نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱:۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۸کد خبر: ۲۳۲۱۰

دیدگاه تحلیلگران درباره افق بازار امیدبخش نیست

سقوط قیمت محصولات پتروشیمی در ماه نوامبر

جهان سهم ـ در ماه گذشته میلادی قیمت محصولات اصلی پتروشیمی در بازار سه هزار میلیارد دلاری این محصولات ۹ درصد کاهش یافت و این کاهش قابل پیش بینی بود زیرا روند افول قیمت نفتا و حامل های انرژی ادامه یافته است. در ادامه ضمن اشاره به وضعیت قیمت هفت محصول اصلی پتروشیمی، دیدگاه های مربوط به افق بازار ..

محصولات پتروشیمی را بیان می کنیم. بنا به گزارش ماهانه PGPI در ماه نوامبر متوسط قیمت هفت محصول اصلی پتروشیمی نسبت به ماه اکتبر با 199 دلار کاهش به 1205 دلار رسید. در مقیاس سالانه یعنی نسبت به نوامبر سال 2013 قیمت ها 11 درصد کاهش یافتند.

جیم فاستر، مسئول بخش تحلیل بازار محصولات پتروشیمی در موسسه پلاتس می گوید: "مادام که قیمت نفت و نفتا در حال کاهش است قیمت محصولات پتروشیمی نیز در مسیر کاهش حرکت می کند. نفتا قیمت حاشیه ای را برای الفین ها تعیین می کند و بر قیمت پلاستیک ها اثر می گذارد. با توجه به ضعف عمیق بازار نفت انتظار می رود در ماه های آینده نیز قیمت محصولات پتروشیمی یا رشدی نداشته باشد یا کاهش یابد."

در ماه نوامبر نسبت به ماه اکتبر، قیمت نفت برنت و نفتا به ترتیب 9 درصد و 11 درصد کاهش یافته است.

در ماه گذشته میلادی قیمت اولفین ها کاهش دو رقمی داشت. قیمت اتیلن با 11 درصد کاهش به 1177 دلار در هر تن رسید. قیمت پروپیلن با 12 درصد کاهش به 1156 دلار رسید. قیمت پلی اتیلن و پلی پروپیلن که از اتیلن و پروپیلن بدست می آید 5 درصد کاهش یافت و به ترتیب به 1525 دلار و 1533 دلار رسید.

قیمت محصولات آروماتیک نیز در ماه نوامبر به شدت کاهش یافت. قیمت بنزن و تولوئن بیشترین کاهش را در بین هفت محصول اصلی پتروشیمی در شاخص پلاتس داشتند و 14 درصد کاهش یافتند. قیمت این دو محصول به ترتیب به 1015 دلار و 849 دلار رسیده است. قیمت پارازایلین نیز با 9 درصد کاهش به 965 دلار در هر تن رسیده است.

در ماه نوامبر قیمت محصولات اصلی پتروشیمی کاهش یافت در حالیکه شاخص های مالی در بازارهای بزرگ جهان رشد کرده اند. در ماه نوامبر شاخص بورس لندن و شاخص متوسط صنعتی داوجونز 3 درصد و شاخص نیکی 225 شش درصد رشد کردند.

در ماه جاری میلادی روند کاهش قیمت نفت خام ادامه یافته و همین امر سبب خواهد شد قیمت محصولات پتروشیمی نیز کاهش بیشتری پیدا کند. اعضاء اوپک در نشست اخیر خود تغییری در سقف تولید نفت این سازمان ندادند و این درحالیستکه قیمت نفت در ماه های اخیر به شدت کاهش یافته است.

از دید تحلیلگران، ضعف اقتصاد جهان، رشد ارزش دلار و اقدام عربستان به کاستن از قیمت نفت صادراتی که به آمریکا در کنار رشد تولید نفت در آمریکا علل اصلی کاهش قیمت نفت خام در بازارهای جهان هستند.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *