نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۳:۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۸کد خبر: ۲۶۱۹۰

گزارش فائو در باره بازار محصولات کشاورزی منتشر شد

روند کاهش شاخص قیمت ها ادامه یافته است

جهان سهم _ شاخص فائو از قیمت مواد غذایی و محصولات کشاورزی در ماه فوریه نسبت به ماه ژانویه ۱.۸ واحد کاهش یافته و به ۱۷۹.۴ رسیده است. رقم شاخص نسبت به فوریه سال گذشته میلادی ۲۹ واحد پایین تر است. در ماه گذشته میلادی، قیمت غلات، گوشت و بویژه شکر کاهش یافته اما در قیمت روغن ها تغییر قابل ملاحظه ای ..

مشاهده نشده و قیمت محصولات لبنی افزایش یافته است. شاخص قیمت ها از آوریل سال 2014 تا کنون کاهش یافته و اکنون در پایین ترین میزان از ژوییه سال 2010 قرار دارد.

در گزارش فائو آمده است، در ماه فوریه شاخص قیمت غلات 171.7 بود که نسبت به ماه ژانویه 3.2 درصد پایین تر است. بیشترین کاهش در قیمت گندم مشاهده شده و این به معنای پیش بینی افزایش تولید این محصول مهم کشاورزی در سال جاری میلادی است. همچنین ذخیره بالای این محصول در جهان به کاهش قیمت ها کمک کرده است.

قیمت ذرت نیز در ماه گذشته میلادی کاهش یافته است. قیمت برنج تقریبا ثابت باقی مانده است.

در ماه فوریه شاخص قیمت روغن ها با 0.4 درصد افزایش به 156.6 رسیده است. این رشد اندک حاصل افزایش قیمت روغن پالم است که در اثر اختلال در عرضه به دلیل سیل در مالزی و پیش بینی رشد مصرف در اندونزی حاصل شده است. اما به دلیل کاهش قیمت روغن سویا، میزان رشد شاخص محدود بوده است. پیش بینی رشد تولید سویا در آمریکای جنوبی عامل کاهش قیمت روغن سویا بوده است.

در ماه فوریه شاخص قیمت محصولات لبنی با 4.6 درصد افزایش به 181.8 رسیده است و این اولین رشد شاخص از فوریه سال گذشته میلادی است. شاخص قیمت گوشت در ماه فوریه نسبت به ماه ژانویه 2.8 واحد کاهش یافته و به 187.4 رسیده است.

در بخش دیگری از گزارش فائو آمده است، شاخص قیمت شکر در ماه فوریه 207.1 بوده که نسبت به رقم مربوط به ماه ژانویه 10.6 واحد پایین تر است. این کاهش حاصل پیش بینی افزایش تولید این محصول در برزیل یعنی بزرگ ترین تولیدکننده و صادرکننده شکر جهان است. وضعیت بارندگی در مناطق زیر کشت نیشکر در برزیل بسیار خوب بوده است. همچنین هند اعلام کرده برای کمک به افزایش فروش شکر یارانه صادرات پرداخت می کند.

در زیر نمودار تغییرات شاخص قیمت غلات، روغن ها، محصولات لبنی، گوشت و شکر از فوریه سال 2014 تا فوریه امسال نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *