نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۰:۴ - ۱۳۹۴/۷/۲۴کد خبر: ۳۰۶۵۱

روندها در بازار محصولات پتروشیمی ادامه می یابد؟

سقوط قیمت جهانی محصولات پتروشیمی

جهان سهم _ قیمت محصولات پتروشیمی در بازار سه هزار میلیارد دلاری این محصولات، در ماه گذشته میلادی به پایین ترین میزان از ماه می سال ۲۰۰۹ کاهش یافت و عامل این کاهش پایین باقی ماندن قیمت انرژی است. در ماه سپتامبر، متوسط قیمت هفت محصول اصلی پتروشیمی ۱۰۲ دلار در هر تن کاهش یافت و به ۷۸۶ دلار رسید. در ماه ..

سپتامبر برای دومین ماه پی در پی قیمت ها بیش از 100 دلار در هر تن کاهش یافتند. جیم فاستر، رییس بخش تحقیقات محصولات پتروشیمی و کشاورزی در موسسه پلاتس می گوید: "در ماه گذشته میلادی قیمت نفت و نفتا تقریبا ثابت ماند و حتی اندکی رشد کرد اما به دلیل آنکه کاهش های اخیر قیمت نفت و نفتا همچنان بر هزینه تولید محصولات تاثیر دارد، شاهد کاهش قیمت این محصولات بودیم." در ماه سپتامبر قیمت نفت بطور متوسط 75 سنت یا 2 درصد و قیمت نفتا 5 سنت یا 2 درصد رشد کرد.

قیمت اولفین ها معمولا از قیمت نفتا تاثیر می پذیرد زیرا این ماده بیشترین استفاده را در تولید اولفین ها دارد. در ماه گذشته میلادی همزمان با کاهش قیمت نفتا در دو ماه اخیر، قیمت اولفین ها 24 درصد افول کرد.

ماه پیش قیمت اولفین ها به عنوان یک گروه به شدت کاهش پیدا کرد. قیمت پروپیلن با 24 درصد یا 114 دلار کاهش نسبت به ماه آگوست، به 559 دلار در هر تن رسید. قیمت اتیلن با 13 درصد یا 114 دلار کاهش به 761 دلار در هر تن رسید و قیمت پلی اتیلن و پلی پروپیلن به ترتیب با 5 درصد و 7 درصد کاهش به 1239 دلار و 1143 دلار در هر تن رسید.

قیمت محصولات آروماتیک نیز ماه گذشته کاهش یافت. قیمت بنزن با 12 درصد یا 80 دلار کاهش در سطح 586 دلار قرار گرفت. قیمت تولوئن با 4 درصد یا 28 دلار کاهش به 609 دلار رسید و قیمت پارازایلین با 3 درصد یا 20 دلار افول، در سطح 765 دلار قرار گرفت.

در ماه گذشته میلادی شاخص های مالی نیز کاهش یافتند. شاخص متوسط صنعتی داوجونز یک درصد، شاخص بورس لندن 5 درصد و شاخص نیکی 225 نیز 8 درصد کاهش یافت.

با توجه به این که بازار نفت تحت تاثیر عوامل فشار قرار دارد و پیش بینی می شود قیمت ها رشد قابل ملاحظه ای نداشته باشند انتظار می رود قیمت محصولات پتروشیمی نیز پایین باقی بماند. برای سال آینده میلادی گفته شده قیمت نفت رشدی نسبی خواهد داشت. اگر چنین شود وضعیت بازار محصولات پتروشیمی نیز تغییر خواهد کرد.

ضعف اقتصاد چین و رشد عرضه در کنار افزایش احتمالی ارزش دلار، عواملی هستند که بر قیمت نفت خام فشار وارد می کنند.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *