نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۰:۸ - ۱۳۹۴/۸/۲۹کد خبر: ۳۲۰۹۰

آیا بازار محصولات پتروشیمی وارد فاز رونق خواهد شد؟

توقف روند کاهش قیمت محصولات پتروشیمی

جهان سهم _ در ماه گذشته میلادی، قیمت محصولات پتروشیمی در بازار سه هزار میلیارد دلاری این محصولات، از لحاظ متوسط ماهانه تقریبا ثابت بود اما قیمت ها در پایان ماه نسبت به ماه سپتامبر اندکی بالاتر بود. بنا به گزارش جدید موسسه پلاتس، این نخستین بار از ماه می است که قیمت ها در طول یک ماه رشد می کند. در ماه های قبل از ..

اکتبر، به دلیل کاهش قیمت نفت و نفتا، قیمت محصولات پتروشیمی پیوسته کاهش یافته بود.

در ماه گذشته میلادی، متوسط قیمت هفت محصول اصلی پتروشیمی یعنی اتیلن، پروپیلن، بنزن، پارازایلن، تولوئن، پلی اتیلن و پلی پروپیلن 785 دلار در هر تن بود که نسبت به رقم ماه سپتامبر تنها یک دلار کاهش یافته است.

جیم فاستر، رییس بخش تحلیل بازار محصولات پتروشیمی و محصولات کشاورزی در موسسه پلاتس می گوید، "در ماه اکتبر قیمت بنزن 4 درصد رشد کرد زیرا صادرات آن کاهش یافت و بازار با کاهش عرضه مواجه شد. در ماه گذشته میلادی قیمت نفت و نفتا نیز رشد کرد و این عامل در رشد قیمت محصولات پتروشیمی در پایان ماه موثر بود."

در گروه اولفین ها، قیمت برخی محصولات رشد کرد و قیمت برخی کاهش یافت. قیمت پروپیلن با 5 درصد کاهش به 533 دلار در هر تن رسید که کاهشی 26 دلاری را نسبت به ماه سپتامبر نشان می دهد. در مقابل، قیمت اتیلن با رشد یک درصدی، معادل 6 دلار، به 767 دلار در هر تن رسید. قیمت پلی اتیلن و پلی پروپیلن به ترتیب با یک درصد افزایش و سه درصد کاهش به 1252 دلار و 1114 دلار رسید.

قیمت محصولات آروماتیک در ماه اکتبر وضعیت بهتری داشت. قیمت بنزن با افزایش 4 درصدی به 612 دلار در هر تن رسید و قیمت تولوئن با 2 درصد افزایش در سطح 621 دلار قرار گرفت که افزایش 12 دلاری را نسبت به رقم مربوط به ماه سپتامبر نشان می دهد. قیمت پارازایلن یک درصد، معادل 8 دلار، افزایش یافت و به 773 دلار رسید.

در ماه گذشته میلادی تغییرات قیمت محصولات پتروشیمی مانند شاخص های مالی بود. در ماه گذشته، شاخص متوسط صنعتی داوجونز 8 درصد، شاخص بورس لندن 5 درصد و شاخص نیکی بورس ژاپن 10 درصد افزایش یافت.

شاخص PGPI متوسط تغییرات قیمت هفت محصول پتروشیمی را نشان می دهد. در ماه جاری میلادی قیمت نفت کاهش یافته و به همین دلیل پیش بینی می شود قیمت محصولات پتروشیمی افول کند. بازار نفت همچنان تحت تاثیر مازاد عرضه و رشد کند تقاضا قرار دارد و پیش بینی شده قیمت ها در ماه های آینده رشد قابل ملاحظه ای نخواهند داشت.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال لازم است بروزترین نسخه تلگرام را در گوشی خود نصب کنید،

به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *