نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۹:۱۶ - ۱۳۹۴/۲/۱۵کد خبر: ۲۷۸۰۳

مقایسه عملکرد محصولات پتروشیمی و بازارهای مالی

رشد مجدد قیمت محصولات پتروشیمی

جهان سهم _ در ماه مارس قیمت محصولات اصلی پتروشیمی در بازار جهانی ۳ هزار میلیارد دلاری این محصولات ۹ درصد نسبت به ماه فوریه رشد کرد. در ماه فوریه نیز قیمت ها افزایش یافته بود. رشد قیمت ها در دو ماه فوریه و مارس به کاهش شش ماه پی در پی قیمت این محصولات پایان داد. بنا به اعلام موسسه تحقیقاتی پلاتس ..

در ماه مارس متوسط قیمت هفت محصول پتروشیمی 81 دلار نسبت به ماه فوریه رشد کرد و به 954 دلار در هر تن رسید.

جیم فاستر رییس بخش تحقیقات محصولات پتروشیمی در موسسه پلاتس می گوید: "اگرچه در ماه مارس قیمت نفت کاهش یافت اما قیمت محصولات پتروشیمی در اثر رشد حدود 20 درصدی قیمت نفت در ماه فوریه و رشد 24 درصدی قیمت نفتا در همان ماه رشد کرد. در ماه فوریه قیمت محصولات پتروشیمی تنها 3 درصد افزایش یافته بود.

در ماه مارس قیمت اولفین ها نسبت به ماه فوریه حدود 10 درصد افزایش یافت و این رشد حاصل افزایش قیمت نفتا در آن ماه بود. قیمت اتیلن و پروپیلن به ترتیب با 10 درصد و 9 درصد افزایش نسبت به ماه فوریه به 922 دلار و 933 دلار در هر تن رسید.

در ماه مارس نسبت به ماه فوریه، قیمت پلی اتیلن و پلی پروپیلن نیز همین میزان رشد کرد. قیمت جهانی پلی اتیلن با 9 درصد رشد به 1270 دلار رسید. قیمت پلی پروپیلن با 11 درصد افزایش به 1284 دلار رسید.

در ماه مارس قیمت محصولات آروماتیک نیز افزایش یافت. قیمت هر تن بنزن بیشترین رشد را در بین هفت محصول پتروشیمی داشت. قیمت این محصول نسبت به ماه فوریه با 15 درصد افزایش به 727 دلار در هر تن رسید. قیمت تولوئن با 7 درصد افزایش به 690 دلار در هر تن رسید. قیمت پارازایلن بدون تغییر 788 دلار بود.

در ماه مارس شاخص های مالی در بازارهای بزرگ عملکردهای متنوعی داشتند. شاخص بورس لندن 2.5 درصد و شاخص متوسط صنعتی داوجونز 2 درصد کاهش یافت در حالیکه شاخص نیکی 225 بورس ژاپن 2 درصد رشد کرد.

قیمت نفت یک عامل مهم در تعیین قیمت محصولات پتروشیمی است. در روزهای اخیر قیمت نفت تغییر بزرگی نداشته و برخی نهادهای تحلیلگر پیش بینی کرده اند که قیمت ها کاهش خواهد یافت. رونق اقتصاد جهان و کاهش تولید نفت در آمریکا می تواند به رشد قیمت نفت خام منجر شود اما این دو عامل هنوز تحقق نیافته اند. رشد عرضه نفت در خاورمیانه سبب شده کاهش احتمالی تولید نفت در آمریکا نتواند رشد قیمت ها را در پی داشته باشد.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *