نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲:۱۹ - ۱۳۹۱/۷/۱۸کد خبر: ۲۴۸۹

در سه ماهه سوم، بازار رونق خود را حفظ کرد

تداوم رشد قیمت جهانی محصولات پتروشیمی

جهان‌سهم_ در ماه سپتامبر همانند ماه‌های آگوست و ژوییه قیمت محصولات اصلی پتروشیمی در بازار سه هزار میلیارد دلاری این محصولات افزایشی قابل‌ملاحظه داشت. رشد قیمت‌ها در این بازار بالاتر از رشد شاخص‌های مالی بوده و انتظار می‌رود روند کنونی رشد ادامه یابد. در ماه های اگوست و ژوییه قیمت‌ها به ترتیب ۷.۵ و ۶ درصد افزایش یافته بود.

در ماه گذشته میلادی متوسط قیمت محصولات اصلی پتروشیمی 7.5 درصد افزایش یافت و به هر تن 1357 دلار رسید. در ماه آگوست نیز قیمت‌ها همین میزان نسبت به ماه ژوییه افزایش یافته بود. رشد قیمت مواد اولیه عامل اصلی افزایش قیمت محصولات پتروشیمی است. بدین ترتیب در سه ماهه سوم سال جاری میلادی متوسط قیمت محصولات یاد شده 21 درصد رشد کرده است.

ماه سپتامبر نخستین ماه از اکتبر سال 2011 است که قیمت محصولات پتروشیمی به بالاتر از یکسال پیش افزایش می‌یابد. قیمت‌ها در ماه گذشته نسبت به ماه سپتامبر 2011 یعنی رقم 1324 دلار 2.5 درصد بالاتر بود.

در بین هفت محصول اصلی پتروشیمی یعنی اتیلن، پروپیلن، تولوئن، بنزن، پاراکسیلن، پلی اتیلن با دانسیته پایین و پلی پروپیلن، قیمت اتیلن با 10 درصد (معادل 122 دلار) رشد بالاترین افزایش را داشت و به هر تن 1350 دلار رسید. البته در پایان ماه سپتامبر قیمت این محصول به 1339 دلار کاهش یافت.

رشد قیمت اتیلن به افزایش 8 درصدی قیمت پلی اتیلن منجر شد. ماه گذشته میلادی متوسط قیمت هر تن پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین 1532 دلار بود.

قیمت پروپیلن در ماه سپتامبر با 8 درصد رشد از 1123 دلار به 1214 دلار افزایش یافت. قیمت پلی پروپیلن نیز با 6 درصد افزایش به 1513 دلار رسید.

در بین محصولات آرومتیک نیز قیمت‌ها رشدی مطلوب داشتند. از سه محصول آروماتیک در شاخص پلاتس، قیمت تولوئن با 7 درصد رشد بالاترین افزایش را داشت و به هر تن 1266 دلار رسید. قیمت پاراکسیلن و بنزن نیز به ترتیب با 6 درصد و 4 درصد افزایش به 1478 دلار و 1290 دلار رسید.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *