نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۴/۹/۷کد خبر: ۳۲۲۱۸

پیش بینی تحولات قیمتی برخی محصولات کشاورزی

تاثیر نوسان های ارز بر بازار محصولات کشاورزی

جهان سهم _ رابوبانک هلند که بزرگ ترین تامین کننده مالی کشاورزان و شرکت های فعال در حوزه محصولات کشاورزی در جهان است، در گزارش سالانه خود به بررسی شرایط بازار برخی محصولات کشاورزی در سال آینده پرداخته و پیش بینی هایی در زمینه قیمت ها مطرح کرده است. در این گزارش بویژه به تاثیر نوسان های ارزی در ..

وضعیت بازار محصولات کشاورزی اشاره شده است. رابوبانک در گزارش خود آورده است، سال آینده میلادی نوسان ارزهای معتبر بیش از هر زمان دیگر بر بازار محصولات کشاورزی تاثیر خواهد گذاشت زیرا انتظار می رود ارزش دلار رشد کند اما ارزش ارزهای آمریکای لاتین و اروپا کاهش پیدا کند. به دلیل تضاد در سیاست های پولی بانک مرکزی آمریکا و دیگر بانک های مرکزی بزرگ، شاهد رشد ارزش دلار خواهیم بود.

با توجه به اینکه اکنون مقدار بیشتری از محصولات کشاورزی خارج از آمریکا تولید می شود، ارتباط بین قیمت پایین و کاهش تولید از میان رفته است. ضعف ارزهای ملی در کشورهایی نظیر برزیل، روسیه و اوکراین، انگیزه قوری تری برای افزایش تولید است.

در سال آینده میلادی در بین محصولات کشاورزی، شکر بهترین چشم انداز را دارد. قیمت این محصول که پیش بینی می شود در سه ماهه کنونی 14.5 سنت در هر پوند باشد، در سه ماهه پایانی سال 2016 به هر پوند 15.5 سنت افزایش خواهد یافت.

افق بازار پنبه نیز مثبت است. متوسط قیمت هر پوند از این محصول در سه ماهه کنونی 63 سنت است و پیش بینی می شود در سه ماهه پایانی سال آینده این رقم به 68 سنت برسد زیرا ذخیره پنبه پیوسته در حال کاهش است.

قیمت کاکائو که در سال جاری میلادی تاکنون 17 درصد افزایش یافته و هر تن آن 2270 پوند معامله می شود کاهش خواهد یافت زیرا افزایش قیمت ها به رشد تولید منجر خواهد شد. قیمت گندم سال آینده نیز پرنوسان خواهد بود.

تحلیلگران رابوبانک انتظار دارند نوسان ارزش ارزها بیشترین سود را برای برزیل داشته باشد و بخش کشاورزی این کشور بالاترین قایده را کسب کند زیرا کاهش ارزش رئال سبب افزایش رقابت پذیری محصولات کشاورزی این کشور از جمله سویا، ذرت، قهوه و شکر خواهد شد.

در دیگر کشورها، کاهش ارزش ارزهای روسیه و اوکراین سبب افزایش رقابت پذیری محصولات کشاورزی صادراتی آنها خواهد شد اما افزایش ارزش دلار سبب کاهش رقابت پذیری محصولات کشاورزی آمریکا می شود. پایین باقی ماندن قیمت غلات و روغن گیاهی سبب می شود ذخیره این محصولات در مزارع پیوسته افزایش یابد.

افزایش ارزش دلار همچنان از سهم آمریکا در بازار جهانی صادرات محصولات کشاورزی می کاهد و  بر ذخیره داخلی این محصولات می افزاید.

از سوی دیگر کاهش ارزش یوان بر واردات محصولات کشاورزی از سوی چین تاثیر خواهد گذاشت. چین یکی از بزرگ ترین خریداران محصولات کشاورزی است و انبارهای بزرگ از برخی محصولات از جمله غلات و پنبه دارد. در برخی بازارها نظیر شکر، مصرف چین سالانه 3 درصد کاهش خواهد یافت زیرا جایگزین های ارزان نظیر ذرت با قند بالا، بطور روزافزون جایگزین شکر می شود.

در زیر نمودار تغییرات قیمت ذرت در شش ماه اخیر نشان داده شده است:

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال لازم است بروزترین نسخه تلگرام را در گوشی خود نصب کنید،

به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه

خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *