نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۱:۸ - ۱۳۹۴/۳/۲۲کد خبر: ۲۸۲۶۲

احتمال رشد ۱۰ درصدی قیمت طلا

جهان سهم _ تعدادی از تحلیلگران معتقدند افزایش نوسان در بازارهای مالی و اوراق قرضه سبب افزایش تقاضا برای طلا خواهد شد و می توان انتظار داشت ..

قیمت ها تا پایان سال تا 10 درصد افزایش یابد.

طی روزهای اخیر بویژه پس از انتشار گزارش مثبت از بازار کار آمریکا و رشد نرخ سود ارواق قرضه در این کشور، قیمت طلا کاهش یافته اما نگرانی درباره سرنوشت یونان باعث جذابیت طلا شده زیرا دیگر دارایی ها توانایی حفاظت از سرمایه ها در برابر بحران ها را ندارند.

تحلیلگران معتقدد قیمت طلا به دلیل همبستگی منفی با ارزش دلار تحت فشار قرار گرفته است اما احتمال رونق در بازار سه فلز گرانبهای دیگر یعنی نقره، پلاتین و پالادیوم وجود دارد.

اما آیا قیمت طلا همچنان کاهش خواهد یافت؟ یکی از تحلیلگران موسسه تحقیقاتی کپیتال اکونومیکس می گوید: "اشتباه است اگر تصور کنیم طی ماه های آینده، قیمت طلا صرفا به تغییرات ارزش دلار و سیاست های پولی بانک مرکزی آمریکا وابسته است و اگر نرخ های بهره بالا برده شود قیمت طلا کاهش خواهد یافت. باید به این نکته اشاره کرد که تقاضا برای حوزه های امن سرمایه گذاری، افزایش خرید از سوی مصرف کنندگان در اقتصادهای نوظهور و نیز افزایش خرید طلا از سوی بانک های مرکزی می تواند تاثیر منفی افزایش ارزش دلار بر قیمت طلا را خنثی کند."

در صورتیکه بانک مرکزی آمریکا به دلیل افزایش نرخ تورم و بهبود شرایط اقتصادی نرخ های بهره را بالا ببرد تقاضا برای طلا به عنوان عاملی برای حفاظت از دارایی ها افزایش می یابد. همچنین خرید طلا از سوی بانک های مرکزی بویژه بانک مرکزی روسیه افزایش یافته است و این روند ادامه پیدا خواهد کرد. بانک مرکزی روسیه برای کاهش سهم دلار در ذخایر خود بر خرید طلا افزوده و این عامل می تواند به رشد قیمت ها در سال جاری میلادی منجر شود.

از طرف دیگر، اگر قیمت ها برای مدتی طولانی در سطح کنونی باقی بماند خریداران چینی که امیدوار هستند قیمت طلا به 1100 دلار کاهش یابد تا وارد بازار شوند، ناامید شده و وارد بازار خواهند شد و این عامل نیز به افزایش قیمت فلز زرد کمک خواهد کرد. و نکته دیگر این که اگر به هر دلیل رونق بازارهای مالی کاهش یابد طلا جذابیت پیدا خواهد کرد.

در سال جاری میلادی، قیمت طلا تحت تاثیر افزایش ارزش دلار و ضعف تقاضای فیزیکی رشدی نداشته و احتمال افزایش نرخ های بهره در ماه های آینده فشار قابل ملاحظه ای بر قیمت ها وارد کرده است. احتمال هایی که در بالا مطرح شد می تواند تحقق یابد و سبب رشد قیمت طلا شود. سال پیش قیمت طلا اندکی کاهش یافت و پیش بینی های نهادهای تحلیلگر حاکی است تغییر بزرگی در قیمت ها مشاهده نخواهد شد. باید دید در آینده چه تغییراتی در عوامل موثر بر بازار فلز زرد ایجام خواهد شد.

در زیر نمودار تغییرات قیمت طلا در 12 ماه اخیر نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *