نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۴/۶/۲۱کد خبر: ۳۰۲۴۲

گزارش سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد منتشر شد

علت کاهش سریع قیمت مواد غذایی چیست؟

جهان سهم _ فائو، در گزارش خود به کاهش قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی به پایین ترین میزان در شش سال اخیر اشاره کرده است. در گزارش فائو آمده است، شاخص قیمت ها در ماه گذشته میلادی سریع ترین کاهش را از دسامبر سال ۲۰۰۸ داشته و به ۱۵۵.۷ رسیده که پایین ترین میزان از آوریل سال ۲۰۰۹ است. افزایش عرضه و نگرانی در ..

باره کند شدن رشد اقتصاد چین که مصرف کننده بزرگ این مواد است، دو عامل مهم کاهش قیمت ها در ماه گذشته میلادی محسوب می شود.

در گزارش فائو آمده است، "در کنار میزان بالای عرضه، تعدادی عامل دیگر در کاهش قیمت ها موثر بوده اند: کاهش قیمت سوخت و نگرانی درباره تاثیر کاهش نرخ رشد اقتصاد چین بر تقاضا و اقتصاد جهان."

شاخص قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی معیاری از تغییرات قیمت جهانی سبدی از 5 گروه ماده غذایی یعنی غلات، روغن، محصولات لبنی، گوشت و شکر است. قیمت غلات ماه گذشته در پایین ترین میزان از ژوئن سال 2010 بود و قیمت پودر شیر، پنیر و کره به میزانی قابل ملاحظه کاهش یافت.

قیمت روغن به پایین ترین میزان از ماه مارس سال 2008 رسیده و قیمت شکر نسبت به ماه ژوییه افول کرده است. کاهش ارزش پول ملی برزیل و احتمال آنکه هند به صادرکننده خالص شکر تبدیل شود عوامل اصلی کاهش قیمت ها بوده است. در ماه گذشته میلادی تنها قیمت گوشت تغییری نکرد.

ماه پیش قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی نسبت به اوج خود در آگوست سال 2014 هجده درصد پایین تر بوده است.

وضعیت اقتصاد چین که مصرف کننده بزرگ مواد غذایی و محصولات کشاورزی است، در ماه های اخیر نگران کننده بوده و به همین دلیل پیش بینی هایی در باره کاهش تقاضا برای این مواد خام مطرح شده که بر قیمت ها فشار وارد کرده است. میزان واردات برخی از این مواد در ماه گذشته میلادی از سوی چین کاهش یافته است.

اگر کند شدن رشد اقتصاد چین به تقاضای کلی برای مواد غذایی و محصولات کشاورزی لطمه وارد کند آنگاه باید انتظار داشت قیمت ها در مسیر کاهش به حرکت خود ادامه دهند. البته وضعیت اقتصاد چین تنها عامل کاهش قیمت این مواد خام نیست.

هفته گذشته کنسرسیوم خرده فروشی انگلستان اعلام کرد ماه گذشته میزان رشد قیمت مواد غذایی و محصولات کشاورزی در این کشور تنها 0.2 درصد بوده است. در ماه ژوییه میزان رشد قیمت ها 0.1 درصد بوده است. با آنکه قیمت ها در ماه گذشته برای دومین ماه پی در پی رشد کرده اما میزان کاهش بسیار اندک است.

کند شدن رشد تقاضا در حالی رخ داده که وضعیت مطلوب آب و هوایی سبب افزایش تولید شده است. از دید کارشناسان بازار محصولات کشاورزی، بازار این مواد برای مدتی با کاهش قیمت ها مواجه خواهد بود زیرا تا رسیدن به فصل زراعی آینده اوضاع تغییر بزرگی نخواهد کرد. در زیر نمودار تغییرات شاخص قیمت محصولات کشاورزی و مواد غذایی فائو از سال 1990 تاکنون نشان داده شده است:

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *