نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۴/۳/۲کد خبر: ۲۸۰۳۳

زیان ۵ درصدی سهامداران بورس

دومین ماه سال ۱۳۹۴ در حالی به پایان رسید که قیمت سهام شرکت‌ها و سایر متغیرهای مهم بازار در این ماه افت معنا داری را تجربه کرد و علی رغم انتشار برخی اخبار مثبت سیاسی و اقتصادی، شاخص بورس ریزش ۳ هزار و ۳۰۰ واحدی را تجربه کرد و میانگین زیان سهامداران خود را به ۵ درصد رساند. به این ترتیب سهامداران خسته و ناامید بورس تهران ..

که به بهبود شرایط بورس حداقل تا ماه‌های آینده امیدی ندارند نسبت به فروش سهام و خروج از این بازار اقدام کردند که این امر موجب کاهش قیمت و تقاضا در بورس تهران شد به طوری که کاهش تقاضا و حجم و ارزش معاملات باعث شد تا شاخص بورس تهران افت 5 درصدی را تجربه کرده و از کانال 67 هزار واحدی به محدوده ی 63 هزار واحدی نزول کند.

علاوه بر این افت 44 درصدی ارزش و 55 درصدی حجم معاملات در ماه گذشته از کاهش انگیزه در بورس تهران، دست و پنجه نرم کردن شدید این بازار با کمبود نقدینگی و خروج سرمایه‌گذاران از بورس تهران حکایت دارد به طوری که در مجموع طی 20 روز معاملاتی اردیبهشت ماه 12 هزار و 186 میلیون سهم به ارزش 25 هزار و 595 میلیارد ریال داد و ستد شد.

علاوه بر کاهش قیمت‌ها و حجم معاملات در بازار سرمایه، دفعات معاملات نیز افت 34 درصدی را تجربه کرد و از تعداد خریداران بازار سرمایه در اردیبهشت ماه 21 درصد کاسته شد به طوری که بی انگیزگی و بی اعتمادی حاکم در تالار شیشه‌ای موجب شد تا تعداد خریداران به 314 هزار نفر کاهش یابد.

به گزارش ایسنا، انجام عرضه اولیه پتروشیمی مبین در اردیبهشت ماه حاشیه‌های زیادی را در بازار سهام ایجاد کرد و موجب نارضایتی سهامداران و تجمع آنها مقابل تالار حافظ و در نهایت توقف عرضه‌های اولیه تا خرداد شد.علاوه بر این اعلام شد که در خرداد ماه دامنه نوسان شرکت‌ها افزایش پیدا کرده و اطلاعات شرکت‌ها به صورت مستقیم روی کدال منتشر می‌شود، اما انتشار این اخبار مثبت تاثیری در روند بورس نداشت و بازار سرمایه بی تفاوت از اخبار مثبت منتشر شده در انتظار پایان فصل مجامع و انتشار اخبار مثبتی از مذاکرات هسته‌ای باقی ماند.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *