نظرسنجی
روند کاهش شاخص بورس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟


سی خبر برتر امروز ایران و جهان
ساعت ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۴/۹/۲۸کد خبر: ۳۲۴۸۷

چه عواملی بازار محصولات پتروشیمی را تهدید می کند؟

رشد قیمت جهانی محصولات پتروشیمی

جهان سهم _ در ماه گذشته میلادی، متوسط قیمت محصولات پتروشیمی در بازار سه هزار میلیارد دلاری این محصولات، ۲.۵ درصد معادل ۲۰ دلار افزایش یافت. در ماه نوامبر متوسط قیمت هفت محصول اصلی پتروشیمی یعنی بنزن، اتیلن، پلی اتیلن، پروپیلن، پلی پروپیلن، پارازایلین و تولوئن، ۸۰۵ دلار در هر تن بود. همچنین قیمت ها در پایان ماه ..

نسبت به پایان ماه اکتبر 2.2 درصد رشد کرد و این دومین ماهی بود که در آن قیمت های پایان ماه نسبت به پایان ماه قبل افزایش یافت.

در ماه گذشته میلادی قیمت اتیلن و بنزن حدود 7 درصد افزایش یافت. در مورد اتیلن، کاهش عرضه سبب رشد قیمت ها شد و در مورد بنزن، رشد تقاضا بویژه در اروپا عامل افزایش قیمت ها بود. در ماه نوامبر قیمت نفت و نفتا به ترتیب 8 درصد و یک درصد کاهش یافت اما این کاهش سبب افول قیمت ها نشد زیرا بر تقاضا برای محصولات یاد شده افزود. در باره تداوم این روند تردیدهایی وجود دارد.

اولفین ها

در ماه گذشته میلادی قیمت اولفین ها رشد کرد. قیمت اتیلن و پروپیلن به ترتیب با 7 درصد یا 52 دلار، و 3 درصد معادل 14 دلار رشد به 819 دلار و 548 دلار در هر تن رسید. قیمت پلی اتیلن و پلی پروپیلن که پلاستیک های تولید شده از اتیلن و پروپیلن هستند، در ماه گذشته میلادی نسبت به ماه اکتبر کاهش یافت. قیمت جهانی پلی اتیلن با 0.5 درصد کاهش به 1247 دلار و قیمت پلی پروپیلن با یک درصد کاهش به 1105 دلار در هر تن رسید.

محصولات آروماتیک

در ماه نوامبر قیمت محصولات آروماتیک روند یکنواختی را طی نکرد. برای مثال، قیمت بنزن با 7 درصد رشد به 653 دلار در هر تن رسید در حالیکه قیمت تولوئن با 1.3 درصد کاهش معادل 8 دلار، به 613 دلار در هر تن رسید. همچنین قیمت پارازایلین ماه پیش با 2.3 درصد کاهش، معادل 18 دلار، در سطح 755 دلار قرار گرفت.

در ماه گذشته میلادی قیمت محصولات پتروشیمی مانند شاخص های مالی روند یکنواختی را طی نکردند. در ماه گذشته، شاخص متوسط صنعتی داوجونز 1.3 درصد افزایش یافت در حالیکه شاخص بورس لندن تغییری نداشت و شاخص نیکی 225 بورس ژاپن 3.5 درصد رشد کرد.

در ماه های اخیر قیمت محصولات اصلی پتروشیمی در مجموع کاهش یافته اند و این کاهش حاصل افول قیمت نفت و نیز ضعف اقتصاد جهان است که از تقاضا برای این محصولات می کاهد. بخش تولید کارخانه ای در آمریکا و چین رونق قابل ملاحظه ای ندارد و همین امر سبب شده مصرف محصولات پتروشیمی کاهش یابد.

تحلیلگران معتقدند ضعف اقتصاد جهان در سال آینده میلادی ادامه پیدا خواهد کرد و این عاملی برای پایین باقی ماندن قیمت مواد خام از جمله محصولات پتروشیمی است. همچنین پیش بینی ها درباره قیمت نفت امیدبخش نیست زیرا بازار با مازاد عرضه نسبت به تقاضا مواجه است. مازاد عرضه نسبت به تقاضا برای نفت در سال آینده میلادی بیش از یک میلیون بشکه خواهد بود. اگر اوپک تغییری در سقف تولید خود ندهد و وضعیت اقتصاد جهان به همین شکل کنونی باقی بماند، قیمت نفت در محدوده کنونی نوسان خواهد کرد.

 

به اطلاع می رساند کانال رسمی وبسایت جهان سهم در تلگرام راه اندازی شده

و در آن مجموعه ای متنوع از اخبار و تحلیل ها در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

برای عضویت در این کانال لازم است بروزترین نسخه تلگرام را در گوشی خود نصب کنید،

به آدرس زیر رفته و دکمه join را کلیک کنید

https://telegram.me/jahansahm

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *