نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱:۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۹کد خبر: ۲۳۵۱۸

دیدگاه تحلیلگر پلاتس درباره زمان آغاز رشد قیمت ها

سقوط قیمت محصولات پتروشیمی در ماه دسامبر

جهان سهم _ قیمت محصولات پتروشیمی در بازار سه هزار میلیارد دلاری این محصولات در ماه گذشته میلادی یعنی دسامبر ۱۸ درصد کاهش یافت و این بیشترین کاهش ماهانه قیمت ها از نوامبر سال ۲۰۰۸ بود. در ماه دسامبر نیز کاهش قیمت نفت و نفتا عامل اصلی کاهش قیمت محصولات پتروشیمی بود. در ماه گذشته میلادی نسبت به ماه ..

نوامبر متوسط قیمت هفت محصولات پتروشیمی با 222 دلار کاهش به 984 دلار در هر تن رسید. این پایین ترین رقم از ژوئن سال 2009 است. در مقیاس سالانه یعنی نسبت به دسامبر سال 2013 قیمت ها 30 درصد کاهش یافته اند.

جیم فاستر، رییس بخش محصولات پتروشیمی در پلاتس می گوید: "ماه گذشته میلادی قیمت نفت و نفتا در بازارهای جهان 20 درصد کاهش یافت و هنگامیکه قیمت نهاده ها با این سرعت کاهش می یابد قیمت محصولات پتروشیمی نیز با سرعتی قابل ملاحظه افول می کند. تا زمانیکه قیمت نفت به کف خود نرسد و رشد آن آغاز نشود، نمی توان گفت قیمت محصولات پتروشیمی در مسیر افزایش قرار می گیرد."

در ماه دسامبر نسبت به ماه نوامبر، متوسط ماهانه قیمت نفت برنت 21 درصد و قیمت نفتا 23 درصد کاهش یافت.

در ماه دسامبر قیمت اولفین ها کاهش دو رقمی داشت. قیمت اتیلن با 17 درصد کاهش به هر تن 978 دلار رسید و قیمت پروپیلن با 25 درصد کاهش به 869 دلار رسید. قیمت پلی اتیلن و قیمت پلی پروپیلن یعنی پلاستیک هایی که از اتیلن و پروپیلن تولید می شوند کاهش نسبتا کمتری داشتند. قیمت جهانی پلی اتیلن با 8 درصد کاهش به 1401 دلار در هر تن رسید. قیمت پلی پروپیلن با 12 درصد کاهش به 1354 دلار رسید.

قیمت محصولات آروماتیک نیز در ماه دسامبر به شدت کاهش یافته است. قیمت بنزن بیشترین کاهش را در بین هفت محصول اصلی پتروشیمی داشت و نسبت به ماه نوامبر 27 درصد افول کرد. قیمت این محصول به هر تن 740 دلار رسیده است. قیمت تولوئن با بیش از 20 درصد افول به هر تن 669 دلار رسیده است. قیمت پارازایلن نیز با 14 درصد کاهش به 825 دلار رسید.

کاهش شدید قیمت محصولات پتروشیمی در ماه دسامبر همزمان با ثبات شاخص های مالی در بازارهای بزرگ جهان رخ داده است. در ماه گذشته میلادی شاخص بورس لندن 2 درصد کاهش یافت درحالیکه شاخص متوسط صنعتی داوجونز و شاخص نیکی 225 تغییری نداشتند.

در ماه های اخیر قیمت نفت به دلیل افزایش تولید و کاهش تقاضا و نیز رشد ارزش دلار به شدت کاهش یافته است. تحلیلگران می گویند بازار نفت با مازاد عرضه نسبت به تقاضا مواجه شده است و اجتناب اوپک از کاهش سقف تولید خود عاملی برای کاهش پایای قیمت ها محسوب می شود.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *