نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۴/۴/۳کد خبر: ۲۸۴۰۲

ثبات در بازار نفت و نفتا ادامه می یابد

تداوم افزایش قیمت محصولات پتروشیمی

جهان سهم _ قیمت محصولات پتروشیمی در بازار سه هزار میلیارد دلاری این محصولات، ماه گذشته میلادی نسبت به ماه قبل از آن ۴ درصد افزایش یافت. در ماه گذشته قیمت ها برای چهارمین ماه پی در پی رشد کرده است. متوسط قیمت هفت محصول اصلی پتروشیمی ماه پیش ۴۱ دلار افزایش یافت و به ۱۰۹۳ دلار در هر تن رسیده است. جیم ..

فاستر رییس بخش تحقیقات بازار محصولات پتروشیمی در موسسه پلاتس می گوید: "قیمت محصولات پتروشیمی همچنان در حال افزایش است اما قیمت ها اکنون بسیار پایین تر از ارقام سال پیش است. از ماه ژانویه تاکنون قیمت این محصولات 29 درصد رشد کرده و عامل اصلی این افزایش، بالا رفتن قیمت نفت و نفتاست. اما در مقیاس سالانه، قیمت ها در ماه گذشته میلادی 20 درصد پایین تر از ماه می سال 2014 بود. سال پیش در ماه می متوسط قیمت هر تن از این محصولات 1361 دلار بود."

در ماه گذشته میلادی قیمت نفت نسبت به ماه قبل از آن 8 درصد رشد کرد. قیمت نفتا نیز 6 درصد افزایش یافت. قیمت اولفین ها معمولا از تغییرات قیمت نفتا تاثیر می پذیرد زیرا این ماده بیشترین استفاده را در تولید اولفین ها دارد.

اولفین ها. قیمت اولفین ها در ماه گذشته میلادی رشد کرد و عامل این افزایش، رشد قیمت نفتا بود. قیمت اتیلن با 5 درصد افزایش نسبت به ماه آوریل به 1151 دلار در هر تن رسید و قیمت پروپیلن با 2 درصد رشد در سطح 936 دلار قرار دارد. قیمت پلی اتیلن و پلی پروپیلن که پلاستیک های تولید شده از اتیلن و پروپیلن هستند در ماه می افزایش یافت. قیمت جهانی پلی اتیلن با 7 درصد رشد به 1528 دلار رسید در حالیکه قیمت پلی پروپیلن با 6 درصد افزایش در سطح 1444 دلار قرار گرفت.

محصولات آروماتیک. در ماه گذشته میلادی، در بین محصولات آروماتیک قیمت بنزن کاهش و قیمت تولوئن و پارازایلن افزایش یافت. قیمت بنزن با 5 درصد افت به 787 دلار در هر تن رسید. آقای فاستر می گوید: "قیمت بنزن به دلیل کاهش تقاضا از سوی تولیدکنندگان مشتقات این محصول کاهش یافته است. برای مثال در ماه گذشته میلادی حداقل 10 درصد از ظرفیت تولید استایرن در اروپا که سالانه بیش از 6.6 میلیون تن است، تعطیل بود. همچنین تولید فنول که پس از استایرن، دومین مصرف کننده بزرگ بنزن است، به دلیل عملیات های برنامه ریزی شده و غیرمنتظره تعمیر و نگهداری در برخی مجتمع های پتروشیمی متوقف بود و این وضعیت بر تقاضا برای بنزن تاثیر منفی گذاشت."

قیمت تولوئن و پارازایلن در ماه گذشته میلادی به ترتیب با 7 درصد و 3 درصد افزایش به 778 دلار و 888 دلار در هر تن رسید.

در ماه گذشته میلادی شاخص های مالی افزایش یافتند. شاخص نیکی در بورس ژاپن 5 درصد رشد کرد و شاخص های متوسط صنعتی داوجونز و اف تی اس ایی در بورس لندن هر کدام یک درصد رشد کردند.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *