نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۹:۵۹ - ۱۳۹۴/۳/۶کد خبر: ۲۸۰۸۰

اوضاع بازار در ماه جاری چگونه خواهد بود؟

تداوم رشد قیمت محصولات پتروشیمی در ماه گذشته

جهان سهم _ در ماه گذشته میلادی، قیمت محصولات پتروشیمی در بازار سه هزار میلیارد دلاری این محصوللات، ۱۰ درصد رشد کرد و این نخستین رشد دو رقمی قیمت ها از فوریه سال ۲۰۱۲ است. همچنین برای نخستین بار از سال ۲۰۱۳ قیمت ها برای سه ماه پی در پی رشد کرده است. در ماه گذشته میلادی متوسط قیمت محصولات پتروشیمی ..

با 97 دلار افزایش به 1052 دلار در هر تن رسیده است.

جیم فاستر رییس بخش تحلیل بازار محصولات پتروشیمی در موسسه پلاتس می گوید، " رشد قیمت ها در ماه گذشته میلادی حاصل افزایش قیمت نفت و نفتا بوده است. در ماه آوریل، قیمت نفتا که بیشترین استفاده را در تولید اولفین ها دارد 13 درصد و قیمت نفت خام 16 درصد رشد کرد. با افزایش قیمت مواد اولیه، قیمت محصولات پتروشیمی نیز افزایش یافته است. از سوی دیگر، عرضه محدود اتیلن به دلیل عملیات های تعمیر و نگهداری نیز در رشد قیمت این محصول موثر بوده است."

در ماه گذشته میلادی قیمت اولفین ها در مسیرهای مختلف حرکت کرد. برای مثال، قیمت اتیلن با 19 درصد رشد به 1096 دلار در هر تن رسید در حالیکه قیمت پروپیلن با 2 درصد کاهش مواجه شد. قیمت پلی اتیلن و پلی پروپیلن به ترتیب با 12 درصد و 7 درصد افزایش به 1422 دلار و 1368 دلار در هر تن رسیده است.

در ماه گذشته میلادی قیمت محصولات آروماتیک رشد کرد. قیمت بنزن بیشترین رشد را در بین این محصولات داشت. قیمت هر تن بنزن با 14 درصد افزایش به 831 دلار رسید. متوسط قیمت تولوئن 6 درصد افزایش یافت و به 730 دلار رسید. قیمت پارازایلین با 9 درصد رشد به 895 دلار رسید.

در ماه گذشته میلادی شاخص های مالی در بازارهای بزرگ رشد کردند. شاخص بورس لندن 3 درصد، شاخص بورس توکیو 2 درصد و شاخص متوسط صنعتی داوجونز در آمریکا یک درصد افزایش یافت.

قیمت نفت که یک عامل مهم در تعیین قیمت محصولات پتروشیمی است در ماه جاری میلادی رشد نداشته و اخیرا اندکی افول کرده است. افزایش ارزش دلار و پیش بینی افزایش عرضه، دو عامل مهم فشار بر قیمت نفت هستند. پیش بینی شده قیمت نفت در ماه های آینده حول ارقام کنونی نوسان کند. اگر چنین باشد نباید انتظار داشت رشد اخیر قیمت محصولات پتروشیمی ادامه پیدا کند.

در زیر نمودار تغییرات قیمت نفت برنت در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *