تن خواهد بود. در گزارش ماه پیش، این رقم ۱۹۱.۵ میلیون تن پیش بینی شده بود. همچنین ..

میزان تولید جهانی این محصول با توجه به برداشت میزان بالاتر در چین و اروپا بیشتر خواهد بود. در مورد سویا نیز پیش بینی میزان تولید بالا برده شده است. در گزارش وزارت کشاورزی آمده است، ذخیره این محصول به رقمی بی سابقه افزایش خواهد یافت. اگر تغییری محسوسی در قیمت سویا و ذرت رخ ندهد امسال برای دومین سال متوالی قیمت این دو محصول کاهش می یابد و این طولانی ترین دوره کاهش پیوسته قیمت ها از سال 1999 است.

افزایش تولید جهانی غلات و گیاهان روغنی سبب کاهش قیمت مواد غذایی و محصولات کشاورزی به پایین ترین میزان در چهار سال اخیر شده است.

قیمت فروش آتی هر بوشل ذرت برای تحویل در ماه مارس سال 2015 با 0.2 درصد کاهش به 3.945 دلار رسیده است. در سال جاری میلادی تاکنون قیمت ذرت 6.3 درصد کاهش یافته است. در سال 2013 قیمت ذرت 40 درصد کاهش یافته بود. قیمت فروش آتی هر بوشل سویا برای تحویل در ماه ژانویه با 1.5 درصد کاهش به 10.3325 دلار رسیده است. قیمت سویا در سال جاری میلادی تاکنون 14 درصد کاهش یافته است.

در برزیل نهاد دولتی پیش بینی کننده شرایط بازارها، پیش بینی خود از میزان تولید سویا در سال زراعی جاری را به رقم بی سابقه 95.8 میلیون تن افزایش داده است. این رقم نسبت به پیش بینی وزارت کشاورزی آمریکا یعنی 94 میلیون تن بالاتر است.

در گزارش وزارت کشاورزی آمریکا آمده است، امسال کشاورزان این کشور 14.407 میلیارد بوشل ذرت تولید می کنند که نسبت به رقم مربوط به سال گذشته میلادی 3.5 درصد بالاتر است. همچنین امسال میزان برداشت سویا در آمریکا بیشترین میزان بوده است.

کاهش قیمت ها سبب می شود سود کشاورزان آمریکایی امسال به 96.9 میلیارد دلار کاهش یابد. این رقم 21 درصد پایین تر از رقم بی سابقه 122.8 میلیارد دلار مربوط به سال 2013 است. کاهش قیمت محصولات کشاورزی همزمان با افول قیمت انواع مواد خام از جمله نفت رخ داده است. شاخص بلومبرگ از قیمت 22 ماده خام امسال برای چهارمین سال پی در پی کاهش یافته است. افول قیمت نفت هزینه کلی تولید و عرضه محصولات کشاورزی را کاهش می دهد.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *