نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۴/۲/۵کد خبر: ۲۷۷۰۱

گزارش جدید فائو مربوط به ماه مارس منتشر شد

تداوم روند کاهش قیمت محصولات کشاورزی

جهان سهم _ بنا به اعلام فائو، سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد، شاخص قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی در ماه گذشته میلادی نسبت به ماه فوریه ۱.۵ درصد کاهش یافته و به ۱۷۳.۸ رسیده است. این رقم نسبت به ماه مارس سال پیش ۱۸.۷ درصد پایین تر است. کاهش شدید قیمت شکر _ که به پایین ترین میزان از فوریه ..

سال 2009 رسید _ و کاهش قیمت روغن گیاهی، غلات و گوشت به اندازه ای بوده که رشد قیمت محصولات لبنی را خنثی کرده و سبب کاهش شاخص اصلی شده است. شاخص فائو از ماه آوریل سال پیش تاکنون پیوسته کاهش یافته است. شاخص فائو حاصل محاسبه قیمت پنج گروه از مواد غذایی اصلی در بازارهای بین المللی است: غلات، گوشت، محصولات لبنی، روغن گیاهی و شکر.

شاخص فائو از قیمت شکر در ماه مارس بطور متوسط 187.9 بود که نسبت به ماه فوریه 9.2 درصد پایین تر است. پیش بینی افزایش تولید و نیز کاهش ارزش واحد پول برزیل در برابر دلار که صادرات را تشویق می کند دو عامل کاهش قیمت شکر در ماه گذشته میلادی بود.

متوسط شاخص قیمت غلات در ماه مارس 169.8 بود که نسبت به رقم مربوط به ماه فوریه 1.1 درصد پایین تر است. رقم شاخص نسبت به مارس سال پیش 18.7 درصد پایین تر است. افزایش صادرات و موجودی انبار غلات بویژه گندم و ذرت سبب کاهش قیمت ها شده است.

شاخص قیمت روغن های گیاهی در ماه مارس 151.7 بود که نسبت به ماه فوریه 3.2 درصد پایین تر است. رقم شاخص در ماه مارس پایین ترین میزان از سپتامبر سال 2009 است. همچنین تخمین میزان تولید غلات در سال گذشته میلادی با 2 میلیون تن افزایش نسبت به پیش بینی ماه فوریه، به 2.544 میلیارد تن افزایش یافته و این امر حاصل رشد بیشتر از انتظار تولید ذرت در اتحادیه اروپاست. اگر پیش بینی های تحقق یابد، تولید جهانی غلات در سال گذشته میلادی یک درصد بالاتر از رقم مربوط به سال 2013 است.

در سال جاری میلادی انتظار می رود تولید گندم در جهان 722 میلیون تن باشد که یک درصد نسبت به رقم پیش بینی شده برای سال 2014 پایین تر است.

پیش بینی می شود ذخیره غلات در سال جاری میلادی به 645 میلیون تن افزایش می یابد. بدین ترتیب نسبت ذخیره به استفاده غلات امسال 25.9 درصد است. این رقم بالاترین میزان از سال 2001 است. پیش بینی شده میزان تولید برنج در نیمکره جنوبی امسال افزایش یابد. بویژه میزان تولید این محصول کشاورزی در اندونزی و سریلانکا در آسیا، و کلمبیا و پاراگوئه در آمریکای جنوبی افزایش قابل ملاحظه خواهد داشت. البته پیش بینی شده میزان تولید در استرالیا امسال 18 درصد پایین تر باشد.

در زیر نمودار تغییرات شاخص فائو از قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی در سال های اخیر نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *